naczyniak u dziecka, naczyniak, skóra dziecka, zmiany na skórze, dermatolog
Fotolia
Zdrowie

Naczyniak na skórze dziecka. Jak go usunąć - radzi dermatolog? [WYWIAD]

Czerwona plama na skórze lub wystający, podbiegnięty krwią bąbel, tak wygląda naczyniak krwionośny. Zapytaliśmy dermatologa, jak usunąć tego typu zmianę na skórze i czy zawsze trzeba to robić?
dr Bartosz Pawlikowski, pediatra, lekarz
dr Bartosz Pawlikowski
Konsultacja merytoryczna

Naczyniak na skórze dziecka może być powodem do niepokoju. Szczególnie, gdy jest rozległy lub zaczyna krwawić. Tego typu zmiany na skórze dziecka zna dobrze (i często usuwa) dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog i pediatra z Kliniki Medevac w Łodzi. Czytaj rozmowę z ekspertem:

Co to jest naczyniak?

Naczyniak to zmiana, którą charakteryzuje łagodny rozrost komórek śródbłonka naczyń, pojawia się przy urodzeniu lub w ciągu pierwszych 2 miesięcy życia. Nie znamy do końca przyczyny pojawiania się naczyniaków. Z pewnością duże znaczenie ma zaburzony wzrost fibroblastów (komórek skóry właściwej), komórek śródbłonka naczyń i kolagenu typu IV (występuje w mikrowłóknach międzytkankowych).

Czy dużo dzieci ma naczyniaki?

Naczyniaki występują u ok. 5-19% dzieci. Pięciokrotnie częściej dotyczą dziewczynek niż chłopców. Często mają je też wcześniaki o wadze urodzeniowej poniżej 1500g. Naczyniaki mnogie obserwuje się w 15-30% przypadków.

Gdzie na skórze najczęściej pojawia się naczyniak?

W 50% przypadków zmiany lokalizują się na głowie lub szyi. Naczyniaki mogą występować wszędzie, choć umiejscowienie na błonach śluzowych należy do rzadkości.

Przeczytaj: Znaki na skórze niemowlaka

Czy to prawda, że naczyniak przechodzi różne etapy rozwoju?

Rzeczywiście tak jest. Naczyniaki przechodzą kolejne stadia rozwojowe:

 1. Po narodzinach skóra noworodka może wyglądać prawidłowo lub mogą być widoczne objawy poprzedzające pojawienie się naczyniaka, np. lekkie odbarwienia (jak w znamieniu bladym), plamy rumieniowe, owrzodzenia skóry, ogniska teleangiektazji (poszerzone drobne naczynia krwionośne).
 2. W fazie wzrostu naczyniaka, która rozpoczyna się w pierwszych 2 miesiącach życia, pojawia się szybko rosnąca plama naczyniowa. Okres wzrostu trwa 6-15 miesięcy. 
 3. Później występuje faza stabilizacji.
 4. Ostatnią fazą jest inwolucja, czyli faza zaniku naczyniaka. 
Uważa się, że wszystkie naczyniaki typu "truskawkowego" ulegają samoistnemu zanikowi Naczyniak może ustąpić bez śladu, czasami pozostawia zanik skóry, odbarwienia, teleangiektazje. Zanik naczyniaka w 50% następuje przed upływem 5 r.ż., w 70% zmiany ustępują przed 7 r. ż. i 90% przed 9 r.ż.

Jednak nie zawsze naczyniak znika sam?

Wielu rodziców zmaga się z decyzją, czy usuwać zmianę, czy może zaczekać aż sama się wchłonie. Są jednak sytuacje, w których nawet wiek maluszka nie pozostawia wątpliwości, np. kiedy naczyniak zaczyna podkrwawiać lub zlokalizowany jest w nietypowym miejscu, stanowiąc zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania innego narządu, np. oka.

Niedawno trafiła do mnie mama 2-letniej dziewczynki, z naczyniakiem zlokalizowanym w okolicy oczka, który często podkrwawiał (krwawienie było trudne do opanowania). Mamę skierowano z dziewczynką na zabieg chirurgiczny. Zaproponowałem jej jednak leczenie laserowe, bo uznałem je za mniej traumatyzujące. Poza tym, ze względu na lokalizację (twarz), wolałem rozwiązanie, które nie pozostawia śladów.
Oto efekty zabiegu laserowego u 2-letniej dziewczynki z truskawkowym naczyniakiem:

naczyniak u dziecka, naczyniak, skóra dziecka, zmiany na skórze, dermatolog
Bartosz Pawlikowski
zdj. archiwum prywatne, Bartosz Pawlikowski

Na czym polega laserowe usuwanie naczyniaka?

Zabieg laserowy polega na nieinwazyjnym naświetleniu tkanki naczyniaka silnym światłem widzialnym lub promieniowaniem elektromagnetycznym. Energia jest pochłaniana przez hemoglobinę erytrocytów, dochodzi do wydzielenia się pewnej ilości energii cieplnej i tym samym zamknięcia naczyniaka. Moim zdaniem laser zawsze stanowi dobre rozwiązanie, czasami stosuje się terapię łączoną, częściowo zamyka się naczyniaka laserem, by pozostałość bezpieczniej usunąć chirurgicznie. Laser jest bardziej precyzyjny, zastosowany umiejętnie nie pozostawia śladów w postaci blizn. Rozległe zmiany na skórze można naświetlać laserem etapowo i rozłożyć w ten sposób proces leczenia na kilka wizyt. Pojedyncze, drobne naczyniaki zamykane są w czasie jednej wizyty w ciągu kilku minut. Usunięcie chirurgiczne stosuje się w przypadkach bardzo zaawansowanych naczyniaków jamistych, szczególnie tych zagrażających dalszemu prawidłowemu rozwojowi dziecka.

Czy do takiego zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe?

Niestety do zabiegów naczyniowych nie stosuje się miejscowych środków znieczulających, które z racji właściwości obkurczają naczynia. Na pocieszenie powiem, że zabiegi laserowe, owszem, powodują pewien dyskomfort, ale nie są tak bolesne jak dawniej. Zabieg laserowy kosztuje ok. 600 zł.

Jakie jeszcze metody stosuje się do usuwania naczyniaków?

Stosowane obecnie metody leczenia naczyniaków to:

 • doogniskowe iniekcje kortykosteroidów
 • układowa kortykosteridoterapia
 • interferon podskórnie
 • opatrunki uciskowe
 • chirurgiczne usunięcie zmiany
 • naświetlanie laserem pulsacyjno-barwnikowym (PDL), neodymowo-yagowym (Nd-YAG 1064 nm), KTP 532 nm
 • krioterapia
 • radioterapia
 • embolizacja (zamknięcie naczynia) – w wybranych przypadkach

Jakie są rodzaje naczyniaków?

Naczyniaki występują w następujących typach klinicznych:

 • Powierzchowny – stanowi 50-60% wszystkich naczyniaków.
 • Głęboki (jamisty) – w postaci guzów o ciemnoniebieskim zabarwieniu z obecnością teleangiektazji.
 • Mieszany – o składowej powierzchownej i głębokiej.
 • Rozsiany – (rozsiana naczyniakowatość noworodków) – liczne drobne (1 do 2 cm średnicy) naczyniaki z wysokim ryzykiem rozwoju zmian w narządach wewnętrznych (wątroby, przewodu pokarmowego, mózgu).

Przeczytaj także:

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

wysypka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Kiedy skóra dziecka jest chora: o tych chorobach musisz wiedzieć
Ropne strupki, pęcherzyki albo liszaje to symptomy skórnych infekcji bakteryjnych. Ale choroby skóry to nie tylko bakterie. Ważne, by prawidłowo je diagnozować i leczyć.

Choroby skóry u dzieci występują często. Na skórze każdego dziecka bytuje tysiące bakterii i wirusów . Dopóki dziecięcy organizm działa sprawnie, dopóty bakterie te mu nie grożą. Wystarczy jednak niewielkie osłabienie, mała ranka albo np. oparzenie słoneczne, aby zarazki dostały się np. do mieszków włosowych albo gruczołów potowych. Stąd już tylko krok do choroby, która, choć objawia się na skórze, może mieć poważne skutki dla całego organizmu. Choroby skóry: Czyrak Brodawka Mięczak zakaźny Liszajec Paciorkowe zapalenie skóry Naczyniak Egzema AZS Łojotokowe zapalenie skóry Grzybica Choroby skóry głowy Czyrak Objawy Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka , która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna. Przyczyny Najczęstszą przyczyną czyraków jest gronkowiec złocisty – bakteria, której nosicielami jest stosunkowo wiele dzieci. Może osiąść nie tylko w gardle, ale też np. na skórze głowy na pośladkach, w zgięciach łokci, kolan czy w pachwinach. Leczenie Pojedynczy czyrak umiejscowiony np. na nodze czy pupie maluszka zwykle goi się sam, jeśli jednak jego średnica powiększy się do ok. 1 cm, to może oznaczać, że infekcja przybiera na sile. Wtedy bez lekarza się nie obejdzie. Do specjalisty trzeba też się zgłosić, jeśli czyraki powracają albo kiedy na skórze pojawia się ich więcej niż jeden – w takim przypadku mówimy o czyraczności, którą leczy się czasem nawet antybiotykiem podawanym doustnie. Jeśli czyraki pojawią się na twarzy albo w uchu, konieczne będzie najpewniej leczenie szpitalne, ze względu na to, że infekcja rozwija się bardzo blisko mózgu i istnieje ryzyko zapalenia opon mózgowych. Brodawki (kurzajki) Objawy Brodawki (często też nazywane kurzajkami) wyglądają jak twarde...

naczyniak jamisty u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Naczyniak jamisty, czyli guz naczyniowy - czy jest się czym martwić?
Wypukła zmiana na skórze dziecka, przypominająca truskawkę, martwi rodziców dzieci, u których pojawił się naczyniak jamisty. Czy słusznie? Sprawdź, co na ten temat mówi medycyna.

Naczyniak jamisty to nieaktualne medycznie określenie, opierające się na morfologii zmian (naczyniaki płaskie, jamiste). Obecne określenie to guzy naczyniowe , w tym naczyniaki wczesnodziecięce . Jeśli naczyniak położony jest na skórze, najczęściej znajduje się po jednej stronie ciała. Naczyniak jamisty może też być zlokalizowany wewnątrz organizmu, np. w mózgu, kręgosłupie lub wątrobie. Przyczyna tworzenia się naczyniaków nie jest znana. Rozpoznanie naczyniaka jamistego Naczyniak krwionośny jamisty występuje u ok.10 proc. noworodków. Zwykle jest nieobecny przy urodzeniu , widoczna jest tylko zmiana przypominająca ukłucie, zadrapanie, siatkę naczynek. W ciągu 2–4 tygodni od urodzenia ulega powiększeniu oraz uwypukleniu, staje się sinoczerwona, napięta i spoista. Przypomina wyglądem truskawkę. Zanika samoistnie w całości w większości przypadków i najczęściej nie wymaga leczenia. Jeśli naczyniak u dziecka występuje w narządach wewnętrznych, najczęściej wykrywany jest przypadkowo podczas badań USG lub tomografii komputerowej. Najdokładniejszy w diagnostyce naczyniaka jamistego jest rezonans magnetyczny , szczególnie angio-MR. Położenie naczyniaków jamistych Naczyniak jamisty może znajdować się praktycznie wszędzie: na skórze lub pod jej powierzchnią, w okolicach ust, w narządach wewnętrznych (np. w wątrobie), w oczodołach, w układzie nerwowym (w tym w mózgu). Jest łagodnym nowotworem u dzieci . U dzieci zdarzają się też naczyniaki jamiste limfatyczne przypominające z wyglądu spore guzy, zlokalizowane często w okolicach szyi lub pach. Objawy naczyniaków jamistych Ten typ wad naczyniowych najczęściej nie daje żadnych objawów, chociaż czasem może powodować ucisk lub lekki ból (np. w przypadku naczyniaka wątroby). To, czy naczyniak będzie dawać jakieś objawy, zależy też od jego położenia. I tak naczyniak jamisty...

naczyniak u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Naczyniak u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć? [ZDJĘCIA]
Naczyniak u dziecka to skupisko nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Pojawia się on u wielu noworodków i niemowląt. Zobacz, jak wygląda i dowiedz się, czy jest groźny i kiedy trzeba je leczyć.

Naczyniak to znamię, które pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka. Choć stresuje rodziców, nie zawsze musi być niebezpiecznym objawem. Naczyniaki często znikają samoistnie po kilku latach. Konieczna jest jednak obserwacja takiej zmiany, a w niektórych przypadkach usunięcie naczyniaka, gdy zagraża zdrowiu dziecka.  Spis treści :  Co to jest naczyniak? Naczyniak u dziecka – przyczyny Rodzaje naczyniaków u dziecka Gdzie występują naczyniaki u dziecka? Naczyniak u dziecka – jak wygląda? (ZDJĘCIA) Czy naczyniak znika – leczenie naczyniaków Czy naczyniak jest groźny – możliwe powikłania Naczyniaki a wady naczyniowe Co to jest naczyniak? Naczyniaki wczesnodziecięce są najczęściej spotykanymi niezłośliwymi guzami u dzieci. Występują u 10 proc. niemowląt i u 30 proc. wcześniaków. Guzy naczyniowe zdarzają się częściej u dziewczynek niż u chłopców . Naczyniak to skupisko nieprawidłowo zbudowanych naczyń krwionośnych, które w Polsce rozpoznaje się u ok. 40 tys. dzieci rocznie. Większość naczyniaków jest niewielkich rozmiarów i zanika samoistnie, jednak w 5-10 proc. przypadków mogą wywoływać poważne skutki, łącznie z zagrażaniem życiu dziecka. Naczyniaki zwykle pojawiają się z czasem, ale 10 proc. wszystkich guzów naczyniowych to guzy wrodzone, widoczne u noworodka już przy urodzeniu. T aka zmiana nazywana jest naczyniakiem wrodzonym. Naczyniak pojawiający się później – to naczyniak wczesnodziecięcy. Oprócz naczyniaków u dzieci istnieją też inne rodzaje nieprawidłowości, które są wadami naczyniowymi (bywają mylone z naczyniakami). Naczyniak u dziecka – przyczyny Przyczyna powstawania naczyniaków oraz wad naczyniowych nie jest do końca znana. Badacze przypuszczają, że proces powstawania naczyniaków może zaczynać się od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz