Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród naturalny

Drugi poród: jak wygląda, ile trwa, kiedy do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Drugi poród może przebiegać zupełnie inaczej niż pierwszy. Bywa, że jest krótszy i łatwiejszy, czasami wręcz ekspresowy, ale nie jest to żelazną zasadą. Zdarza się, że kobieta o wiele lepiej wspomina narodziny pierwszego dziecka niż kolejnych.

Wiele przyszłych mam będących w drugich ciążach uważa, że drugi poród na pewno będzie szybszy i mniej bolesny, ponieważ organizm już pamięta, jak się rodzi i ma to przećwiczone. Specjaliści podkreślają, że rzeczywiście często zdarza się, że drugi poród jest krótszy, ale nie można tu mówić o żadnej zasadzie. Komplikacje wydłużające i utrudniające poród mogą zdarzyć się zawsze, niezależnie od tego, który raz kobieta jest na porodówce. Ginekolog położnik, dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie tłumaczy, jak może przebiegać drugi poród i kiedy należy jechać do szpitala. 

Spis treści:

Jak wygląda drugi poród?

„Jeżeli pierwszy poród przebiegał w miarę sprawnie i szybko, to kolejne porody mają bardzo dużą szansę odbyć się w podobny albo nawet jeszcze szybszy sposób” – mówi dr Ewa Kurowska. Oznacza to, że jeżeli pierwszy poród nie był dla kobiety traumatycznym przeżyciem, nie musi nastawiać się, że drugi na pewno będzie gorszy. Często kobiety będąc w drugiej ciąży, bardziej boją się porodu, ponieważ wiedzą już, co je czeka. W wielu przypadkach trwa on jednak krócej i jest nieco łatwiejszy. 

Zobacz także: Skurcze porodowe: jakie to uczucie, kiedy jechać do szpitala?

Ile trwa drugi poród?

Bywa szybszy niż pierwszy, choć nie jest to regułą. Czasami jednak prędkość akcji porodowej może być oszałamiająca. „Zdarza się, że bez absolutnie żadnych objawów przepowiadających, dosłownie po kilku skurczach kobieta rodzi dziecko. Takie bardzo szybkie porody nazywane są porodami ulicznymi. Są zwykle zaskoczeniem nie tylko dla personelu, ale też dla samej mamy”. 

Kiedy jechać do szpitala przy drugim porodzie?

„Nie chodzi o to, żeby pacjentka podczas drugiego porodu od razu po rozpoczęciu się akcji skurczowej przyjeżdżała do szpitala, ale rzeczywiście może się zdarzyć, że podczas drugiego porodu skurcze porodowe pojawią się szybciej, że szybciej zrobią się częstsze i szybciej dadzą efekt w postaci skróconej i rozwartej szyjki macicy” – tłumaczy dr Kurowska. Jednak każda kobieta zna siebie i swoje ciało i raczej nie powinna się obawiać, że nie zdąży dojechać na porodówkę. Jeśli zauważa, że czynność skurczowa podczas drugiego porodu jest szybka i skurcze wcześniej stają się mocno uciążliwe, powinna udać się do szpitala szybciej.

Zobacz także:

jak wybrać szpital do porodu
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Jak wybrać szpital do porodu – podpowiada ginekolog [WIDEO]
Zastanawiasz się, jak wybrać szpital do porodu? Poza czynnikami osobistymi warto zwrócić uwagę na tzw. stopień referencyjności szpitala, czyli to, jak jest przygotowany do opieki nad matką i dzieckiem – radzi ginekolog położnik. Im stopień referencyjności jest wyższy, tym większe bezpieczeństwo porodu.

– Pacjentki często zastanawiają się, jak wybrać szpital do porodu – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog położnik ze szpitala Medicover w Warszawie. – Wydaje mi się, że cały zestaw czynników, od których zależy wybór szpitala do porodu, można podzielić na dwie grupy: medycznych i osobistych. Spis treści: Kiedy wybrać szpital do porodu Jak wybrać szpital do porodu – stopień referencyjności Jak wybrać szpital do porodu – czynniki osobiste Kiedy wybrać szpital do porodu Najlepiej zacząć się tym interesować 2-3 miesiące przed porodem . Dobrego wyboru nie da się bowiem dokonać szybko. Trzeba sprawdzić jakość opieki, opinie rodzących, zainteresować się warunkami panującymi w danej placówce. Im więcej czasu poświecisz na poszukiwanie informacji i oglądanie porodówek, tym spokojniejsza będziesz, jadąc rodzić. Jak wybrać szpital do porodu – stopień referencyjności – W Polsce wszystkie szpitale położnicze są podzielone na trzy stopnie referencyjności, czyli wg przygotowania szpitala do opieki nad mamami i dziećmi. – wyjaśnia dr Kurowska. 1. stopień referencyjności to szpitale, które są świetnie przygotowane do opieki nad pacjentkami z niepowikłaną ciążą i zdrowymi, donoszonymi noworodkami .  2. stopień referencyjności to te szpitale, które powinny zajmować się pacjentkami, u których jest ryzyko porodu po 32. tygodniu ciąży. Takie szpitale są wyposażone w sprzęt ratujący życie wcześniaków i np. sprzęt wspomagający oddychanie u dzieci.  3. stopień referencyjności to szpitale zajmujące się najmniejszymi wcześniakami. To szpitale oferujące wysoko specjalistyczny sprzęt i badania.  Jak wybrać szpital do porodu – czynniki osobiste Z kolei jeśli chodzi o czynniki osobiste, to warto zastanowić się najpierw, czego my oczekujemy od...

balonik do porodu
Adobe Stock
Poród naturalny
Balonik do porodu – kiedy i po co się go stosuje
Balonik do porodu to proste i niewielkie urządzenie. Początkowo używane było w urologii, a obecnie często stosowane jest do indukcji porodu. Wywoływanie porodu balonikiem jest bezpieczne dla matki i dziecka, pozbawione skutków ubocznych i mało kosztowne.

Niewielkie urządzenie zwane balonikiem do porodu, a fachowo cewnikiem Foleya, używane jest do wywołania porodu . Jego głównym zadaniem jest sprowokowanie rozwierania się szyjki macicy, co odbywa się dwutorowo: poprzez mechaniczne drażnienie i stymulowanie wydzielania hormonów, ułatwiających rozwieranie się szyjki macicy. Istnieje jeszcze jeden rodzaj balonika – Aniball. Ten służy do ćwiczeń mięśni dna miednicy i może być wykorzystywany do przygotowania do porodu lub regeneracji dna miednicy po porodzie. Spis treści: Cewnik Foleya do porodu Kiedy potrzebny jest balonik do porodu Wywoływanie porodu balonikiem Balonik Aniball dopochwowy Cewnik Foleya do porodu Jest to opatentowane w latach 30. XX wieku niewielkie urządzenie. Początkowo używany był do cewnikowania pęcherza moczowego. Zrobiony jest z elastycznych materiałów – silikonu lub lateksu i ma postać cienkiej rurki zakończonej balonikiem, który można wypełnić solą fizjologiczną, aby osiągnął rozmiary większe od średnicy rurki. Jest to sprzęt jednorazowego użytku. fot. aptekagemini.pl Kiedy potrzebny jest balonik do porodu Najczęściej balonik na rozwarcie szyjki macicy zakłada się ciężarnej w następujących sytuacjach: kiedy trzeba sprowokować poród ze względu na stan zdrowia dziecka lub matki, gdy występują skurcze, które jednak nie powodują rozwierania się szyjki macicy, w 42 tygodniu ciąży , czyli do wywołania porodu w przypadku ciąży przenoszonej . Wskazaniem do zakładania balonika na wywołanie porodu może być: za mała ilość wód płodowych, pogorszenie się stanu dziecka, choroby matki: cukrzyca, cholestaza , ostra infekcja, nadciśnienie tętnicze. Cewnik Foleya zakłada się także w trakcie cesarskiego cięcia , ale wtedy używa się go do odprowadzania moczu z pęcherza ciężarnej. Wywoływanie porodu...

skurcze porodowe ktg
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Skurcze porodowe na KTG – jak je rozpoznać?
Skurcze porodowe są widoczne podczas badania KTG. Urządzenie rejestruje je obok pracy serca dziecka. Charakterystyczny wykres pozwala precyzyjnie określić częstotliwość występowania skurczów, czas ich trwania oraz siłę. Parametry te zestawione z tętnem płodu pokazują, czy poród przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia dla dobrostanu dziecka.

Skurcze porodowe to jeden z głównych objawów porodu. Zwykle są odczuwane przez ciężarną, ale może również zaobserwować je lekarz podczas badania KTG. Zapis KTG pozwala między innymi odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających oraz ocenić ich częstość i siłę. Podczas porodu natomiast, dzięki monitorowaniu na KTG reakcji tętna dziecka na skurcze, czasami podejmuje się decyzję o wykonaniu pilnego cesarskiego cięcia. Spis treści: Skurcze podczas badania KTG Jak rozpoznać skurcze porodowe na zapisie KTG Siła skurczów porodowych na KTG KTG – skurcze i test stresowy (OCT) Skurcze podczas badania KTG Ciężarne, zwłaszcza te, które rodzą pierwszy raz, nie zawsze wiedzą, jak rozpoznać skurcze porodowe  i nie mylić ich ze skurczami przepowiadającymi. Jeśli kobieta ma wątpliwości, jakie skurcze odczuwa, KTG pomoże to wyjaśnić. Wystarczy, że badanie będzie prowadzone odpowiednio długo, aby zarejestrować kilka skurczów. Lekarz lub położna właściwie oceni skurcze macicy, oglądając je na zapisie KTG. Drukowany wykres przypomina wydruk z EKG. Badanie KTG polega na przyłożeniu do brzucha przyszłej mamy dwóch głowic, które smaruje się żelem do USG, aby przewodzenie impulsów było ułatwione. Głowice mocuje się na brzuchu np. elastyczną taśmą. Są one podłączone do urządzenia, które na bieżąco drukuje rejestrowaną czynność skurczową macicy oraz pracę serca dziecka, pracę serca dziecka widać też na monitorze.  Do rejestracji skurczów macicy służy czujnik umieszczany na wysokości dna macicy (powyżej pępka). Pozwala on na wykonanie tokografii , czyli zapisu aktywności skurczowej macicy. Zapis ten widoczny jest na dolnym wykresie wydruku całego badania KTG. Druga głowica odpowiada za monitorowanie tętna dziecka. Zapis z niej widnieje na górnym wydruku KTG. Poza dwoma czujnikami mocowanymi na brzuchu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz