Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciąża po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Cesarskie cięcie

Ciąża po cesarskim cięciu. Po jakim czasie można bezpiecznie zajść w ciążę?

Planowanie kolejnej ciąży po cesarskim cięciu wywołuje u kobiet wiele wątpliwości. Mało kto wie, kiedy można bezpiecznie zacząć planować kolejne dziecko.

Cesarskie cięcie wciąż budzi też więcej wątpliwości niż poród naturalny. Wiele kobiet nie wie, ile czasu potrzeba, żeby blizna po cesarce prawidłowo się zrosła, kiedy można zajść w kolejną ciążę po cesarce i czy to w ogóle możliwe. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia

Ciąża po cesarskim cięciu: kiedy najwcześniej można zajść w ciążę?

Według lekarzy kobieta, której ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, może zajść w następną ciążę minimum rok po operacji. Wielu specjalistów jest jeszcze bardziej rygorystycznych pod tym względem. Przekonują, by zacząć planowanie kolejnej ciąży dopiero po 18 miesiącach, a nawet po dwóch latach od cesarki.

By uniknąć ewentualnych komplikacji, najpierw w pełni musi się zagoić blizna po cesarskim cięciu (żeby nie doszło do jej rozejścia lub pęknięcia), a macica powinna wrócić do pierwotnych rozmiarów. Organizm kobiety musi mieć czas, by w pełni się zregenerować. Kobieta po cesarce musi też na siebie bardzo uważać (unikać nadmiernego forsowania mięśni brzucha i niczego nie dźwigać). 

Ciąża po cesarskim cięciu: czy różni się czymś od poprzedniej?

Objawy ciąży po cesarskim cięciu nie różnią się od objawów poprzedniej ciąży. Prawdopodobnie pojawi się więc uczucie zmęczenia i senność. Typowymi objawami wczesnej ciąży są też nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, zmiana nastrojów, ból i wrażliwość piersi, zawroty głowy oraz omdlenia. 

Będąc w ciąży po cesarskim cięciu, należy bezwzględnie prowadzić zdrowy tryb życia. Unikać ewentualnych urazów, dymu tytoniowego, kontaktu z osobami chorymi. Ciężarna powinna też jak najmniej się stresować.

Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Poród naturalny po cesarce jest możliwy, jednak decyzję powinien podjąć lekarz. Wszystko zależy od tego, jakie były wskazania do cięcia cesarskiego, czy nie powtórzą się i czy nie dojdą do nich nowe. Jeśli cesarskie cięcie było planowane i wynikało ze wskazań medycznych, kolejny poród prawdopodobnie też odbędzie się w ten sposób. Jeśli jednak cesarka nie była wynikiem choroby przewlekłej matki, problemów okulistycznych czy budowy anatomicznej, a np. niewłaściwego ułożenia maluszka czy innych czynników, które wymusiły nagły zabieg w trakcie porodu, kolejny może odbyć się drogą pochwową. 

Trzeba jednak pamiętać, że naturalny poród po cesarce wiąże się z pewnym ryzykiem. Najgorszy scenariusz to możliwość pęknięcia macicy. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi rzadko (obecnie podczas zabiegu wykonuje się cięcie poprzeczne, w dolnym odcinku macicy, na granicy części aktywnej i nieaktywnej. Taka blizna jest znacznie bardziej odporna na rozejście się). 

VBAC to poród siłami natury, który odbył się u kobiety po cesarskim cięciu. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego terminu: Vaginal Birth After Cesarean Section. Poród ten jest przez cały czas monitorowany przy pomocy kardiotokografii (KTG). Choć wiele kobiet nalega, by po cesarce rodzić naturalnie, decyzję powinien podjąć lekarz po obszernym wywiadzie z pacjentką.

Zobacz też:

Fotolia
Aktualności
Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!
Miliony kobiet na całym świecie rodzi dzieci poprzez cesarskie cięcie. Wiele z nich narzeka,  że z cudownych narodzin dziecka, robi się zwykły zabieg wykonywany za kotarą, a dostęp do dziecka jest utrudniony. Jest szansa na zmiany!

Gdy zapada decyzja lekarzy – cesarskie cięcie, już wiesz, że nic nie będzie takie, jak sobie wyobrażałaś. Poród na sali operacyjnej, w znieczuleniu lub nawet pod narkozą, parawan nad brzuchem oddzielający cię od długo wyczekiwanego maleństwa, szew uniemożliwiający ci wstawanie do dziecka, czy nawet podniesienie go. Słowem masa utrudnień. Poród bez mamy? Niektóre mamy mówią, że dla nich najtrudniejszym jednak momentem jest chwila narodzin maleństwa, które odbywa się za zasłoną. Całkowicie pozbawione udziału w tym niezwykłym zdarzeniu, nie widzą i nie wiedzą co dzieje się  z maleństwem. I choć parawan rozstawiony jest nad nimi zwłaszcza po to, by uchronić je przed widokiem krwi i rozciętej skóry, to niektóre mamy chcą świadomie uczestniczyć w porodzie. Stąd pomysł na naturalną cesarkę :-) W Wielkiej Brytanii 1 na 4 dzieci rodzi się poprzez cesarskie cięcie. 13% cesarek jest wybieranych przez pacjentki, dlatego też postanowiono przetestować metodę zwaną "naturalną cesarką" . Dzięki temu, matka może zobaczyć dziecko, wyłaniające się z brzuszka, a noworodek nie jest szybko wyciągany, tylko pozwala mu się samemu próbować "wydostać się" na zewnątrz. Bez żadnych kurtyn i parawanów.    Zobacz także: J ak przygotować się do cesarki krok po kroku. Na czym polega naturalna cesarka? Mama oczywiście jest przysłonięta specjalną narzutą i ze swojej pozycji leżącej, nie widzi momentu cięcia oraz rozciętej skóry. Widzi tylko główkę swojego dzidziusia . Nadal ma podane znieczulenie zewnątrzoponowe i słyszy głosy pracującego zespołu medycznego. Dziecko za pomocą pracy własnego ciała, samodzielnie przychodzi na świat. Nad wszystkim czuwają oczywiście lekarze, którzy w każdej chwili mogą zainterweniować, gdyby sytuacja zrobiła się niebezpieczna w jakikolwiek sposób. Powolny poród, pozwala dziecku...

noworodek u mamy po porodzie
Fotolia
Aktualności
Skandal! Fotograf odmówił zrobienia zdjęć, bo "cesarka to nie poród"
Czy szykanowanie kobiet, które urodziły dziecko przez cesarskie cięcie kiedyś się skończy? Nie uwierzysz, co spotkało tę kobietę!

Pewna kobieta chciała zatrudnić fotografa do zrobienia zdjęć podczas porodu. Niestety, kiedy fotograf narodzin dowiedział się, że poród ma odbyć się poprzez cesarskie cięcie , odmówił wykonywania swojej pracy. To jednak nie koniec tej historii! Fotograf uznał za słuszne pouczenie przyszłej mamy, czym jest prawdziwy poród i macierzyństwo. I zrobił to w naprawdę oburzający sposób. "Operacja nie jest porodem, kochana" - napisał w sms-ie do przyszłej mamy. - "Nie będziesz rodzić. Będziesz miała operację, w celu wyjęcia dziecka z twojego brzucha. To nie jest poród, bez względu na to, jak chcesz to nazywać i ja, na ten przykład, nie chcę w tym uczestniczyć, żeby robić temu zdjęcia". Skandaliczne, prawda? Ale to nadal nie koniec! Fotograf dalej pouczał kobietę i nie zmienił swojego protekcjonalnego i pełnego moralnej wyższości tonu : "Jeśli zdecydujesz się dać macierzyństwu szansę od samego początku i naprawdę urodzić, daj znać i będziemy mogły umówić się na sesję . Macierzyństwo to ciężka praca i na twoim miejscu dobrze bym się zastanowiła nad rozpoczęciem jej poprzez pójście na skróty już na samym początku". Co o tym myślicie? Nam zabrakło słów, naprawdę. Trochę satysfakcji daje nam jednak to, że na szczęście nie wszyscy ludzie parający się fotografią narodzin są tak ograniczeni i potrafią wykonać przepiękne zdjęcia porodowe dzieci rodzących się poprzez cesarskie cięcie . Apelujemy: my, mamy, musimy trzymać się razem, wspierać się i szanować, bez względu na drogę, jaką nasze dziecko przyszło na świat, czym było karmione, w jakim wózku jeździło, czy w jakiej chuście było noszone. Bez względu na to, czy było karmione jedzeniem ze słoiczków czy domowymi potrawami z organicznych upraw. Szanujmy się. Bądźmy razem. Nie dyskryminujmy. Bądźmy ludzkie! Zobacz też:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz