Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
opieka nad noworodkiem
Adobe Stock
Lekcja 6

Noworodek: pierwsze dni w domu – zasady opieki i pielęgnacji

Pierwsze dni z noworodkiem bywają trudne dla początkujących rodziców, którzy są pełni obaw o to, czy sprostają zadaniu. Warto zaufać spokojnie obserwować dziecka, a z czasem nowa codzienność stanie się bardziej zrozumiała i jasna. Oto podstawowe zasady opieki nad noworodkiem i zalecenia dotyczące pielęgnacji w okresie noworodkowym. Dzięki nim przetrwanie pierwszych tygodni będzie prostsze.

Noworodek to określenie dziecka w pierwszym miesiącu życia. Od piątego tygodnia mówi się już o niemowlęciu. To rozgraniczenie ma głęboki sens, gdyż noworodkiem jest dziecko, które dopiero adaptuje się do życia poza organizmem mamy. Z tego powodu wymaga szczególnej opieki i troski.

Warto jednak pamiętać, że dziecko w okresie noworodkowym nie jest tak kruche i delikatne, żeby rodzice musieli się obawiać opieki nad nim. Podpowiemy, jak zadbać o szczególne potrzeby noworodka, żeby pierwszy miesiąc przebiegł bez większych niespodzianek. 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Noworodek – pierwsze dni w domu

Pierwsze dni życia dziecka to czas na odpoczynek po trudach narodzin. Pierwszy miesiąc dziecka w domu powinien upłynąć na nabieraniu przez rodziców wprawy w zajmowaniu się dzieckiem. Co w tym pomoże? Oto rady na pierwsze dni z noworodkiem.

Przez pierwsze dni rodzice patrzą na ogół na swoje dzieci z niepokojem: czy wszystko w porządku, czy kupka normalna, czy noworodek wystarczająco dużo zjada, dlaczego płacze. Większość obaw o zdrowie i samopoczucie noworodka jest zupełnie niepotrzebnych.

Niepokoić powinno, gdy noworodek:

  • gorączkuje powyżej 38°C,
  • odmawia jedzenia przez kilka karmień,
  • ma biegunkę,
  • wymiotuje,
  • robi się wiotki i „leje się" przez ręce,
  • sapie, charczy, ma trudności z oddychaniem przez nos.


W takich sytuacjach trzeba skonsultować się z lekarzem.

Wezwij lekarza, gdy noworodek:

  • sinieje,
  • jest blady,
  • ma trudności w oddychaniu,
  • jest bardzo senny, trudno go obudzić.


W pierwszych dniach życia noworodek najpierw chudnie (to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała), a potem odzyskuje wagę, z którą przyszedł na świat. Między 10 a 14 dniem po narodzinach dziecko powinno wrócić do masy ciała, jaką miało tuż po porodzie. W tym czasie zwykle nie jest polecane dodatkowe ważenie noworodka. Masę ciała skontroluje lekarz podczas pierwszej wizyty. Jeśli dziecko regularnie budzi się na karmienie, je z apetytem, można zakładać, że przybiera na wadze prawidłowo. Jego stan pomoże ocenić położna środowiskowa podczas wizyty patronażowej. 

Noworodek – opieka i pielęgnacja w pierwszych dniach życia

Zastanawiasz się, jak pielęgnować noworodka? Oto najważniejsze informacje dla świeżo upieczonych rodziców.

Podstawowe zasady opieki nad noworodkiem:
 

  • Przystawiaj dziecko do piersi zawsze, gdy się tego domaga (jeśli pielucha jest pusta, to jest duża szansa, że dziecko chce jeść).
  • Pilnuj, by przerwy między karmieniami nie były dłuższe niż 4 godziny. Jeśli dziecko śpi dłużej, przystaw je do piersi. Budzenie dziecka do karmienia jest zalecane do końca drugiego tygodnia życia.
  • Przewijaj noworodka co 3-4 godziny i zawsze od razu po zrobieniu przez dziecko kupki. Długie leżenie w wilgotnej pielusze sprzyja podrażnieniu delikatnej skóry dziecka.
  • Przy każdym przewijaniu smaruj pośladki dziecka cienką warstwą kremu ochronnego do pupy, to polecana przez dermatologów metoda zapobieganiu odparzeń.
  • Staraj się utrzymać kikut pępowinowy w suchości i czekaj, aż sam odpadnie (jeśli kikut przypadkowo zamoczy się w kąpieli, po prostu go wysusz, jeśli dziecko go zabrudzi zawartością pieluchy – umyj dokładnie wodą i płynem, którego używasz do kąpieli dziecka, środki dezynfekcyjne stosuj tylko wtedy, gdyby pojawił się stan zapalny pępka noworodka).
  • Do pielęgnacji używaj tylko kosmetyków dla noworodków, czyli takich, które są polecane od 1 dnia życia dziecka.
  • Jeśli dziecko nie ma suchej skóry, nie musisz używać balsamów lub kremów nawilżających po kąpieli.
  • Przed wyjściem z domu zawsze smaruj twarz dziecka kremem, używaj kosmetyku dostosowanego do pogody (zimą powinien to być krem na wiatr i mróz lub tzw. cold cream.  
  • Po powrocie ze szpitala, obetnij dziecku paznokcie. Pozostawienie długich może spowodować, że dziecko podrapie się po twarzy.
  • Kąp dziecko 2-4 razy w tygodniu, codziennie przemywaj newralgiczne miejsca: pośladki, twarz dziecka, okolicę za uszami (tu mogą zbierać się resztki ulanego mleka).
  • Mów do noworodka, gdy go przewijasz lub kąpiesz, dziecko zna głosy swoich rodziców, słuchanie ich działa na niego uspokajająco.
  • Nigdy nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka samego na przewijaku, nawet noworodek jest w stanie z niego spaść.
  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów podczas zajmowania się dzieckiem, przenoś dziecko powoli, aby miało szansę oswoić się z tym, co dzieje się z położeniem jego ciała.
  • Zapewnij dziecku komfort termiczny. Ubieraj noworodka tak, aby miał ciepły (nie wilgotny) kark. Unikaj zarówno przegrzewania dziecka jak i jego wychładzania. Po przebraniu noworodka odczekaj 10-15 minut i sprawdź, czy jest mu ciepło, ale nie za ciepło.
  • Wybieraj ubranka, które łatwo się dziecku zakłada i zdejmuje. Nie wciskaj dziecka śliczne ale zbyt ciasne śpioszki – lepiej założyć mu ubranka nieco za duże niż takie w sam raz.


Choć nie musisz kąpać dziecka codziennie, pierwszą kąpiel warto zaplanować w dniu powrotu ze szpitala. Pozwoli pozbyć się ze skóry dziecka ewentualnych bakterii, które przylgnęły do niej w szpitalu. Wypierz wszystkie ubrania, które noworodek miał na sobie.

Cechy noworodka 

  1. Zdrowy noworodek ma różową skórę, a jego plecy i ramiona może pokrywać może meszek.
  2. Gdy noworodek płacze, robi to głośno i donośnie. Płacz noworodka bardziej przypomina krzyk, w oczach dziecka w pierwszym miesiącu życia nie pojawiają się łzy.
  3. Noworodek przesypia większość czasu – robi to nawet 21 godzin na dobę z przerwami na karmienie.
  4. Zdrowy noworodek waży średnio między 2500-3600 g, ale w pierwszych dniach życia nieco traci na wadze. Po 10 dniu życia dziecko odrabia straty, a potem już tylko przybiera na wadze. Dziecko urodzone z masą ciała poniżej 2500 g, nawet jeśli ciąża trwała tyle ile powinna, uważane jest za wcześniaka, który ma nieco inne wymagania niż noworodek.
  5. Przeciętna długość ciała noworodka wynosi 48-52 cm. 
  6. Obwód główki noworodka jest większy niż obwód jego klatki piersiowej i przeciętnie wynosi 34-35 cm. Dopiero ok. 4 miesiąca życia obwody się zrównują. Później obwód główki robi się mniejszy niż obwód klatki piersiowej. Noworodek oddycha 35-40 razy na minutę, a jego serce bije w spoczynku w tempie ok. 130 uderzeń na minutę.
  7. Kupka noworodka początkowo jest brunatno-zielona (to tzw. smółka). Po 3-4 dniach zaczyna zmieniać barwę na brunatną, później robi się żółtawo-brązowa.
W pierwszych tygodniach opieki nad noworodkiem szczególnie przyda się pomoc babci, kuzynki czy przyjaciółki. Warto, aby młodzi rodzice korzystali z ofert pomocy w postaci ugotowania obiadu, zrobienia zakupów, posprzątania mieszkania. To pozwoli im w pełni skupić się na dziecku, poznaniu jego potrzeb i wypracowaniu biegłości w opiece.


Zobacz także:

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka,...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

Pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady
Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.

Jak pielęgnować noworodka to pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona – ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. Przeczytaj, jak dobrze opiekować się noworodkiem: jak go przewijać, kąpać, obcinać paznokcie i robić te wszystkie inne rzeczy, których pielęgnacja noworodka wymaga. Spis treści : Jak opiekować się noworodkiem: porady  Jak pielęgnować noworodka: przewijanie Pielęgnacja pępka Jak pielęgnować noworodka: buzia Obcinanie paznokci Jak pielęgnować noworodka: kąpiel Jak opiekować się noworodkiem: porady  Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd. Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów . Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.   Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo , opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Nie pakuj się w kłopoty . Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci , jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak