uśmiechnięte 2 miesięczne niemowlę
fot. fotolia

Pierwszy uśmiech niemowlaka. Kiedy dziecko zaczyna uśmiechać się świadomie?

Odsłonięte, bezzębne dziąsełka, roześmiane oczy, pulchne rączki radośnie młócące powietrze - chyba nikt nie śmieje się tak pięknie jak niemowlę. Kiedy zaczyna się uśmiechać?
Beata Turska
uśmiechnięte 2 miesięczne niemowlę
fot. fotolia
Na widok  uśmiechu niemowlęcia  topnieje serce nawet najbardziej niewyspanej mamy. Po prostu nie da się na to nie zareagować. I bardzo dobrze, bo uśmiech to dla niemowlęcia  podstawowe - obok płaczu - narzędzie komunikowania się z otoczeniem. Bardzo skuteczne, bo w przeciwieństwie do płaczu, który może zirytować, niemal zawsze prowadzi do pozytywnej reakcji.

Uśmiech anielski

Kilkutygodniowe maleństwa uśmiechają się  przez sen - to tzw. uśmiech anielski. Robią to także wówczas, gdy nie śpią, np. wtedy, gdy ... puszczają bąka albo robią siusiu. Taki uśmiech - choć oczywiście jest  piękny  - powstaje mimowolnie. Nie ma adresata. 
Choć  dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wyrazić świadomie radości, od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu z mamą i ciepłych "rozmów" twarzą w twarz. To wszystko buduje jego poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. 
Redakcja poleca: Jak śmieją się niemowlęta? [WIDEO]
Tuż po narodzinach dziecko uśmiecha się tylko przez sen - i w dodatku nieświadomie. Dopiero po kilku tygodniach będziesz w stanie sprawić, by maluszek się do ciebie uśmiechnął. A co potem? Jego poczucie humoru się rozwija!

Mamo, ja się uśmiecham!


Pierwszy świadomy uśmiech pojawia się gdy dziecko ma mniej więcej 6 - 8 tygodni. Czasem wcześniej,  czasem później, ale gdy się już go zobaczysz,  z dnia na dzień będziesz mogła cieszyć się nim coraz częściej.  
Dziecko nie uśmiecha się już "niechcący" czyli dlatego,  że tak a nie inaczej ułożyły się mięśnie jego twarzy. Robi to świadomie, w odpowiedzi na twój uśmiech i widok twojej twarzy.Dlatego:
  • Śmiej się do malucha jak najczęściej.
  • Pochylaj się nad nim, patrz mu w oczy, mów do niego. Rób to przy każdej okazji, np. przy  przewijaniu, podczas kąpieli, karmienia, zabawy.
  • Naśladuj jego miny i nie bój się przesadnej mimiki - maluchy to uwielbiają. Gdy ziewa, ziewaj razem z nim.  Tak jak on marszcz nos, cmokaj, rób zdziwioną minę. I śmiej się od ucha do ucha.

Piszczę z zachwytu

4-5 miesięczne niemowlę śmieje się całym ciałem: macha rączkami, wierzga nóżkami, ślini się i  piszczy z zachwytu.
Śmieje się na głos, a ten śmiech jest bardzo zaraźliwy. Żywiołowo reaguje na przyjazne zaczepki, jest szczęśliwe, gdy się do niego mówi, rozśmieszają go zabawne miny. 
Właściwie wszystko może je rozbawić, na przykład rytmiczne kiwanie na boki głową, nadymanie policzków, wierszyk o "czarrrnej krrrowie" (zwłaszcza, jeśli będziesz wyraźnie i przesadnie wymawiać "r"), delikatne łaskotanie po brzuszku, całusy w podeszwy małych stópek. Niewiele mu trzeba do szczęścia: wystarczy, że jest bezpieczne, najedzone, dobrze się czuje i ma wokół siebie przyjazne i zainteresowane nim osoby.

Lubię każdego

Kilkumiesięczny bobas spontanicznie śmieje się do każdego: do mamy, policjanta,  który wlepia tacie mandat, a nawet do tarczy dużego zegara (bo przypomina kształtem ludzką twarz). Obcy czy nie, każdy zasługuje na to, by obdarzyć go najbardziej z czarujących uśmiechów - o ile tylko pojawi się na tyle blisko, że można wyraźnie zobaczyć jego twarz.  

Uwaga, obcy!

Z czasem sytuacja się zmienia. 6-8 miesięczny niemowlak nie rozdaje już uśmiechów na prawo i lewo. Zaczyna się orientować, że nie każdy, kto pojawia się w pobliżu, jest kimś bliskim. Zanim odwzajemni uśmiech obcej osoby, dłuższą chwilę będzie się jej przyglądał. Jeśli obcy (a nawet rzadko widziana ciocia) mu się nie spodoba, może odwrócić główkę albo się rozpłakać. Nie ma co się o to obrażać.  O niechęci niemowlaka może zadecydować drobiazg: okulary, wąsy, albo po prostu fakt, że dziecko jest zaskoczone nieznanym widokiem.

A ku ku!

Mimo rezerwy  wobec obcych, maluszek w 2 półroczu życia nadal jest wielkim śmieszkiem. Chichocze podczas zabawy w "A ku ku", a gdy już potrafi raczkować, mnóstwo radości sprawia mu zabawa w berka. Gdy próbuje wstawać i raz po raz opada z powrotem  na pupę, nie biegnij do niego przerażona.  Mów głośno "Bach!" i śmiej się wraz z nim.  Dzięki temu maluch nauczy się, jak reagować na przeciwności. Optymizmu uczy się przecież od Ciebie!

Bądź radosna, mamo

Ciesz się tymi chwilami, bo nawet najradośniejsze dzieci z wiekiem trochę poważnieją. Nadal uwielbiają  się śmiać, ale nie robią tego aż tak często jak w 1 roku życia. Jak najczęściej pokazuj maluchowi swoją radosną twarz. Maluszki w każdym wieku uwielbiają skupiać na sobie uwagę najbliższych i widzieć w ich oczach  aprobatę dla swoich poczynań.

Co robić, by twoje dziecko często się uśmiechało?

1. Nawiązuj z nim kontakt od pierwszych dni życia. Mów do niego, przytulaj, całuj.
2. Dbaj, by czuło się bezpieczne.
3. Okazuj mu swoje zainteresowanie. Spraw, by wiedziało, że się cieszysz wspólnie spędzanym czasem. Zaczepiaj go, zagaduj, pokazuj mu różne ciekawe rzeczy. 
4. Uśmiechaj się jak najczęściej. Gdy jesteś radosna, wie, że je akceptujesz. 
5. Bądź jego lustrem. Naśladuj jego miny, powtarzaj wydawane przez niego dźwięki. Nie wstydź się przesadnej mimiki
6. Pamiętaj, że niemowlę nie jest w stanie skupiać się na czymś zbyt długo. Gdy odwraca wzrok, daj mu odpocząć.
7. Zawsze reaguj na  jego uśmiech.
8. Chwal malucha , ciesz się z jego osiągnięć.
9. Sprawdź, co go rozśmiesza.
10. Śmiej się w głos. Całą sobą, spontanicznie, bez zasłaniania ust i chichotania w rękaw.

Konsultacja: Beata Płażewska, psycholog dziecięcy

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 26 głosy

Zobacz także

Popularne tematy