Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ssawka u niemowlaka: co to jest, jak wygląda, kiedy się pojawia i kiedy znika
Adobe Stock/Admin
Zdrowie

Ssawka u niemowlaka: co to jest, jak wygląda, kiedy się pojawia i kiedy znika

Ssawka u niemowlaka to charakterystyczny pęcherzyk na ustach, który można zobaczyć u noworodków oraz dzieci do pierwszego roku życia. Wyjaśniamy, czy ssawka u niemowlęcia to powód do niepokoju, czy boli, kiedy znika oraz jak nie pomylić jej z opryszczką.

Ssawka u niemowlaka ma charakterystyczny wygląd, ale zdarza się, że rodzice mylą ją z pleśniawkami, aftami lub opryszczką. Sprawdź, jak wygląda ssawka u niemowlaka i czy możesz coś zrobić, by szybciej znikła.

Spis treści:

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Ssawka u niemowlaka: co to jest

Ssawka to pęcherzyk na ustach noworodka lub niemowlęcia, który pojawia się na górnej wardze. Przyczyną pojawienia się ssawki jest sposób, w jaki maluszek ssie pierś lub smoczek butelki. Ten charakterystyczny bąbelek na ustach powstaje w wyniku tarcia delikatnej skóry na wargach o brodawkę bądź tworzywo, z którego wykonany jest smoczek. W wyniku tego ocierania powstaje pęcherzyk.

Ssawka może pojawić się już w pierwszych dniach życia dziecka, ale też w późniejszym czasie. Czasem bywa też, że noworodek przychodzi na świat ze ssawką – oznacza to, że w brzuchu mamy maluszek ssał kciuk.

Ssawka u niemowlaka powstaje gdy dziecko:

  • dopiero uczy się ssać, przy czym nauka ta dużo trudniej przychodzi wcześniakom,
  • chwyta brodawkę (smoczek) zbyt szybko i mocno,
  • chwyta brodawkę (smoczek) zbyt płytko.

Jak do tego nie dopuścić? Możesz pomóc dziecku, wykorzystując wiedzę na temat podstawowych zasad karmienia piersią.

Jak wygląda ssawka u niemowlaka

Ssawka u niemowlaka to niewielki bąbelek na górnej wardze. Nie zawsze łatwo go zobaczyć, czasem sprawdzenie, czy dziecko ma ssawkę, wymaga dokładnego obejrzenia jego górnej wargi. Pęcherzyk nie jest duży, może być przezroczysty lub mieć biały kolor.

Ssawka u niemowlaka a opryszczka

Czasem porównuje się ssawkę do opryszczki u niemowlaka, ale tak naprawdę już na pierwszy rzut oka można zobaczyć różnicę. O ile w przypadku ssawki występuje jeden pęcherzyk, to w przypadku opryszczki owrzodzenia mogą zaatakować całą jamę ustną, a nawet nosek, oczy i kciuki. Poza tym niemowlę zakażone wirusem opryszczki często gorączkuje (temperatura ciała sięga wówczas do 40 st.). W przeciwieństwie do ssawki opryszczka boli dziecko, co sprawia, że maluch nie chce jeść i jest rozdrażniony.

Ssawka u niemowlaka a pleśniawki

Pleśniawki, podobnie jak ssawka, mają biały kolor, nie mają jednak postaci pęcherzyka, tylko nalotu. Pleśniawki pojawiają się w jamie ustnej i mogą powodować ból, który staje się powodem utraty apetytu i rozdrażnienia dziecka.

Ssawka u niemowlaka a afty

Afty również pojawiają się w jamie ustnej i są białe, jednakże od ssawki odróżnia je przede wszystkim czerwona obwódka. Afty, podobnie jak pleśniawki, są bolesne.

Ssawka u niemowlaka: kiedy znika

Bardzo często ssawka znika gdy tylko dziecko nauczy się prawidłowo chwytać brodawkę lub smoczek. Jest to kwestia indywidualna – jednym niemowlętom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Z reguły ssawka znika na dobre po kilku tygodniach, czasem utrzymuje się do 2. roku życia a czasem… nie pojawia się nigdy.

Lekarze, położne, doradcy laktacyjni, doule zwracają uwagę, że ssawka u niemowlaka staje się problemem dopiero wówczas, gdy jej objawy przybierają na sile. Choć ssawka u niemowlaka nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, może świadczyć o tym, że maluch ma kłopot z nauką prawidłowego jedzenia i należy dokładnie zbadać, jakie są tego przyczyny. Najczęściej jednak ten niewielki pęcherzyk na ustach nie powinien stanowić powodu do niepokoju.

Zobacz także:

 

AMR, schemat żywienia niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Schemat żywienia niemowląt daje rodzicom dużą dowolność w decydowaniu, co i kiedy wprowadzać do diety niemowlęcia. Eksperci przypominają jednak, że nie wszystkie produkty można uwzględniać w diecie niemowlaka. Dodatkowo w nowych zaleceniach jest kilka ważnych zmian: dotyczą wprowadzania do diety niemowlęcia jajek, glutenu i ryżu.

Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023 oparty jest na jednej bardzo ważnej zasadzie – to dziecko decyduje, ile je, a rodzic – co, kiedy i w jakiej formie dziecko je. Co ta zasada oznacza? Osoby odpowiedzialne za żywienie niemowląt muszą wiedzieć, co i kiedy wprowadzać do diety dziecka. Muszą również być świadome, czego niemowlęta jeść nie powinny. Dziecko decyduje, ile posiłku ma ochotę zjeść. Nie można go zmuszać do jedzenia. Reguły zdrowego rozszerzania diety niemowlęcia pomógł nam wyjaśnić dr n. med. Bartłomiej M. Zalewski z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor nowych zaleceń żywieniowych. Aktualny schemat żywienia niemowląt 2023: Co to jest schemat żywienia niemowląt? Nowy schemat żywienia niemowląt: zalecenia 2023 gluten jaja kurze orzeszki ziemne ryż soki owocowe napoje roślinne koper włoski metoda BLW i BLISS dieta wegetariańska i wegańska Schemat żywienia niemowląt: pozostałe zalecenia Karmienie piersią wg schematu żywienia niemowląt Karmienie mlekiem modyfikowanym a schemat żywienia niemowląt Jak podawać nowe produkty wg schematu żywienia? Warzywa czy owoce – od czego zacząć zgodnie ze schematem żywienia? Kiedy podawać ryby wg schematu żywienia? Wprowadzanie alergenów – nie należy opóźniać Co powinno pić niemowlę wg schematu żywienia: woda, herbatki, soki? Cukier i dosładzanie produktów Sól i dodawanie soli do posiłków Jakie gatunki mięsa dla niemowlaka wg schematu żywienia? Kiedy podawać mleko krowie zgodnie ze schematem żywienia? Co to jest schemat żywienia niemowląt? Schemat żywienia niemowląt stanowi podpowiedź dla rodziców, jak żywić dziecko w pierwszym roku życia. Został przygotowany przez ekspertów...

Vivomixx kolka
Adobe Stock
Zdrowie
Fakty i mity na temat kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca znana jest nie od dziś i choć nawet w tym momencie zmagają się z nią tysiące dzieci na świecie, wciąż nie jest dolegliwością w pełni poznaną. Jak przerwać napad nieutulonego płaczu, co powoduje kolkę i czy niesie ona konsekwencje dla zdrowia? Czas rozwiać wątpliwości! Poznaj fakty i mity na temat kolki niemowlęcej.

Kolka niemowlęca charakteryzuje się napadowym płaczem, który najczęściej pojawia się wieczorami bez możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Rodzice, których dziecko zmagało się z kolką niemowlęcą mówią czasem, że dziecko dosłownie „płacze wniebogłosy”. Istnieje wiele definicji kolki, ale najpowszechniej stosowana jest ta którą stworzył w 1954 roku Morris Wessel, amerykański pediatra: to napady nadmiernego płaczu u zdrowego dziecka, trwające dłużej niż 3 godziny dziennie, występujące powyżej 3 dni w każdym tygodniu przez 3 tygodnie, w wieku od 2 tygodni do 4 miesięcy. Ponieważ kolka niemowlęca bardzo często spędza rodzicom sen z powiek i jest przyczyną wizyt u lekarza, warto poznać fakty i mity na jej temat. FAKT: Nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje kolkę To może nie być zbyt pocieszające, ale taka jest prawda – lekarze nie potrafią wskazać jednego winowajcy. Przyczyn upatruje się m.in. w niedojrzałości układu pokarmowego czy nerwowego, nadmiernej ilości połykanego w trakcie jedzenia powietrza, złych technikach karmienia, zaburzeniach mikroflory jelitowej, a nawet niepokoju rodziców, który udziela się maluszkowi. MIT: Jeśli dziecko ma kolkę, ma też nietolerancję na białko Zmiany w diecie, takie jak eliminacja białek mleka krowiego, są wskazane tylko w przypadku podejrzenia nietolerancji białka (np. historia rodzinna, zmiany skórne, powiązanie z innymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak wymioty lub biegunka). FAKT: Ataki kolki są charakterystyczne Można wskazać kilka charakterystycznych elementów. Ataki na ogół pojawiają się popołudniu lub wieczorami. Maluch nagle zaczyna bardzo mocno płakać bez żadnej przyczyny – jest nakarmiony, ma suchą pieluszkę. Zaciska piąstki, macha rączkami, ma wzdęty brzuch i podkurcza nóżki. Usilne próby uspokojenia go często nie przynoszą rezultatów. MIT: Kolka...

niemowlę alergia jedzenie
Fotolia
Zdrowie
10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę
Coraz więcej dzieci ma alergię. U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Jakie produkty najczęściej powodują alergię? Na co trzeba uważać?

Niemowlęta najczęściej mają alergię pokarmową. Przez nieszczelną błonę śluzową przewodu pokarmowego przenikają uczulające białka. Ponieważ białko znajduje się właściwie w każdym produkcie, dlatego niemal każdy produkt może uczulać . Zdarzają się więc dzieci uczulone na ziemniaki, jabłka czy marchewkę. Jednak to rzadkość. Jakie produkty najczęściej powodują alergię u niemowlęcia i małego dziecka? Co uczula dziecko : Białko mleka krowiego Jajka (uczula zwłaszcza białko) Ryby i owoce morza Białko soi Zboża zawierające gluten Owoce południowe i truskawki Warzywa Mięso Słodycze Orzechy Białko mleka krowiego Białko mleka krowiego to najczęstszy alergen u niemowląt. Uczulone dziecko nie może pić nie tylko mleka krowiego, lecz także mleka modyfikowanego, które na nim bazuje. W jego diecie nie może być też innych  produktów mlecznych , takich jak: jogurty, kefiry, twarożki, sery żółte, masło.   Jajka (uczula zwłaszcza białko jajka) Dziecko uczulone na jajka nie może jeść nie tylko jajek, ale też produktów, które zawierają jajka . W jego diecie nie powinny się w związku z tym znajdować takie produkty, jak:  makarony, ciasta, bezy. W sklepach dostępne są specjalne makarony bezglutenowe (np. jaglane bez jajek), wówczas są one bezpieczne dla małych alergików. Ryby i owoce morza Są dzieci, które reagują wysypką nawet na sam zapach ryb. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, nie podawaj mu ryb już po skończeniu 6 miesięcy. Poczekaj, aż skończy rok i dopiero wtedy podaj malutki kawałek ugotowanej ryby. Białko soi Niemowlęciu nie podawaj mleka sojowego (chyba że zaleci je pediatra). Dzieci uczulone na białko mleka krowiego często uczulają się też na soję. Uczulać też...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz