Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Gorączka

Podwyższona temperatura u maleńkich dzieci zawsze budzi niepokój rodziców. Czy to zapowiedź choroby?

Podwyższona temperatura u maleńkich dzieci zawsze budzi niepokój rodziców. Zazwyczaj jest zapowiedzią choroby. Jak pielęgnować maluszka? Rosnąca temperatura to sygnał, że organizm malucha podjął walkę z infekcją.

Kiedy i jak obniżać gorączkę?

Niemowlęciu najlepiej sprawdzać ciepłotę w odbycie (termometr natłuść wazeliną) – pamiętaj, że jest ona wtedy wyższa o pół stopnia. Zakres 37–38°C to stan podgorączkowy, gorączka to 38–39°C, powyżej 39°C – gorączka wysoka.
Stan podgorączkowy nie wymaga obniżania, ale jest sygnałem, by skontaktować się z pediatrą. Gdy gorączkuje noworodek, natychmiast wezwij lekarza! Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, trzeba ją obniżać, jest bowiem niekorzystna dla organizmu z powodu nasilonej pracy serca i ryzyka wystąpienia drgawek.

  1. Maluchowi do trzeciego miesiąca życia podaj preparat z paracetamolem (Apap, Panadol). Starszemu – z paracetamolem lub z ibuprofenem (Ibufen, Ibum). Wygodne są czopki, bo nie ma ryzyka, że dziecko je zwymiotuje.
  2. Możesz robić chłodne okłady na czoło, owinąć dziecku ramionka i nóżki wilgotnymi ręcznikami albo przygotować letnią kąpiel. Pomagają też rozwieszone na łóżeczku pieluszki z tetry zmoczone w zimnej wodzie.
  3. Jeśli maluch ma dreszcze (to znak, że gorączka rośnie), przykryj go cieplej. Ale potem nie opatulaj go już, „żeby się wypocił”, bo to może spowodować przegrzanie organizmu.
  4. Przystawiaj częściej do piersi lub podawaj dużo picia. Uważnie obserwuj dziecko. Gdy jego skóra jest sucha i zaczerwieniona, mocz ma intensywną barwę i zapach, jest skąpy, stolce twarde, a ciemiączko zapadnięte – to sygnał odwodnienia. Trzeba malca zabrać szybko do lekarza.
  5. Nie zmuszaj do jedzenia. Brak apetytu to naturalna reakcja podczas gorączki i infekcji.
  6. Jeżeli rosnącej temperaturze towarzyszą inne niepokojące objawy (światłowstręt, sztywność karku, kłopoty z oddychaniem, wiotkość lub bardzo silne napięcie mięśniowe, wymioty) natychmiast wezwij lekarza!
  7. Skontaktuj się z pediatrą, gdy po kilku dniach infekcji gorączka znów rośnie. To częsty objaw powikłań, np. zaczynającego się po grypie zapalenia płuc.
  8. Po przebytej infekcji przez kilka dni niemowlę może mieć stan podgorączkowy. Poinformuj o tym lekarza. Przy dłuższym utrzymywaniu się stanów podgorączkowych niezbędne będą dokładniejsze badania lekarskie.

Gorączka może być groźna

U niektórych dzieci wysoka gorączka może wywołać napad drgawek gorączkowych. Maleństwo po takiej reakcji powinno zostać obejrzane przez lekarza! Chodzi o to, by nie przeoczyć zapalenia opon mózgowych. Być może pediatra da Ci receptę na środek, który podasz, gdyby dziecko w przyszłości znowu dostało wysokiej gorączki. Zapobiegnie to ponownemu napadowi drgawek. Podawaj środki przeciwgorączkowe w syropku lub czopkach.

Zobacz także: Gorączka może być groźna - jak ją zbijać, co podawać?

Jak sprawić, by dziecko zdrowo się rozwijało? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

przeziębienie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecięce przeziębienie - porady dla rodziców
Szkliste oczy, brak apetytu, rumieńce i ciepłe czoło. Jesienią o przeziębienie nie trudno - sprawdź, co wtedy robić.

Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok dziecka, dotknął zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi.  Zacznij szybko działać , aby banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach.  Sposoby jak leczyć katar • Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, a dziecko nie umie jeszcze go wydmuchać użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora .  • Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Układaj dziecko do snu na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, aby głowa malucha była wyżej. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeżeli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko. To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha , koniecznie zadzwoń do lekarza. Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru   Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła , krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Domowe sposoby na...

Dziecko z gorączką nie musi dostawać od razu leków
Fotolia
Aktualności
Podajesz dziecku leki przeciwgorączkowe? To błąd, jeśli robisz to za wcześnie!
"Gdy gorączkuje dziecko, to od razu jest strach i rodzic chce doprowadzić temperaturę jego ciała do normy" – mówi prof. Wiesław Kozak. Dlaczego nie warto tego robić?

Gdy słupek rtęci pokazuje 37 stopni, rodzice często podają dzieciom leki przeciwgorączkowe . Prof. Wiesław Kozak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyjaśnia, że nie jest to konieczne. Wręcz przeciwnie, może być szkodliwe dla systemu odpornościowego dziecka. Gorączka u dziecka Gorączka u dziecka jest reakcją na działanie czynnika środowiskowego. Gorączka może być sygnałem, że organizm walczy z chorobą, jednak w niektórych przypadkach to reakcja na stres lub zmęczenie. Temperatura 37 stopni Celsjusza nie jest nawet stanem podgorączkowym i nie trzeba jej obniżać. Zdaniem prof. Kozaka, rodzice nie mają świadomości, że zbijanie temperatury lekami przeciwgorączkowymi nie zawsze jest konieczne. "W normalnych sytuacjach temperatura 37,2 stopni Celsjusza nie jest stanem gorączkowym, ani nawet nie podgorączkowym. Szukanie od razu metod zbijania gorączki jest złą strategią. Gdy gorączkuje dziecko , to od razu jest strach i rodzic chce doprowadzić temperaturę jego ciała do normy, ale to wcale nie znaczy, że pozbywa się przyczyny, która gorączkę wywołała. Owszem, u dziecka należy chronić przede wszystkim głowę. Ręcznik zanurzony w wodzie o temperaturze 20-25 stopni wystarczy do chłodzenia czoła i szyi dziecka. Nie może on być lodowaty, bo reakcja będzie odwrotna" – powiedział prof. Kozak w rozmowie z PAP. Polecamy: Prawdy i mity o gorączce. Znasz je wszystkie? Kiedy zbijać gorączkę u dziecka? Gdy temperatura ciała dziecka osiągnie 38,5 stopni Celsjusza (lub 38 stopni u niemowlaka) należy zacząć ją obniżać lekami przeciwgorączkowymi (z paracetamolem lub ibuprofenem) lub metodami naturalnymi (np. kąpielą w chłodnej wodzie). Jeśli temperatura rośnie, a dziecko czuje się gorzej, należy udać się z nim do lekarza. Pamiętajcie, że gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu i zbijając ją zbyt wcześnie, pozbawiamy organizm szansy na...

Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie
Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma  wysoką gorączkę . Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz