kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać
fot. fotolia

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, a kiedy śmiać

Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, to odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Maluch, wbrew pozorom, nie robi tego od razu. Choć uśmiech noworodka lub kilkutygodniowego niemowlęcia nie jest czymś niezwykłym, to na pierwszy świadomy uśmiech dziecka trzeba poczekać ponad miesiąc od jego narodzin.
Beata Turska
Konsultacja: Beata Płażewska
kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać
fot. fotolia
Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? Dzieci uśmiechają się już w brzuchu mamy, nie robią jednak tego świadomie. Świadomy uśmiech u dziecka pojawia się dopiero w drugim miesiącu życia, wcześniejsze uśmiechy są tylko grymasami, a nie świadomym uśmiechaniem się. Na widok pierwszego uśmiechu niemowlaka topnieje serce nawet najbardziej niewyspanej mamy. Po prostu nie da się na to nie zareagować! I bardzo dobrze, bo uśmiech to dla niemowlęcia podstawowe, obok płaczu, narzędzie komunikowania się z otoczeniem. 

Spis treści:

Kiedy dziecko uśmiecha się świadomie?

Kiedy pojawi się pierwszy uśmiech niemowlęcia? Zazwyczaj dzieje się to, gdy maluch ma mniej więcej 6-8. tygodni. Czasem wcześniej, czasem później, ale gdy już go zobaczysz, z dnia na dzień będziesz mogła cieszyć się nim coraz częściej. Kiedy dziecko uśmiecha się świadomie, nie ma dorosłego, który sam nie uśmiechnąłby się na ten widok.

Dziecko nie uśmiecha się już „niechcący’’, czyli dlatego, że tak, a nie inaczej, ułożyły się mięśnie jego twarzy. Robi to celowo, w odpowiedzi na twój uśmiech i widok twojej twarzy. Dlatego, kiedy noworodek się uśmiecha:
  • Śmiej się do malucha jak najczęściej.
  • Pochylaj się nad nim, patrz mu w oczy, mów do niego. Rób to przy każdej okazji, np. przy przewijaniu, podczas kąpieli, karmienia, zabawy.
  • Naśladuj jego miny i nie bój się przesadnej mimiki – maluchy to uwielbiają. Gdy ziewa, ziewaj razem z nim. Tak jak on marszcz nos, cmokaj, rób zdziwioną minę. I śmiej się od ucha do ucha.

Pierwszy uśmiech niemowlaka

Uśmiech niemowlaka do 6. tygodnia życia nie wyraża jego zadowolenia ani radości i nie jest celowy. Dla świeżo upieczonej mamy uśmiech noworodka jest wyjątkowy i nie ma znaczenia, że powstał przypadkowo – z pewnością zapamięta go na zawsze.

Choć  dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze wyrazić radości, od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu z mamą i ciepłych „rozmów’’ twarzą w twarz. To wszystko buduje jego poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. A kto wie, może sprawi, że szybciej pojawi się ten wyczekany pierwszy uśmiech.

​Dlaczego niemowlę uśmiecha się przez sen?

Już kilkutygodniowe maleństwa uśmiechają się przez sen – to tzw. uśmiech anielski. Robią to także wówczas, gdy nie śpią, np. wtedy, gdy... puszczają bąka albo robią siusiu. Taki uśmiech, choć oczywiście jest piękny, nadal powstaje mimowolnie i nie ma adresata. Jest po prostu grymasem twarzy, napięciem mięśni.

 

Uśmiech niemowlaka w różnych miesiącach życia

Kilkumiesięczne dziecko spontanicznie uśmiecha się do każdego: do mamy, policjanta, który wlepia tacie mandat, a nawet do tarczy dużego zegara (bo przypomina kształtem ludzką twarz). Obcy czy nie, każdy zasługuje na to, by obdarzyć go najbardziej z czarujących uśmiechów -– o ile tylko pojawi się na tyle blisko, że niemowlę może wyraźnie zobaczyć twarz.  To tzw. uśmiech społeczny.
Z czasem sytuacja się zmienia. 6-8-miesięczny niemowlak nie rozdaje już uśmiechów na prawo i lewo. Zaczyna się orientować, że nie każdy, kto pojawia się w pobliżu, jest kimś bliskim. Zanim odwzajemni uśmiech obcej osoby, dłuższą chwilę będzie się jej przyglądał. Jeśli obcy (a nawet rzadko widziana ciocia) mu się nie spodoba, może odwrócić główkę albo się rozpłakać. Nie ma co się o to obrażać. O niechęci niemowlaka może zadecydować drobiazg: okulary, wąsy, albo po prostu fakt, że dziecko jest zaskoczone nieznanym widokiem.

Mimo rezerwy wobec obcych maluszek w drugim półroczu życia nadal jest wielkim śmieszkiem. Chichocze podczas zabawy w „A ku ku’’, a gdy już potrafi raczkować, mnóstwo radości sprawia mu zabawa w berka. Gdy próbuje wstawać albo kiedy zaczyna chodzić i raz po raz opada z powrotem na pupę, nie biegnij do niego przerażona. Mów głośno „Bach!’’ i śmiej się wraz z nim. Dzięki temu maluch nauczy się, jak reagować na przeciwności losu.

Co robić, gdy dziecko się uśmiecha?

Nawet najradośniejsze dzieci z wiekiem trochę poważnieją. Nadal uwielbiają się śmiać, ale nie robią tego aż tak często jak w pierwszym roku życia. Jak najczęściej pokazuj maluchowi swoją radosną twarz. Maluszki w każdym wieku uwielbiają skupiać na sobie uwagę najbliższych i widzieć w ich oczach aprobatę dla swoich poczynań.

Jeśli chcesz sprawić, by dziecko często się uśmiechało:
1. Nawiązuj z nim kontakt od pierwszych dni życia. Mów do niego, przytulaj, całuj.
2. Dbaj, by czuło się bezpieczne.
3. Okazuj mu swoje zainteresowanie. Spraw, by wiedziało, że się cieszysz wspólnie spędzanym czasem. Zaczepiaj je, zagaduj, pokazuj mu różne ciekawe rzeczy. 
4. Uśmiechaj się jak najczęściej. Gdy jesteś radosna, dziecko wie, że je akceptujesz. 
5. Bądź jego lustrem. Naśladuj jego miny, powtarzaj wydawane przez niego dźwięki. Nie wstydź się przesadnej mimiki
6. Pamiętaj, że niemowlę nie jest w stanie zbyt długo się na czymś skupiać. Gdy odwraca wzrok, daj mu odpocząć.
7. Zawsze reaguj na jego uśmiech.
8. Chwal malucha, ciesz się z jego osiągnięć.
9. Sprawdź, co go rozśmiesza.
10. Śmiej się w głos. Całą sobą, spontanicznie, bez zasłaniania ust i chichotania w rękaw.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać albo śmiać, zaraża śmiechem otoczenie – kojarzysz filmiki z pękającymi ze śmiechu niemowlętami? No właśnie, na taki widok nie sposób samemu się nie uśmiechać. Nie wierzysz? Zobacz ten filmik:

Kiedy dzieci zaczynają się śmiać?

4-5-miesięczne niemowlę śmieje się całym ciałem: macha rączkami, wierzga nóżkami, ślini się i piszczy z zachwytu.
Śmieje się na głos, a ten śmiech jest bardzo zaraźliwy. Żywiołowo reaguje na przyjazne zaczepki, jest szczęśliwe, gdy się do niego mówi, rozśmieszają go zabawne miny.

Niemowlę w tym wieku rozbawić może dosłownie wszystko, na przykład rytmiczne kiwanie na boki głową, nadymanie policzków, wierszyk o „czarrrnej krrrowie’’ (zwłaszcza, jeśli będziesz wyraźnie i przesadnie wymawiać „r’’), delikatne łaskotanie po brzuszku, całusy w podeszwy małych stópek. Niewiele mu trzeba do szczęścia: wystarczy, że jest bezpieczne, najedzone, dobrze się czuje i ma wokół siebie przyjazne i zainteresowane nim osoby.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak śmieją się niemowlęta? [WIDEO]
Tuż po narodzinach dziecko uśmiecha się tylko przez sen - i w dodatku nieświadomie. Dopiero po kilku tygodniach będziesz w stanie sprawić, by maluszek się do ciebie uśmiechnął. A co potem? Jego poczucie humoru się rozwija!
Konsultacja: Beata Płażewska

psycholog dziecięcy

Oceń artykuł

Ocena 5 na 27 głosy

Zobacz także

Popularne tematy