kręcz szyi u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Kręcz szyi u niemowlaka – jak się objawia, przyczyny, leczenie

Kręcz szyi u niemowlaka to najczęściej zmiany w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym po jednej stronie szyi dziecka, które sprawiają, że główka odchylona jest w stronę jednego z barków i odwrócona w jego przeciwną stronę. Kręcz szyi nie boli, ale wywołuje nieprawidłowe ułożenie ciała niemowlęcia.

Nieleczony kręcz szyi u niemowlaka prowadzi do asymetrii ciała, co sprzyja rozwojowi skrzywienia kręgosłupa i zaburza prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby rehabilitacja niemowlęcia z kręczem szyi rozpoczęła się jak najwcześniej – nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka. Terapia zależy od przyczyn, jakie leżą u podstaw powstania wady. 

Spis treści:

Przyczyny kręczu szyi u niemowlaka

Najczęstszą przyczyną kręczu szyi u niemowląt jest nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki, uraz okołoporodowy lub wrodzona wada anatomiczna. Kręcz szyi może mieć podłoże mięśniowe lub kostne. 

W przypadku podłoża mięśniowego nieprawidłowość polega na tym, że jeden z mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych ulega skróceniu i pociąga główkę dziecka do charakterystycznego ustawienia. Asymetria ustawienia głowy rozwija się w pierwszych tygodniach życia. Pojawia się wzmożone napięcie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, które powoduje niesymetryczne ustawienie głowy. Na przebiegu mięśnia mogą pojawić się zbliznowacenia i zwłóknienia, które mogą być wyczuwalne przez skórę.

Przy kostnym podłożu kręczu szyi u niemowlaka przyczyną nieprawidłowego ustawienia główki jest wrodzona zmiana anatomiczna – kręg klinowy, nieprawidłowości w kompleksie szczytowo potylicznym. Zdarza się też neurologiczne podłoże kręczu – zespół Arnolda-Chiariego.

Objawy kręczu szyi u niemowlaka

Jak rozpoznać kręcz szyi u niemowlaka? Objawem kręczu szyi jest niesymetryczne ustawienie główki niemowlęcia. Głowa przechyla się w jedną stronę (w tę, po której mięsień jest uszkodzony – w przypadku mięśniowej przyczyny kręczu) i obraca w stronę przeciwną. Jednocześnie widoczne jest uniesienie barku po stronie kręczu. Mogą też występować zniekształcenia czaszki i zmniejszenie połowy twarzy po tej samej stronie.

U dziecka położonego na brzuchu krecz szyi powoduje przechylanie się ciała na stronę, po której jest problem. Wywołuje to asymetrię ustawienia ciała, co w przyszłości może prowadzić do wad postawy i skoliozy

Objawy kręczu szyi mogą nasilać się, gdy dziecko cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Dlatego warto zadbać o to, aby niemowlę z kręczem szyi nie miało problemów z brzuszkiem, żeby nie nasilać wadliwego ustawienia głowy i ciała.

U części niemowląt z kręczem szyi rozpoznaje się także inne schorzenia kostno-mięśniowe: śródstopie przywiedzione, dysplazję stawu biodrowego, podwichnięcie kręgów C1-C2, stopy końsko-szpotawe lub płaskogłowie.

Ćwiczenia i masaż na kręcz szyi u niemowlaka

Jeśli lekarz potwierdzi, że niemowlę ma kręcz szyi na tle mięśniowym (być może potrzebne będzie np. USG, które pozwoli ustalić podłoże kręczu), rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do fizjoterapeuty, który będzie wykonywał z dzieckiem nie tylko specjalne ćwiczenia, ale też zastosuje terapię manualną i ewentualnie masaż.

Przy podłożu mięśniowym kręczu szyi u niemowlaka często udaje się skorygować wadliwe ustawienie główki dziecka, jeśli terapia odbywa się regularnie, a rodzice postępują w domu zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Rzadko zdarza się konieczność wykonania zabiegu operacyjnego.

W ramach leczenia terapeuta może zalecić następujące ćwiczenia i masaż:

  • układanie dziecka na plecach z przyblokowaną w ustawieniu na wprost główką i z opuszczonymi barkami
  • podchodzenie do dziecka i pokazywanie mu zabawek od strony, po której mięśnie są skrócone, tak aby dziecko zmuszone było pracować nad obróceniem główki w stronę, w którą trudniej się ona obraca
  • regularnie rozmasowywanie zbyt napiętego mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Terapeuta pokaże, gdzie się on znajduje. Do masażu można użyć oliwki dla dzieci i własnych opuszek palców oraz ruchów głaskania, uciskania i rozcierania.

Jeśli kręcz szyi nie ustępuje po 6-8 miesiącach rehabilitacji, możliwe jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej do zbyt napiętego mięśnia lub zabieg operacyjny – miotomia (przecięcie) mięśnia wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie kręczu szyi pochodzenia kostnego początkowo polega na kilkutygodniowym stosowaniu opatrunków gipsowych lub aparatów korekcyjnych obejmujących głowę, szyję i tułów dziecka. W kolejnym etapie stosuje się ćwiczenia bierne i czynne utrwalające uzyskane prawidłowe ustawienie głowy i szyi. Gdy taka terapia nie przynosi rezultatów, wykonuje się operację kręgosłupa szyjnego.

Kręcz szyi u niemowlaka – poduszka

Na rynku dostępne są poduszki dla niemowląt, które producenci polecają jako akcesorium do wspomagania leczenia kręczu szyi u niemowląt lub do zapobiegania powstawania nieprawidłowości w obrębie główki dziecka. Są to dość płaskie podkładki z dołkiem pośrodku.

Zanim jednak kupisz taką poduszkę, skonsultuj się ze specjalistą, czy według niego warto ją zastosować. Niektórzy fizjoterapeuci są przeciwnikami nawet tzw. poduszek ortopedycznych dla niemowląt, inni odnajdują dla nich zastosowanie w terapii. Jednak każde dziecko jest inne, podobnie jest z kręczem szyi – u jednego dziecka kręcz będzie nasilony u innego niewielki, także terapia może przebiegać w różnym tempie. Dlatego to specjalista powinien ocenić, czy w tym konkretnym przypadku poduszka na krecz szyi pomoże, czy raczej zaszkodzi. 

Jak nosić dziecko z kręczem?

Do noszenia dziecka z kręczem szyi poleca się dwie pozycje. Dla młodszych niemowląt zalecana jest pozycja skośna dopasowana do wady, a dla starszych niemowląt także pozycja pionowa „policzek do policzka”.

Pozycja skośna

Jeśli z powodu kręczu twarz dziecka zwraca się w jego prawą stronę, a lewe uszko znajduje się bliżej lewego barku, lewą stronę ciała dziecka należy ułożyć niżej, więc dziecko trzeba ułożyć bokiem na swojej lewej ręce (główka bliżej łokcia) – plecy dziecka skierowane są do ciała rodzica.

Jeżeli kręcz szyi sprawia, że twarz dziecka zwraca się w jego lewą stronę, a prawe uszko znajduje się bliżej prawego barku, to prawą stronę ciała należy ułożyć niżej. Dziecko układamy wtedy bokiem na swojej prawej ręce (główka bliżej łokcia), a plecy są skierowane do ciała rodzica.

Pozycja „policzek do policzka”

Gdy kręcz szyi powoduje, że twarz dziecka zwraca się w jego prawą stronę, a lewe uszko znajduje się bliżej lewego barku, dziecko trzeba usadzić przodem do siebie na lewej ręce (prawa podtrzymuje plecki dziecka, a prawy policzek maluszka powinien być przytulony do lewego policzka rodzica.

Jeżeli natomiast kręcz szyi sprawia, że twarz dziecka zwraca się w jego lewą stronę, a prawe uszko znajduje się bliżej prawego barku, dziecko trzeba usadzić przodem do siebie na prawej ręce (lewa podtrzymuje plecki dziecka, a lewy policzek maluszka powinien być przytulony do prawego policzka rodzica:

kręcz szyi jak nosić dziecko pozycja policzek do policzka

fot.: JenkoAtaman/Adobe Stock

Sprawdź także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA