Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.
Poród indukowany, w przeciwieństwie do porodu samoistnego, wywoływany jest przez lekarza. Istnieje kilka metod, za pomocą których dokonuje się indukcji – może to być podanie oksytocyny, żelu z prostaglandynami albo założenie cewnika Foleya. Istnieje kilka sytuacji, gdy wywoływanie porodu jest niezbędne. Nie zawsze jednak kończy się ono sukcesem. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wykonanie cięcia cesarskiego.
Spis treści:
- Kiedy przeprowadza się poród indukowany?
- Metody wywoływania porodu
- Wywoływanie porodu nie wyklucza cesarskiego cięcia
Kiedy przeprowadza się poród indukowany?
Przyczyn wywoływania porodu jest kilka i jak mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, można podzielić je na dwie grupy – przyczyny matki i przyczyny dziecka. Wśród powodów ze strony matki, dla których indukcja porodu jest konieczna, są:
- cukrzyca ciążowa,
- nadciśnienie,
- cholestaza.
Powodem ze strony dziecka do przeprowadzenia porodu indukowanego może być podejrzenie makrosomii płodu, czyli schorzenia polegającego na tym, że dziecko jest większe, niż wynika to z jego wieku ciążowego.
Wskazaniem do porodu indukowanego jest też tzw. poród po terminie. Decyzję o tym, czy należy wywoływać poród u danej pacjentki, lekarze podejmują indywidualnie, w zależności od tego, jak wygląda sytuacja w tym konkretnym przypadku.
Metody wywoływania porodu
Tak samo jak przyczyn, tak i metod indukcji porodu jest kilka, chociaż, jak tłumaczy dr Marian Malinowski, najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną w świadomości pacjentek metodą indukcji porodu jest wywołanie skurczy porodowych za pomocą wlewu z oksytocyną. Ginekolog wymienia również inne, dostępne obecnie możliwości wywoływania porodu, takie jak:
- zastosowanie specjalnego żelu z prostaglandynami,
- zainicjowanie porodu poprzez założenia cewnika Foleya (mechanicznie podrażnia on szyjkę macicy, wywołując poród).
Wywoływanie porodu nie wyklucza cesarskiego cięcia
Ekspert podkreśla, że cała sztuka polega na tym, aby właściwie dobrać metodę do warunków, jakie mamy u danej pacjentki, a to wbrew pozorom wcale nie jest proste. Dodaje też, że nie zawsze indukcja porodu się udaje, nawet jeśli pacjentka zostanie prawidłowo zakwalifikowana do wywoływania porodu. – Czasem trzeba trochę poczekać, czasem powtórzyć indukcję, a czasem pojawia się wskazanie do porodu poprzez cięcie cesarskie – mówi dr Malinowski.
Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl
Zobacz także: