noworodek nie chce spać
AdobeStock
Noworodek

Dlaczego noworodek nie chce spać: Co robić? Najczęstsze przyczyny pobudek w nocy i po karmieniu

Noworodek najczęściej nie chce spać, gdy jest głodny. Ale nie tylko wtedy. Dziecko nie może usnąć także, gdy ma kolkę, jest nadmiernie zmęczone lub odczuwa dyskomfort. Język nowo narodzonych dzieci jest specyficzny. Noworodek nie może powiedzieć, co mu dolega, więc okazuje to swoim zachowaniem. Podpowiadamy, jak zrozumieć, dlaczego noworodek nie chce spać i co należy zrobić, żeby dziecko usnęło.
dr n. med. Lilianna Baran
Konsultacja merytoryczna

Zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, skoro sen powinien zajmować mu niemal całą dobę? Sprawdź, czy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone. Nowo narodzone dzieci komunikują się w podobny sposób. Miny, gesty, płacz są ich specyficznym językiem. Naukowcy dowiedli, że rodzice zaczynają rozumieć noworodka dopiero po około dwóch tygodniach od jego przyjścia na świat.

Wspólnie z pediatrą spróbujemy wyjaśnić najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że noworodek nie śpi, choć – zdaniem rodziców – powinien. 

Dlaczego noworodek nie chce spać:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dlaczego noworodek nie chce spać?

Sprawdź, co może być przyczyną tego, że noworodek nie chce spać w nocy lub po jedzeniu. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny braku snu u maluszków. 

1. Noworodek nie chce spać, bo jest głodny

To bardzo częsty powód, dla którego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia nie chce zasnąć. Początki karmienia piersią bywają dość trudne. Noworodki często domagają się ssania piersi. Możesz karmić nawet 8-12 razy na dobę. 

Jak rozpoznać, że noworodek jest głodny? Dziecko nie jadło przez ostatnie 1,5 do 2 godzin albo ssało krótko i usnęło podczas karmienia. Jeśli noworodek nie chce spać, ponieważ jest głodny, wygina ciało do tyłu, jakby szukał piersi, a jego język jest zaokrąglony po bokach. Maluch może podnosić piąstkę do buzi i próbować ją ssać. Gdy głodnemu dziecku podasz pierś lub butelkę, zacznie łapczywie jeść.

Co robić, żeby noworodek spał? Karm dziecko na żądanie, czyli tak często, jak tego potrzebuje. Nie obawiaj się, że przekarmisz dziecko. W okresie noworodkowym laktacja dopiero się normuje, więc niektóre dzieci wiekszość czasu spędzają przy piersi.

2. Dziecko ma niezaspokojoną potrzebę ssania

Odruch ssania to jeden z bardzo ważnych odruchów noworodkowych, który pojawia się już w czasie życia płodowego. Od pierwszych chwil po narodzinach pozwala dziecku zdobywać pokarm, aby maluszek mógł przeżyć. U niektórych dzieci odruch ten jest wyjątkowo silny.

Zdarza się, że noworodek po karmieniu nie chce spać. Dziecko niedawno jadło, ssało pierś dość długo i efektywnie. Kiedy zostało odstawione od piersi, zaczęło płakać. Maluszek uspokaja się, kiedy znów zostaje przystawiony do brodawki, trochę ssie i zasypia. Tak objawia się niezaspokojona potrzeba ssania.

Co robić, żeby noworodek spał? Rozwiązaniem takiej sytuacji może być podanie smoczka. Dziecko może zacząć ssać smoczek, jeśli umie już dobrze ssać pierś. Ssanie smoczka wymaga innej techniki i może wywołać kłopoty z karmieniem naturalnym. Najlepiej podać dziecku smoczek dopiero pod koniec pierwszego miesiąca, gdy laktacja już się unormuje.

3. Noworodek nie chce spać ze zmęczenia

Noworodek ma niedojrzały system nerwowy, przez co może nie radzić sobie z nadmiarem bodźców: z hałasem, ostrym światłem, dłuższym zabawianiem. Przestymulowanie noworodka może sprawić, że ze zmęczenia nie będzie mógł zasnąć. 

Jak rozpoznać zmęczenie u noworodka? Dziecko szybko i chaotycznie porusza kończynami, nieregularnie oddycha, próbuje odwracać głowę od otoczenia. Zmęczony noworodek może płakać, marudzić, a na jego twarzy widoczne jest niezadowolenie. Od około 3 tygodnia życia prawie każdego wieczoru zachowuje się tak wiele dzieci. To tzw. wieczorny niepokój. Zmęczony po całym dniu noworodek wyczuwa też twoje znużenie. Czasem nie można uspokoić go przez dłuższy czas.

Co robić, żeby noworodek spał? Staraj się chronić dziecko przed nadmiarem bodźców, jak najszybciej staraj się wprowadzić stały rytm dnia, pilnuj pór karmienia, spacerów, kąpieli i zabawy.

4. Noworodek nie chce spać, bo jest mu za ciepło

Większość rodziców przegrzewa nowo narodzone dzieci. Efektem takich zabiegów jest słabiej działający układ odpornościowy dziecka i częste infekcje, a także niespokojne zachowanie. Komfortowe warunki dla noworodka to temperatura ok. 21°C w pokoju, w którym dziecko śpi (jedynie do kąpieli w łazience wymagane są ok. 24°C). 

Co robić, żeby noworodek spał? Zadbaj o odpowiednie warunki do snu. Aby upewnić się, czy dziecku nie jest za ciepło lub zimno, nie należy sprawdzać ciepłoty rąk i stóp (mogą być chodne). Najlepiej dotykać skóry na karku. Spocone ciało w tym miejscu świadczy o przegrzaniu dziecka. Kiedy noworodek marznie, skóra jest zimna. Dodatkowo można czasem zaobserwować drżenie ciała lub dolnej wargi (uwaga: u noworodka może to być też zjawisko fizjologiczne) oraz tzw. gęsią skórką.

5. Noworodek nie śpi, bo jest mu niewygodnie

Noworodek nie może sam zmienić pozycji. Leży cały czas tak, jak został ułożony przez rodzica. Dodatkowo ma cienką i wrażliwą skórę. Jeśli zostanie przypadkowo położony na pofałdowanym prześcieradle, ma zatrzaski w ubraniu na plecach, za ciasno zapiętą pieluszkę, może odczuwać duży dyskomfort. Przyczyną niezadowolenia dziecka może być też zbyt rzadko zmieniana pieluszka. Według zaleceń pediatrów dziecko należy przewijać co 3-4 godziny i zawsze od razu, gdy zrobi ono kupkę.

Jak rozpoznać, że dziecku jest niewygodnie? Podczas płaczu maluch wierci się i wygina, jakby chciał uciec od tego, co mu przeszkadza.

Co robić, żeby noworodek spał? Warto sprawdzić, czy dziecka nic nie uwiera i czy podczas przewijania dobrze została założona pielucha. Uwaga: za niewygodę niektóre dzieci uznają również leżenie z dala od mamy. Jeśli twoje dziecko uspokaja się w bliskim kontakcie z twoim ciałem, a płacze odłożone do łóżeczka, sprawa jest jasna.

6. Dziecko nie może zasnąć, bo ma kolkę

Kolka to bardzo bolesne skurcze jelit, które raczej nie występują w pierwszych dniach życia dziecka, ale dopiero pod koniec okresu noworodkowego (zwykle około 3 tygodnia) i ustępują do 3-4 miesiąca.

Jak rozpoznać, że noworodek nie śpi z powodu kolki? Dziecko nagle zaczyna płakać, ma wzdęty brzuch. Zaciska piąstki, gwałtownie porusza rękami. Próbuje też podnieść nóżki do klatki piersiowej. Jego ruchy są nieskoordynowane. Atak kolki może pojawić się nawet w trakcie karmienia – wtedy dziecko przestaje jeść, wypuszcza pierś, odwraca głowę. Ulgę przynosi dopiero odejście gazów.

Co robić, żeby noworodek spał? Nie zawsze da się przezwyciężyć ataki kolki u dziecka. Czasem trzeba je po prostu przeczekać. Warto w ciągu dnia układać dziecko w pozycji na brzuszku, która sprzyja prawidłowej pracy jelit (noworodek nie może jednak w tej pozycji spać bez kontroli ze strony rodzica). Ulgę mogą przynieść też: masaż antykolkowy, specjalne krople na kolkę oraz pilnowanie, aby dziecku odbiło się po każdym karmieniu.

7. Noworodek nie chce spać w nocy, bo jest wyspany

Noworodek większość doby przesypia. Za normę uznaje się 17-20 godzin w ciągu doby, podzielone na 7 lub więcej drzemek. Potrzeba snu jest jednak kwestią indywidualną i nawet na tym etapie życia niektóre dzieci mogą sypiać mniej lub zasypiać później.

Jak uniknąć problemów ze snem? Naucz się rozpoznawać, kiedy noworodek jest wyspany. Dziecko ma szeroko otwarte oczy i patrzy z uwagą. Głęboko oddycha, próbuje przysuwać się do przedmiotów lub osób, które mu się podobają. Jeśli go nakarmisz, po zaspokojeniu pierwszego głodu może przerwać jedzenie. Zanim zacznie ssać, przygląda się mamie, słucha jej głosu. To dobre momenty na nawiązywanie więzi z dzieckiem.

Konsultacja: Lilianna Baran, pediatra neonatolog z I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Zobacz także: 

noworodek nie chce ssać, karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
10 powodów, dlaczego noworodek nie chce ssać piersi
Noworodek nie chce ssać piersi i nie umiesz go do tego nakłonić? Zobacz jakie mogą być tego przyczyny, a twoje dziecko zacznie jeść i będzie zdrowo rosnąć.

1. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jest zmęczony po porodzie Może się to zdarzyć, jeśli narodziny były długie lub pojawiły się jakieś komplikacje. Potrzebujesz spokoju i cierpliwości. Połóż noworodka blisko siebie, łagodnie połaskocz w policzek. Gdy otworzy buzię, wkropl mu na języczek odrobinę mleka. Być może zacznie jeść. Jeśli nadal nie chce i zasypia, poczekaj. Po 2–3 godzinach znów spróbuj nakarmić dziecko. Gdy nadal odmawia jedzenia, powiedz o tym lekarzowi. 2. Noworodek nie chce ssać piersi, bo jeszcze tego nie umie Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: dziecko nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść. Porozmawiaj z doświadczoną pielęgniarką lub z doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz dziecko do piersi i czy ono prawidłowo ssie. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie ćwiczenia. 3. Noworodek nie chce ssać piersi, gdy krztusi się mlekiem Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Dziecko krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze. Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też wybierać takie pozycje do karmienia piersią , by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią. 4. Noworodek nie chce ssać piersi , gdy ulewa mleko Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, dziecko może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową. Staraj się karmić dziecko częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie...

Noworodek
Fotolia
Noworodek
Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!
Noworodek lubi, jak karmisz go piersią, przytulasz, głaszczesz. Boi się głośnych dźwięków, hałasu. Czego jeszcze? Opowiada neuropsycholog.

Zastanawiałaś się kiedyś, co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi? Warto poznać jego świat. Dzięki temu lepiej zrozumiesz noworodka i pewniej poczujesz się w roli mamy. Co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi, wyjaśnia dr hab. Agnieszka Maryniak, neuropsycholog. 1. Noworodek myśli, że jest częścią mamy Dla noworodka on i mama są jedną całością. To, że nie jest częścią mamy, tylko odrębną istotą, niemowlę zacznie rozumieć dopiero, gdy będzie mieć około pół roku. A dopiero po ośmiu miesiącach życia zacznie rozumieć, że gdy znikasz mu z oczu, to nie przestajesz istnieć. Co lubi noworodek? Lubi, jak jesteś blisko. Dlatego znajdź dla dziecka jak najwięcej czasu. Da mu to poczucie bezpieczeństwa. 2. Dla noworodka najważniejsza jest bliskość mamy Zapach, odgłos bicia serca, twój głos noworodek zna najlepiej. Gdy noworodek płacze , a wiesz, że nie dokucza mu głód ani pragnienie, weź je na ręce i przytul do siebie. W objęciach mamy płaczącemu dziecku najłatwiej się uspokoić. Co lubi noworodek? Lubi, gdy przytulasz go do siebie. 3. Noworodek marznie znacznie szybciej niż dorośli W życiu płodowym dziecko przebywało w temperaturze około 36,5–37°C. Od momentu narodzin w jego świecie jest chłodniej o mniej więcej 15°C! W dodatku jeszcze niezbyt sprawnie pracują jego mechanizmy termoregulacji, czyli przystosowywania się do zmian temperatury. Dlatego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach życia łatwo marznie. Sprawnie przewijaj noworodka, przebieraj i kąp, by nie marzł. Gdy śpi, otulaj je miękkim kocykiem. Co lubi noworodek? Ciepło. 4. Noworodek widzi dość niewyraźnie Noworodek widzi , najwyraźniej przedmioty znajdujące się 20–30 cm od jego oczu, obraz jest nieostry. Chętniej niż zabawkom noworodek przypatruje się twarzom ludzi. Jak najczęściej pochylaj się nad dzieckiem – pozwól mu obserwować...

noworodek, niemowlę, płacz, płacz noworodka, płacz niemowlaka, mama
Zdrowie
Gdy noworodek płacze - mamy na to sposoby!
Wszystko dobrze, gdy dziecko słodko śpi, ale bywają dni, że noworodek płacze niemal bez końca a ty jesteś bezsilna. Co robić?

Płacz noworodka to codzienność nowych rodziców. Płacz jest dla nowo narodzonego dziecka jedyną możliwością porozumiewania się z tobą i resztą świata. W ten sposób informuje cię o swoich uczuciach i problemach. Twój czuły dotyk to najlepszy sposób na płacz noworodka , a zarazem lek na każdą dolegliwość, która mu doskwiera. Ale czułość to także informacja, że jest kochany i rozumiany. Psycholodzy twierdzą nawet, że dzieci, których mamy szybko reagują na płacz, w przyszłości są spokojniejsze! I nie wierz w to, że rozpieścisz dziecko, jeśli będziesz go brać na ręce, ilekroć zapłacze. Noworodki , którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, znacznie lepiej się rozwijają i wyrastają na szczęśliwych i samodzielnych ludzi. Przez pierwsze tygodnie waszego wspólnego życia powoli będziesz uczyć się rozumieć język swojego dziecka , czyli rozpoznawać przyczynę płaczu noworodka i odpowiednio na nią reagować. Tymczasem wykorzystaj wypróbowane przez inne mamy metody na płacz noworodka. Płacz noworodka: sposoby na płacz noworodka Zobacz, jakie sposoby na płacz noworodka stosują mamy i wypróbuj je u siebie w domu. Może któraś z tych metod pomoże Ci ukoić łzy twojego dziecka? Przytul noworodka Nic nie wpływa na dziecko bardziej kojąco niż bliska obecność mamy. Trzymaj dziecko w ramionach, przy piersi. Dzięki temu dziecko czuje twój zapach, słyszy znajomy odgłos bicia twego serca i jest całkowicie bezpieczny. Kołysz noworodka w ramionach To bardziej intensywny sposób uspokajania niż samo przytulanie. Łagodne kołysanie jest przyjemnym wspomnieniem życia płodowego. Wtedy dziecko też czuło łagodne huśtanie w rytm twoich kroków. Teraz to dobra metoda na uspokojenie go po dniu zbyt pełnym wrażeń, np. po odwiedzinach cioci o wysokiej tonacji głosu, oglądaniu maluszka przez kilku członków rodziny. Możesz też go kołysać, siedząc w bujanym fotelu....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz