Wielu młodych rodziców zastanawia się, kim jest pediatra i czym tak naprawdę się zajmuje. Czy to właściwy lekarz dla noworodka? Wyjaśniamy: pediatra to specjalista, który leczy dzieci, zna się na chorobach wieku dziecięcego, wie jak przebiegają i w jaki sposób sobie z nimi radzić. Pediatra to odpowiedni lekarz dla noworodka, o ile maluszek urodził się całkowicie zdrowy. Podpowiadamy, kiedy wybrać pediatrę dla noworodka i czy lekarz rodzinny też może zbadać małe dziecko.

Reklama

Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra to lekarz, który zajmuje się zdrowiem niemowląt, starszych dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Pediatria obejmuje wiele różnych dziedzin medycyny – przyszły lekarz po pierwszych 3 latach nauki kończy moduł ogólny, a potem odbywa 2-letni moduł specjalistyczny (np. z alergologii, nefrologii itp.). Pediatra przyjmuje w poradni ogólnej. Lekarz pediatra:

  • ocenia rozwój dziecka,
  • rozpoznaje wady rozwojowe,
  • zleca szczepienia ochronne i kwalifikuje do nich,
  • zleca badania profilaktyczne,
  • leczy choroby wieku dziecięcego,
  • przeprowadza bilanse,
  • analizuje wyniki badań.

Pediatra to lekarz dziecięcy, ale specjalistą od noworodków jest neonatolog. Zajmuje się on dziećmi od urodzenia do 4. tygodnia życia. To właśnie neonatolog ocenia stan zdrowia dziecka po porodzie, opiekuje się wcześniakami i dziećmi, u których zdiagnozowano choroby jeszcze w życiu płodowym. Neonatolog dba o to, by wcześniaki dogoniły w rozwoju rówieśników urodzonych o czasie. Rodzice mogą też zabrać noworodka do neonatologa, jeżeli mają wątpliwości, czy dziecko dobrze się rozwija.

Kiedy wybrać pediatrę dla noworodka?

Jeśli noworodek urodził się zdrowy, może trafić pod opiekę pediatry. Najlepiej zapisać do niego dziecko krótko po urodzeniu – to jedna z formalności, z którą nie warto czekać, bo pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć ok. 6. tygodnia życia maluszka.

Aby zapisać noworodka do pediatry, nie trzeba mieć dla niego numeru PESEL ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

Zobacz także

Lekarz rodzinny dla noworodka?

Lekarz rodzinny specjalizuje się w medycynie rodzinnej – może badać i udzielać porad wszystkim członkom rodziny w różnym wieku. Lekarze rodzinni opiekują się pacjentami w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i doraźnie podczas infekcji.

Zdaniem specjalistów jednak zdrowiem dzieci powinni zajmować się pediatrzy, a nie lekarze rodzinni. Pediatra to lekarz wyspecjalizowany w chorobach dziecięcych, który najlepiej będzie wiedział, jak dobrze zadbać o noworodka i niemowlę. Nie ujmując niczego lekarzom rodzinnym, to pediatrzy kształcą się w leczeniu dzieci, z kolei lekarze rodzinni odbywają jedynie szkolenie z pediatrii.

„Dzieci chorują inaczej niż dorośli, choroba postępuje u nich znacznie szybciej. W 4 godziny dziecko, które ma biegunkę, gorączkę, wymioty, może zginąć, jeśli nie będzie mu udzielona specjalistyczna pomoc, bo się odwodni. Dlatego dzieci powinny być pod opieką pediatrów, którzy znają się na chorobach dzieci i potrafią je leczyć, a nie lekarzy rodzinnych” – tłumaczy senator prof. Alicja Chybicka, pediatra i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

W rzeczywistości nie wszystkie dzieci w Polsce mogą korzystać z opieki pediatry. Czasem taki lekarz przyjmuje w przychodni oddalonej o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania rodziny, dzieci pozostają więc pod opieką lekarza rodzinnego.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama