Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród pośladkowy
AdobeStock
Poród naturalny

Poród pośladkowy – naturalny czy przez cesarkę? Zagrożenia i trudności

Poród pośladkowy jest obarczony dużym ryzykiem. Z tego względu, jeśli dziecko znajduje się w położeniu miednicowym, na ogół przeprowadza się cesarskie cięcie. Wyjaśniamy, jak dokładnie przebiegają narodziny dziecka, które nie jest obrócone główką do dołu i kiedy możliwy jest w takiej sytuacji poród naturalny.

Poród pośladkowy zdarza się stosunkowo rzadko. Jedynie 3 do 5 proc. dzieci układa się w pozycji miednicowej w brzuchu mamy i w tej pozycji zamierza przyjść na świat. Ponieważ nie jest to najbardziej klasyczne i bezpieczne ułożenie dziecka (takim jest ułożenie główkowe), poród pośladkowy wiąże się z większym ryzykiem komplikacji. Czy zawsze poród pośladkowy musi zakończyć się cesarskim cięciem?

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Kiedy jest możliwy poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym?

Minimalny odsetek ciąż, w których dziecko jest w położeniu miednicowym, może zakończyć się naturalnym porodem pośladkowym. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie poniższe kryteria:

  • rodząca nie jest pierworódką
  • rodząca ma szeroką miednicę o prawidłowej budowie
  • ciąża przebiega bez żadnych komplikacji
  • dziecko jest w dobrym stanie
  • dziecko ma średnią masę ciała (ok. 2,5-3,5 kg)
  • pozycja dziecka to położenie miednicowe zupełne (stópki i pupa znajdują się blisko kanału rodnego, kolana są mocno przykurczone i uniesione w okolicach tułowia).


Czynnikami absolutnie zakazującymi porodu siłami natury przy położeniu miednicowym są zaburzenia w czynności skurczowej macicy oraz tzw. łożysko przodujące.

Jak wygląda poród pośladkowy?

Jeśli z jakichś względów dojdzie do naturalnego porodu pośladkowego, najpierw z kanału rodnego wydostają się pośladki i miednica dziecka. Aby ułatwić dziecku przyjście na świat w tym położeniu, w szpitalu często wykonuje się nacięcie krocza, aby powiększyć kanał rodny.

Po pośladkach i miednicy na świat wydostaje się tułów i nóżki dziecka, często najpierw jedna, później druga. Następne rodzą się rączki, a na końcu główka (zdjęcia z takiego porodu obejrzysz w materiale: Urodziła siłami natury pośladkowo ułożone dziecko).

Czasami podczas porodu pośladkowego naturalnego stosowany jest kontrowersyjny chwyt Kristellera, który obarczony jest ryzykiem poważnych powikłań u kobiety i dziecka.

Poród pośladkowy – zagrożenia

Przy prawidłowym położeniu główkowym jako pierwsza do kanału rodnego w trakcie porodu wchodzi główka dziecka, która jest twarda i toruje drogę reszcie ciała. Przy porodzie pośladkowym jest inaczej.

Gdy dziecko znajduje się w położeniu miednicowym w kanale rodnym najpierw pojawiają się stópki, kolana lub pupa dziecka, w zależności od tego, jakie jest dokładnie ułożenie dziecka w brzuchu. Taki poród może być nie tylko dłuższy i trudniejszy, lecz także skończyć się wieloma komplikacjami.

Naturalny poród pośladkowy obarczony jest tak dużym ryzykiem, że w zdecydowanej większości kończy się cesarskim cięciem. Ułożenie miednicowe jest jednym z podstawowych kryteriów kwalifikujących kobietę do cesarki. W bardzo nielicznych przypadkach lekarze pozwalają na poród pośladkowy siłami natury. Czasami poród siłami natury jest nieunikniony, np. gdy akcja porodowa rozpoczęła się przedwcześnie albo rodząca kategorycznie odmawia zgody na wykonanie cięcia.

Powikłania porodu pośladkowego

Do możliwych komplikacji i powikłań naturalnego porodu pośladkowego zalicza się:

  • owinięcie się i zaciśnięcie pępowiny wokół szyi dziecka, powodujące niedotlenienie
  • zmiany w rytmie serca dziecka na skutek stresu z powodu przedłużającego się porodu
  • uszkodzenia nerwów (np. uszkodzenie nerwów w ramieniu może spowodować niedowład lub paraliż ramienia)
  • urazy główki dziecka (mogą pojawić się rozcięcia, siniaki, krwotoki, a nawet uszkodzenie mózgu)
  • uszkodzenia kręgosłupa dziecka w odcinku szyjnym.
Dzieci, które przychodzą na świat poprzez naturalny poród pośladkowy dużo częściej otrzymują obniżoną ocenę w skali Apgar.


Zobacz też:

etapy porodu
Adobe Stock
O porodzie
Etapy porodu: jak przebiega poród? [WIDEO]
Wyróżnia się 4 etapy porodu. W pierwszym rozwiera się szyjka macicy, w drugim następuje parcie i urodzenie dziecka, w trzecim urodzenie łożyska, a w czwartym nowo narodzone dziecko kładzione jest na brzuchu mamy. Położna Katarzyna Płudowska objaśnia każdy z tych etapów porodu fizjologicznego.

Sygnałem rozpoczynającego się porodu są regularne skurcze macicy. To najdłuższy i najtrudniejszy etap porodu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, mówi o 4 etapach porodu naturalnego oraz charakterystycznych dla nich cechach.   Etapy porodu Nie można przewidzieć, ile dokładnie będzie trwał poród naturalny , ale zawsze przebiega on według podobnego schematu. Wymienia się cztery etapy porodu fizjologicznego, takie jak: 1. etap porodu – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy 2. etap porodu – parcie i urodzenie dziecka 3. etap porodu – urodzenie łożyska 4. etap porodu – położenie noworodka na piersi mamy 1. etap porodu naturalnego – regularne skurcze i rozwieranie się szyjki macicy               Bezpośrednio po przyjeździe do szpitala zostaniesz na izbie przyjęć zbadana przez położną lub lekarza, którzy ocenią postęp porodu . Jeżeli w tym czasie doszło już do rozwarcia szyjki macicy do co najmniej 2 centymetrów, zostaniesz przewieziona na  porodówkę , gdzie odbędzie się już właściwy poród. Jeżeli rozwarcie jest mniejsze, prawdopodobnie zostaniesz odesłana do domu. Do szpitala warto przyjechać, kiedy skurcze są regularne i występują co 10 minut lub częściej.  Pierwszy etap porodu rozpoczyna się regularnymi skurczami i kończy się wraz z całkowitym rozwarciem szyjki macicy, czyli kiedy ma ona 10 centymetrów rozwarcia . Ten etap porodu może trwać długo, nawet kilkanaście godzin . Wiele zależy od tego, czy kobieta jest pierworódką, czy też już wcześniej rodziła. Zwykle przy pierwszej ciąży ten pierwszy porodu trwa dłużej, ale nie jest to regułą. Jest to wyczerpujący okres porodu, ponieważ skurcze są bolesne. Jednak to, jak je odczuwa...

Pęknięcie krocza
Adobe Stock
Poród naturalny
Pęknięcie krocza – czynniki ryzyka, klasyfikacja, leczenie
Pęknięcie krocza zdarza się rzadko, gdyż wbrew zaleceniom w Polsce nadal często stosowana jest procedura nacinania krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Uraz ten należy do najczęstszych powikłań okołoporodowych, które zdarzają się w czasie porodu naturalnego. Jednak pęknięciu krocza można zapobiegać, zmniejszając ryzyko jego wystąpienia.

Pęknięcie krocza to uraz polegający na uszkodzeniu miękkich tkanek krocza podczas porodu. Dochodzi wtedy do rozerwania skóry, mięśni oraz pochwy, dlatego fachowo uszkodzenie to nazywa się pęknięciem krocza i pochwy. Na podstawie rozległości uszkodzeń stworzono skalę tego urazu, która określa jakie struktury zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Pęknięcie krocza może wiązać się z kolejnymi komplikacjami okołoporodowymi.   Spis treści: Pęknięcie krocza: klasyfikacja Powikłania po pęknięciu krocza podczas porodu Leczenie i pielęgnacja pęknięcia krocza Zapobieganie pęknięciu krocza Pęknięcie krocza: klasyfikacja Lekarze wyróżniają cztery stopnie pęknięcia krocza podczas porodu: pęknięcie krocza 1 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy i krocza na krótkim odcinku; mięśnie nie są uszkodzone pęknięcie krocza 2 stopnia – przerwanie ciągłości tkanek pochwy na odcinku aż do mięśni zwieracza odbytu, ale same mięśnie nie są uszkodzone pęknięcie krocza 3 stopnia – nazywane też całkowitym pęknięciem krocza. Uszkodzeniu ulegają pochwa, krocze i mięśnie. Wyróżnia się tu trzy podtypy: 3a – mięśnie zwieraczy odbytu zostały uszkodzone w mniej niż 50 proc. 3b – ponad 50 proc. mięśnia zewnetrznego zwieracza odbytu zostało uszkodzone 3c – nastąpiło rozerwanie mięśni zewnętrznego i wewnętrznego zwieracza odbytu pęknięcie krocza 4 stopnia – jest to całkowite pęknięcie krocza, ale uszkodzeniu uległa także błona śluzowa odbytnicy. Powikłania po pęknięciu krocza podczas porodu Najpoważniejszym z nich może być nietrzymanie stolca oraz wypadanie narządu rodnego . Największe ryzyko wystąpienia tych nieprawidłowości dotyczy wyższych stopni pęknięcia krocza, gdy doszło do poważnego uszkodzenia mięśni zwieraczy odbytu. Powikłanie to...

krocze po porodzie
Adobe Stock
Połóg
Krocze po porodzie: ile czasu się goi i jak o nie dbać
Krocze po porodzie będzie obolałe i to niezależnie od tego, czy było nacinane, czy nie. Dlatego trzeba o nie zadbać, stosując odpowiednią higienę, bieliznę, kosmetyki i podpaski. Przydatne mogą też okazać się specjalne poduszki do siedzenia.

Czas gojenia się krocza po porodzie zależy od tego, jak on przebiegał i trwa od kilku dni do kilku miesięcy. W najlepszej sytuacji są kobiety, którym udało się uniknąć pęknięcia lub nacinania krocza. Przy głębokich, obszernych pęknięciach gojenie się krocza po porodzie trwa długo, a czasami niezbędna jest rehabilitacja przywracająca funkcję zwieraczy. Spis treści: Gojenie się nieuszkodzonego krocza po porodzie Jak długo goi się pęknięcie krocza Jak długo goi się nacięcie krocza Pielęgnacja krocza po porodzie Kiedy zgłosić się do lekarza Gojenie nieuszkodzonego krocza po porodzie Najszybciej do formy wraca krocze, które podczas porodu naturalnego nie było nacinane i nie pękło samoistnie. W takim przypadku jest przez kilka dni nieco obolałe, ale dolegliwości szybko, bo w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni, całkowicie mijają. Choć nie doszło do pęknięcia ani nacięcia, bardzo ważna jest w pierwszych tygodniach po porodzie odpowiednia higiena – o niej przeczytasz we fragmencie Pielęgnacja krocza po porodzie . Jak długo goi się pęknięcie krocza Wszystko zależy od tego, jak rozległe i głębokie było pęknięcie. Najszybciej goją się drobne obrażenia, a najdłużej te rozległe: pęknięcie krocza drobne (uszkodzenie zewnętrznej warstwy skóry i śluzówki) – gojenie trwa kilkanaście dni, głębsze pęknięcie krocza (uszkodzenie mięśni zwieraczy odbytu) – gojenie trwa kilka miesięcy. Jak długo goi się nacięcie krocza Nacięcie wykonuje się coraz rzadziej, gdyż położne obecnie częściej stosują techniki ochronne, np. masaż krocza . Nacięcie robi się wtedy, gdy istnieje ryzyko poważnego pęknięcia krocza – wtedy jest ono mniejszym złem, bo goi się szybciej i pozwala uniknąć większych uszkodzeń. Nacięcie krocza zszywa się najczęściej szwami rozpuszczającymi się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz