Brak kupy u noworodka nie zawsze musi oznaczać zaparcie. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić kupkę o wiele rzadziej.

Reklama

Brak kupy u noworodka karmionego piersią

Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, ale może też nie robić kupy przez kilka dni. I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka niemowlaka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupy nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia.

Z kolei objawy zaparcia u noworodka to:

  • wypróżnianie się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem),
  • kupka mniejsza niż zwykle i wyglądająca inaczej (może mieć formę twardych, suchych kulek),
  • pogorszenie apetytu i trudności ze snem,
  • wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu.

Brak kupy u noworodka karmionego sztucznie

Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy:

  • kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu,
  • noworodek robi ją z wysiłkiem, pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem,
  • ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki,
  • kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi.

Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane – wdrożenie mleka modyfikowanego może zaburzać wypróżnianie. Wynika to z faktu, że mieszanki sztuczne nie mają w swoim składzie tyle wody, co pokarm kobiecy.

Zobacz także

Druga ważna sprawa to prawidłowe przygotowanie mieszanek sztucznych zgodnie z zaleceniami producenta. Zdarza się, że rodzice dosypują więcej mleka, niż poleca producent na opakowaniu. Czasem, jeśli problem nie mija, konieczna jest zmiana mleka modyfikowanego na inne, które ma lepszy dla dziecka skład. Mieszanek sztucznych nie należy jednak zmieniać zbyt często.

Zaparcia w pierwszym miesiącu życia dziecka zawsze wymagają konsultacji z pediatrą. Czasem ich przyczyna jest inna niż niewłaściwy sposób karmienia. Często odpowiada za nie słaba praca mięśni układu pokarmowego. Niezwykle rzadko jednak brak kupy u noworodka jest wywołany wadą anatomiczną układu pokarmowego (choroba Hirschsprunga) lub chorobą metaboliczną.

Zaparcia u noworodków: jak pomóc dziecku?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co pomoże na zaparcia u noworodka. Sposób postępowania zależy od przyczyny zaparć, którą pomoże ustalić tylko lekarz. Bywa (choć naprawdę rzadko), że odpowiada za nie alergia pokarmowa. Konieczna może być wtedy nowa mieszanka mleczna dla niemowląt. W innych sytuacjach dziecku może pomóc kilka łyków wody (ale o tym też powinien zdecydować pediatra!).

Uwaga! W żadnym wypadku nie stosuj u noworodka czopków, środków przeczyszczających, lewatywy ani herbatek ziołowych na własną rękę!

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

Edyta Brala

Licencjonowana położna Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Reklama
Reklama
Reklama