Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ćwiczenia po cesarce
Połóg

Ćwiczenia po cesarce: kiedy można zacząć ćwiczyć?

Trening pomaga w powrocie do formy, ale ćwiczenia po cesarce trzeba wykonywać z głową, by sobie nie zaszkodzić.

Ćwiczenia po cesarce pomogą młodej mamie powrócić do formy, jednak nie można zapominać, że ciąża bardzo obciążyła organizm. Pamiętać także należy, że cesarskie cięcie to operacja, po której kobieta także musi na siebie uważać, w końcu doszło do przecięcia powłok brzusznych.

Ćwiczenia po cesarce: kiedy można zacząć?

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny. Pierwsza, prosta aktywność fizyczna może być wykonywana za zgodą lekarza w drugiej dobie po porodzie. Pierwsze ćwiczenia wykonuje się, nie wychodząc z łóżka i polegają na napinaniu mięśni pośladków, krążenie stopami (ćwiczenia te bardziej związane są z rozruszaniem się po znieczuleniu). Około trzeciego dnia po porodzie można robić proste ćwiczenia na brzuch, np. napinać delikatnie mięśnie, czy wciągać brzuch, a także zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Regularne ćwiczenia można zacząć wykonywać ok. 8 tygodni po porodzie, za zgodą lekarza.

Jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cieciu?

Na fitness czy bieganie jeszcze przyjdzie ci poczekać. Powrót do formy po cesarce należy zacząć od spokojnego rozruszania organizmu. Możesz także zapisać się na zajęcia dla mam (treningi są także dostępne online), ale koniecznie musisz zgłosić, w jaki sposób odbył się poród. Ważniejsze są regularne rozruszanie organizmu i proste ćwiczeń niż intensywny trening (ten może być dla ciebie nawet niebezpieczny). Wiele też zależy od tego, czy byłaś aktywna w ciąży i przed nią, a także, jak goi się rana po cesarskim cięciu. Najlepsze na początek będą częste spacery, nawet na bieżni. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, po 6-8 tygodniach od cesarki możliwe są bardziej intensywne ćwiczenia. Warto udać się także do fizjoterapeuty poporodowego, który podejdzie do ciebie indywidualnie i zwróci uwagę na to, jakie ćwiczenia na początku powinnaś wykonywać, a jakich lepiej unikać.


Zobacz także:

Ćwiczenia po ciąży - film

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg: co to jest, ile trwa i jak wygląda?
Połóg to czas dużych zmian w organizmie kobiety. Sześć tygodni po porodzie, czyli czas połogu, to trudny okres dla młodej mamy. Możesz borykać się z różnymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu, zaparcia, pobolewanie podbrzusza podczas karmienia, zlewne poty. Jest to również okres, gdy hormony po porodzie szaleją, a to wpływa na samopoczucie kobiety.

Sześć połogowych tygodni po urodzeniu dziecka to dla kobiety czas niezwykły. Ciało w połogu małymi krokami wraca do formy, regenerując się po trudach ciąży i porodu. Największe zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, krążenia, w składzie krwi, a także w narządach płciowych i... oczywiście, w wyglądzie. Bądź dla siebie teraz bardzo wyrozumiała – w połogu możesz czuć wyczerpanie, mieć zmienne nastroje i baby bluesa czy być wciąż podenerwowana.   Spis treści:  Połóg  co to jest ? IIe trwa połóg? Połóg: jak przebiega? Połóg po cesarskim cięciu Połóg: niepokojące objawy Jak przetrwać połóg? Czy w połogu można zajść w ciążę? Jak wrócić do formy po porodzie? Połóg: co to jest? Połóg po porodzie naturalnym to czas, kiedy w ciele kobiety zachodzi szereg zmian mających na celu przywrócenie stanu sprzed ciąży. To, co działo się w organizmie przyszłej mamy przez 9 miesięcy, musi zostać cofnięte w znacznie krótszym czasie. Powoduje to istną burzę hormonalną i zmienność nastrojów u młodej mamy. Po porodzie w twoim organizmie następują zmiany hormonalne – wyrzut oksytocyny i endorfin, a to z kolei pozytywnie oddziałuje na twoje emocje. Po kilku dniach jednak poziom tych hormonów spada. W czasie połogu twoje samopoczucie powinno już się w miarę ustabilizować. Jeżeli jednak czujesz, że jest ci źle i nie dajesz sobie rady z własnymi emocjami , koniecznie powiedz o tym partnerowi, położnej, lekarzowi – ginekologowi czy nawet pediatrze, kiedy go odwiedzisz razem z maluszkiem. To bardzo ważne! Depresja poporodowa, którą jest zagrożone nawet 20 proc. mam, to poważna choroba. Zaniedbana, prowadzi do rodzinnych tragedii. Tylko właściwa diagnoza i leczenie pomogą ci odzyskać równowagę i siły.  Połóg a baby blues Baby...

połóg
Adobe Stock
Połóg
Połóg - 6 wyjątkowych tygodni
Połóg trwa 6 tygodni i rozpoczyna się zaraz po porodzie. Jest to czas, gdy narząd rodny kobiety wraca do formy sprzed ciąży, np. obkurcza się macica.

Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest  normalne. W końcu to tylko sześć tygodni. Połóg – wygląd kobiety Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic.  Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz jednak poczekać, aż przestaniesz karmić piersią. Połóg – wydzielina z pochwy Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy), zakończy się krwawienie. Nosi ono nazwę upławów poporodowych. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą. Połóg – obolałe krocze Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni , a ból słabnie. W czasie połogu, gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, decyduje o tym lekarz. Połóg – nietrzymanie moczu Nietrzymanie moczu to dość powszechna dolegliwość w połogu u kobiet, które rodziły siłami natury. Mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy . W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie. Połóg –...

Maria Konarowska z córką o połogu
Instagram/mariakonarowska
Połóg
Znana aktorka przyznała: „Łączę się w bólu ze wszystkimi mamami, które zmiótł połóg”
Gwiazda myślała, że skoro miała łatwą ciążę, wszystko, co złe, ją ominęła. Po porodzie przyznała,że się myliła.

Maria Konarowska, aktorka i córka Joanny Szczepkowskiej 27 listopada została szczęśliwą mamą. Córeczce dała na imię Gaja. Gwiazda podzieliła się ta radosną nowiną ze swoimi fanami na instargamie. Dziewczynka przyszła na świat tuż przed urodzinami Marii, stając się jej najpiękniejszym prezentem. Początkowa sielanka nie trwała jednak długo, ponieważ 39-letnia aktorka kilka dni po porodzie musiała wrócić do szpitala z powodu złego stanu zdrowia. O trudach swojego połogu postanowiła również opowiedzieć fanom. Nielubiane słowo „połóg” Maria Konarowska zdradziła na Instagramie, że nigdy nie lubiła słowa „połóg”. Po porodzie przekonała się, dlaczego. Pod ostatnim postem na Instagramie napisała: „’Połóg’. Nie przepadałam za tym określeniem. Nie podobało mi się po prostu jako słowo samo w sobie. Chyba intuicyjnie wyczuwałam, że możemy się nie polubić też w przeżywaniu samego procesu ...Ucieszę tych, którzy mi zarzucali, że to niemożliwe, żeby wszystko było tak pięknie . No nie możliwe. Macie racje”. Aktorka przyznała, że ciążę znosiła wyśmienicie. Świetnie się czuła, nic jej nie dolegało. Zupełnie się nie spodziewała, że czas połogu tak bardzo da jej się we znaki. Wyznała: „W moim otoczeniu kobiety raczej szybko dochodziły do siebie i generalnie, z mojej perspektywy, mało się mówiło o czasie zaraz po porodzie. Dlaczego? Nie wiem. Bo to za trudne? Bo nie ładne? Nie estetyczne? Moja wizja była taka, że właściwie „to najgorsze” co miało być związane z ciążą mnie zwyczajnie ominęło, a dalej to już jest tylko piękne, wypełnione tak zwanym „innym zmęczeniem” i miłością, opiekowanie się maleństwem. Byłam przekonana, że rach ciach i po sprawie, i do domu...Do domu zostałam wypisana w miarę szybko, ZA szybko jak się okazało... Z powodu ogromnego osłabienia musiałam wrócić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak