Ile trwa cesarskie cięcie? Sprawdź, co wpływa na czas trwania cesarki
To, jak długo trwa cesarskie cięcie, zależy od konkretnej sytuacji oraz stanu przyszłej mamy i dziecka. Lekarze zawsze jednak starają się zminimalizować czas operacji.
- Sylwia Arlak
Cesarskie cięcie to operacja, która zwykle trwa ok. pół godziny, a dziecko rodzi się już po kilku minutach od nacięcia powłok jamy brzusznej. Same przygotowania do zabiegu trwają jednak dłużej. To, ile czasu ciężarna spędzi na sali operacyjnej, zależy również od tego, czy podczas porodu nie wystąpią powikłania oraz od kilku innych czynników.
Ile trwa cesarka? Co na to wpływa?
Czas trwania cesarskiego cięcia jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj lekarze wyjmują dziecko z jamy macicy już po 3-5 minutach od znieczulenia kobiety i nacięcia skóry, a cały pobyt na sali operacyjnej trwa około 30-40 minut. Mówimy tu jednak o sytuacji, w której wszystko idzie zgodnie z planem i nie ma żadnych komplikacji. Wtedy lekarze zawsze starają się minimalizować czas zabiegu.
Czas trwania operacji może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od wskazań do wykonania cięcia cesarskiego. Cesarka trwa krócej w momencie, gdy operacja jest pilna lub nagła (z powodu zagrożenia życiu dziecka lub matki) i nieco dłużej w przypadku planowanej cesarki.
Kiedy czas trwania cesarki może się wydłużyć?
- Jeśli ciężarna już wcześniej miała przeprowadzane cięcie cesarskie.
- Kobieta miała w przeszłości wykonywany zabieg w obrębie jamy brzusznej lub miednicy – obecność zrostów po przebytych wcześniej operacjach utrudnia szybkie przeprowadzenie zabiegu.
- Na czas trwania cesarki ma również wpływ rodzaj znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest szybsze do wykonania niż np. podpajęczynówkowe, które wymaga większej koncentracji u specjalisty.
Powikłania a czas trwania cesarskiego cięcia
Powikłania po cesarskim cięciu, takie jak pęknięcia macicy czy uszkodzenia pęcherza moczowego lub moczowodów, również mogą wydłużyć czas trwania zabiegów. W przypadku wystąpienia komplikacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych zespoleń lub założenie szwów (w związku z czym wydłuża się czas zabiegu). Jeśli podczas cesarki wystąpi krwotok, lekarz będzie musiał go zatamować (co też będzie wymagało dodatkowej pracy i czasu).
Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo twoje i twojego dziecka, nie czas zabiegu. Przy znieczuleniu miejscowym nie tracisz świadomości i możesz zobaczyć dziecko tuż po zakończonej operacji, a po mniej więcej dwóch godzinach będziesz mogła przytulić maluszka i go nakarmić. Znieczulenie ogólne stosuje się w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba natychmiastowej operacji.
Zobacz też: