Zielona kupka u niemowlaka
Надія Коваль/Adobe Stock
Pielęgnacja

Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza, kiedy do lekarza?

Zielona kupka niemowlaka na ogół nie jest powodem do niepokoju. Robią ją niemowlęta karmione piersią i pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się także w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną zielonego stolca u dzieci i kiedy należy traktować go jako objaw kłopotów ze zdrowiem.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Zielona kupka u niemowlęcia nie zawsze musi być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli dziecko jest zdrowe i zielony stolec pojawia się u niego czasami.

Przy ocenie, czy zielona zawartość pieluszki jest normą, należy brać pod uwagę wiek dziecka, jego dietę i inne objawy. U noworodka w pierwszych dniach życia ciemna lub zgniłozielona kupka jest uznawana za normę, podobnie u starszych niemowląt, które mają rozszerzaną dietę i jedzą produkty powodujące zielone zabarwienie stolca.

W niektórych przypadkach zielona kupka występuje w przebiegu infekcji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę robi zielone kupy i jak ustalić ich przyczynę.

Spis treści:

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny

Zielona kupka może pojawić się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym i u niemowlęcia pijącego mleko z piersi. Jeśli występuje sporadycznie, nie należy traktować jej jako objaw alergii pokarmowej lub innej choroby, a tego zazwyczaj obawiają się rodzice. 

Zielona kupka u niemowlęcia częściej pojawia się podczas rozszerzania diety, gdy dziecko zaczyna spożywać produkty, które mogą zabarwić kupę na zielono.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc. 

Ogólnie przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko (który nie ma jeszcze rozszerzanej diety) są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego dziecka. Zielony kolor stolca bywa też efektem utleniania się kupki pod wpływem powietrza, jeśli dziecko ma dłużej niezmienianą pieluszkę. Dziecko może też robić zieloną kupę, gdy jest karmione piersią i otrzymuje preparat z żelazem.

Zielona kupa przy karmieniu piersią –​ inne przyczyny:

 • Zielona kupka, wodnista lub spieniona – może być efektem przeciążenia laktozą. Mamy z nim do czynienia, gdy dziecko za krótko ssie pierś, mama za szybko przystawia niemowlę do drugiej piersi lub gdy dziecko dostaje za dużo pokarmu. Mleko z piersi w pierwszej fazie karmienia zawiera więcej laktozy, później staje się bogatsze w tłuszcz.
 • Mała zielona kupka pojawiająca się rzadko – dziecko może otrzymywać za mało mleka. Jak to można stwierdzić? Niemowlę, które dostaje za mało pokarmu, bywa niespokojne, cały czas chce być przy piersi. Czasem jest nadmiernie śpiące i nie przybiera na wadze. 
 • Duża zielona kupka pojawiająca się często – jeśli dziecko dodatkowo jest niespokojne, to może być skutek wrażliwości na składnik diety mamy karmiącej. W przypadku nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się zmiany skórne lub sapka.
 • Zielona kupka (może być wodnista) – może pojawić się u niemowlaka, którego mama stosuje kozieradkę. Zioło ma działanie mlekopędne i jest jednym z podstawowych ziół polecanych na laktację. 
Jeśli podejrzewasz, że niemowlę nie wysysa z piersi wystarczającej ilości pokarmu, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który podpowie, jak należy prawidłowo karmić piersią.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym może robić zielone kupy, gdy:

 • otrzymuje mleko, które jest wzbogacane w żelazo
 • dostaje mleko typu HA w związku ze skazą białkową
 • ma już rozszerzoną dietę i poza mlekiem otrzymuje inne pokarmy.  

Po czym zielona kupka u niemowlaka przy rozszerzaniu diety?

Zielona kupka nie powinna być powodem do niepokoju, jeśli nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy. Zielonym stolcem nie trzeba się martwić, jeśli dziecko jest spokojne, ma dobry apetyt i prawidłowo przybiera na wadze.

Najczęściej zielona kupka może pojawić się po zjedzeniu zielonych warzyw (są bogate w chlorofil):

 • sałata
 • szpinak
 • brokuły
 • kapusta
 • zielony groszek.
   

Kolor kupki u dziecka po takim posiłku w ciągu 2-3 dni powinien wrócić do normy. 

Jak odróżnić zieloną kupkę po chlorofilu od zielonej kupki sugerującej problemy z brzuchem? Kupka niemowlaka o zielonym zabarwieniu może sugerować rodzicom problem zdrowotny, gdy pojawią się takie symptomy jak:

Co oznacza zielona kupka u noworodka?

Zielona kupka u noworodka pojawiająca się w pierwszych dniach jego życia to tzw. smółka (łac. meconium). Jest gęsta, zgniłozielona, ciemnozielona lub nawet czarna. Można obserwować ją tylko przez pierwsze 3-4 doby po narodzinach (z każdym kolejnym dniem jej kolor staje się jaśniejszy).

Przyczyną pojawienia się zgniłozielonego stolca u noworodka jest usuwanie z organizmu zagęszczonych składników wód płodowych. Jest to absolutnie prawidłowe wypróżnienie dla noworodka. Mimo to mała, gęsta i ciemna masa w pieluszce zwykle wprawia w zdumienie młodych rodziców.

Po 3-4 dobie kolor kupki i konsystencja zaczyna się zmieniać – smółkę zastępują stolce przejściowe – zielonkawe lub zielonkawo-żółte, po których pojawia się normalna kupka niemowlęca (musztardowo-żółta). Na wygląd kupki niemowlaka i noworodka ma wpływ rodzaj pokarmu przyjmowanego przez dziecko dziecko.

Zielona kupka przy ząbkowaniu

Zielona kupka może pojawić się u dzieci w okresie ząbkowania. W czasie wyrzynania się zębów niemowlęta zwykle mocno się ślinią. To właśnie zwiększona produkcja śliny i połykanie jej dużych ilości przez dziecko może odpowiadać za zielone zabarwienie stolca. Kupki przy ząbkowaniu mogą być nie tylko zielone, ale również luźniejsze, przypominające biegunkę (to również efekt nadmiaru śliny).

Zielona kupa – kiedy do lekarza?

Zielona kupka powinna być powodem do wizyty u pediatry, jeśli:

 • w pieluszce widać zielony stolec ze śladami krwi
 • zielona kupka ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach
 • kupka robiona jest z wysiłkiem (to świadczy o tym, że dziecko ma zaparcie)
 • kupka jest zielona, zmieniła się jej konsystencja i pojawia się częściej niż zwykle (to może być biegunka)
 • zielonej kupce towarzyszą inne niepokojące objawy (dziecko źle się czuje, stało się płaczliwe, wymiotuje, ma gorączkę)
 • dziecko ma zieloną kupkę i podejrzewasz, że wypija za mało mleka z piersi
 • dziecko robi zieloną kupkę ze śluzem (niewielka ilość śluzu może być obecna w kupce niemowlaka, do lekarza warto wybrać się, jeśli śluzu jest więcej niż zwykle). To może być wynik alergii lub nietolerancji pokarmowej albo infekcji spowodowanej wirusem lub bakterią.

 


Zobacz także:

przewijanie noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]
Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki maluszka. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.

Jak przewijać noworodka? Zobacz film, na którym położna, Katarzyna Płudowska, pokazuje, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i jak sprawnie zmienić brudną pieluchę na czystą. Jeśli boisz się, że nie będziecie umieli zmieniać pieluszki tak maleńkiego dziecka, mamy dla was świetny instruktaż. Dowiesz się też, jak uniknąć odparzeń u niemowlaka.  Jak przewijać dziecko - czego potrzebujesz? Przewijanie niemowlaka wymaga przygotowania wcześnie odpowiednich akcesoriów. Mając je pod ręką, łatwiej będzie ci zmienić maluchowi pieluszkę. Zobacz, co radzi wcześniej przygotować położna: zapas pieluszek, miseczkę z wodą waciki do przemywania pupy dziecka lub  nawilżane chusteczki , krem, maść przeciw odparzeniom, zestaw ubranek na zmianę, gdyby maluch się obsiusiał.   Czy wiesz, że kompleks proteinowo-cynkowy i wyciąg z bawełny tworzą warstwę ochronną w okolicy pieluszkowej? Jak działają? Przewijanie noworodka: chłopca/dziewczynki Jak prawidłowo przewijać niemowlaka? Tłumaczymy, jak zmienić pieluszkę krok po kroku: Odepnij pieluchę i rozwiń ją. Uważaj na siusiu – gdy niemowlaki zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. A chłopcy... w górę, mogą przyozdobić nawet i rodzica. Jeżeli jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki wacikami moczonymi w ciepłej wodzie lub chusteczkami nawilżanymi. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często  powstają odparzenia . Nigdy  nie odciągaj napletka  – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.  Myjąc okolice krocza dziewczynce, rób to w kierunku  od cewki moczowej do odbytu . Delikatnie unieś pośladki malucha i wysuń...

przewijanie niemowlęcia
Fotolia
Pielęgnacja
Sekrety pieluszki, czyli o czym świadczy mocz i kupka niemowlaka
Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o zdrowiu i samopoczuciu dziecka. Razem z pediatrą z IMID wyjaśniamy, kiedy kolor i zapach moczu niemowlaka lub konsystencja kupki powinny zaniepokoić rodziców.

Siusiu i kupka dziecka to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego! Zawartość pieluchy może wiele powiedzieć o stanie zdrowia małego człowieka. Razem z pediatrą, prof. Kamilem Hozyaszem z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie odpowiadamy na najczęstsze pytania o mocz i kupkę niemowlęcia . Jak często niemowlę moczy pieluchę? Po urodzeniu pielucha dziecka powinna być mokra już w pierwszej dobie, ale w pierwszych dniach życia noworodek mało siusia. Sytuacja zmienia się od około 3. doby – mocz może pojawiać się nawet kilkanaście (do 20) razy dziennie! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. O czym świadczy kolor moczu dziecka? Mocz noworodka w pierwszych dniach jego życia ma jasną barwę. Staje się ona jednak intensywniejsza, jeśli noworodek przechodzi żółtaczkę . Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Mocz dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym ma nieco intensywniejszą barwę. Jak powinien pachnieć mocz niemowlaka? U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę, staje się mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego . Czasem tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Na wszelki wypadek warto zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę witaminy D. O czym świadczy intensywny zapach moczu? Śmierdzący mocz i zmętnienie to ważne sygnały. Zwłaszcza gdy dziecko płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może się objawiać infekcja układu moczowego , więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy w moczu zauważysz krew. Jeśli mocz jest mocno żółty – może to świadczyć o odwodnieniu. Jak pobrać mocz...

pieluchowanie
Adobe Stock
O noworodku
Jak często noworodek robi kupę i siusiu?
Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć: Ile brudnych pieluszek jest normą? Jak wygląda kupka niemowlaka? Co zapach stolca mówi o brzuszku maluszka? Kiedy zawartość pieluszki powinna niepokoić? Noworodek nie robi kupy – dlaczego? a także: Ile mokrych pieluszek jest normą? Co kolor i zapach moczu mówi o stanie zdrowia maluszka? Ile razy dziennie noworodek robi kupę? Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze . Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni . O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie. Czego oczekiwać po kupie noworodka? Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być bardziej zwarty. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.   Jaki jest zapach kupy noworodka? ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj