Pasta do zębów dla dziecka: z fluorem czy bez?
fot. AdobeStock

Pasta do zębów dla dzieci: jaką wybrać?

Pasta do zębów dla dzieci powinna różnić się od tej dla dorosłych. Nie chodzi tylko o to, by miała przyjemny, nieostry smak, lecz także o zawartość fluoru. Jaka będzie najlepsza?
Milena Oszczepalińska
Pasta do zębów dla dziecka: z fluorem czy bez?
fot. AdobeStock
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne. Próchnica może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych u dziecka. Codzienne mycie zębów może skutecznie temu zapobiec. Jednak jak robić to prawidłowo i jaką pastę wybrać dla maluszka do 3 roku życia, a jaką dla przedszkolaka i dziecka w wieku szkolnym? Podpowiadamy!

Pasta do zębów dla dzieci. Od kiedy zacząć ją stosować?

Jak sama nazwa wskazuje, pastą szczotkujemy zęby dziecka. Zatem pierwszą pastę należy kupić w momencie, gdy pojawia się pierwszy ząbek. Na rynku dostępne są pasty z takim oznaczeniem. Jednak o jamę ustną maluszka trzeba dbać wcześniej. Już od narodzin powinno się codziennie przemywać dziecku dziąsła i język gazikiem namoczonym w wodzie przegotowanej. Ta codzienna pielęgnacja pozwala na pozbycie się resztek mleka z buzi malca i chroni go przed ewentualnymi późniejszymi problemami z uzębieniem.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pasta dla dzieci w różnym wieku

Wybierając pastę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Jakiś czas temu pojawiały się głosy, że dzieci powinny używać past bez fluoru. Badania naukowe pokazują jednak, że jest on ważnym składnikiem chroniącym szkliwo i nie należy go unikać. Należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących bezpiecznej ilości fluoru w dziecięcej paście.

Zobacz też: Czy fluoryzacja zębów jest bezpieczna dla dziecka?

Bezpieczne stężenie fluoru w pastach dla dzieci

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią, że dzieci w wieku:
  • do 3 lat powinny używać pasty z fluorem o stężeniu nie wyższym niż 500 ppm (śladowa ilość pasty na szczoteczce);
  • od 3 do 6 lat powinny szczotkować zęby pastą z fluorem o stężeniu 1000 ppm (pasta w ilości ziarnka groszku na szczoteczce);
  • powyżej 6 lat – mogą mieć 1450 ppm fluoru na szczoteczce (pasta wyciśnięta na ok. 1-2 cm).

U młodzieży powyżej 16 roku życia można stosować pasty ze stężeniem fluoru 1450 ppm w celu prowadzenia skutecznej profilaktyki przeciwpróchniczej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy