Poród naturalny

Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy jechać do szpitala podczas porodu. Dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie wyjaśnia, że każda pacjentka jest inna i każda akcja porodowa może przebiegać inaczej (nawet każdy kolejny poród u tej samej rodzącej może wyglądać zupełnie inaczej). „My najczęściej proponujemy naszym pacjentkom, aby uzbroiły się w cierpliwość i  spokojnie obserwowały kolejne sygnały rozwijającego się porodu” – tłumaczy ginekolog. Skąd zatem wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment na wyruszenie do szpitala podczas porodu?

Poród – kiedy do szpitala?

Najwyraźniejszym sygnałem porodowym jest czynność skurczowa. Skurcze porodowe to napinanie się macicy. Na początku są niebolesne, ale w miarę rozwoju porodu, stają się coraz częstsze i silniejsze. „Jeżeli czynność skurczowa pojawiająca się co najmniej przez 10 minut utrzymuje się przez 3 godziny, wtedy warto jechać do szpitala” – wyjaśnia dr Ewa Kurowska. 

Co robić, kiedy pojawią się pierwsze skurcze? 

Czasami rodząca może pomyśleć, że nie warto jechać od razu do szpitala, gdy pojawiają się skurcze porodowe, ale jednocześnie boi się, że jak będzie spokojnie czekać, w końcu nie zdąży. Czy w takiej sytuacji warto wykonać dla pewności telefon do szpitala? Ginekolog radzi, by tego nie robić. „Przez telefon nie jesteśmy w stanie zbadać pacjentki i ocenić, czy to już jest początek porodu, czy jeszcze nie. Jeśli rodząca się niepokoi, to lepiej niech po prostu przyjedzie do szpitala na badanie” – twierdzi ekspertka.

Odpłynięcie płynu owodniowego: czy jechać do szpitala?

„Jeśli chodzi o odpłynięcie płynu owodniowego, to także nie ma potrzeby jechać na sygnale na porodówkę” – mówi dr Kurowska. Warto uzbroić się w cierpliwość, dokończyć pakowanie, sprawdzić, czy w torbie do szpitala znajdują się wszystkie potrzebne rzeczy, upewnić się, że spakowana jest książeczka ciąży i inne ważne dokumenty. Można nawet bez obaw poczekać na pierwsze skurcze, oczywiście jeśli wody, które odeszły, są przezroczyste i bezwonne. W przypadku gdy płyn owodniowy ma inny kolor, np. zielonkawy lub jest podbarwiony krwiście, do szpitala trzeba jechać jak najszybciej. 

Zobacz także: 

Masaż krocza przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Masaż krocza przed porodem: od kiedy i czym masować krocze? [INSTRUKCJA]
Masaż krocza przed porodem to świetny sposób na uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni i tkanek. Regularne masowanie krocza pomoże uniknąć nacięcia i pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza można wykonywać już od 34. tygodnia ciąży, ale koniecznie zgodnie z instrukcją i przy użyciu specjalnego olejku lub żelu.

Masaż krocza przed porodem polecają położne - to doskonałe przygotowanie do porodu naturalnego. Dzięki masażowi krocze uelastycznia się, jest więc większa szansa, że nie dojdzie do pęknięć ani nacinania. Jeśli chcesz masować krocze, nie rób tego tuż przed porodem, ale zacznij kilka tygodni wcześniej. Warto też wiedzieć, jakich kosmetyków używać, aby masaż krocza był bezpieczny. Masaż krocza przed porodem Masaż krocza to bardzo przydatna czynność. Przyszłe mamy nie powinny jej unikać, bo już kilka minut poświęconych codziennie na masaż może mieć zbawienny wpływ na przebieg porodu i późniejsze samopoczucie kobiety. Po nacięciu lub pęknięciu krocza pierwsze dni po porodzie bywają naprawdę trudne: młoda mama jest zwykle obolała, trudno jej siedzieć. A regularnie masowanie krocza przez kilka ostatnich tygodni ciąży rewelacyjnie działa na kondycję tkanek i mięśni: uelastycznia i zmiękcza tkanki, zwiększa rozciągliwość tkanek i mięśni, zwiększa ukrwienie skóry w masowanych okolicach, pozwala uniknąć nacięcia krocza (a nawet jeśli będzie ono konieczne, będzie mniej bolesne), pozwala uniknąć pęknięcia krocza, sprawia, że krocze będzie się szybko i ładnie goiło, sprawia, że ogólny ból porodowy stanie się mniejszy. Jak masować krocze przed porodem – instrukcja Masaż krocza powinien trwać kilka minut . Ten czas podziel na dwie części: Rozciąganie pochwy: kciukami obu rąk rozciągamy skórę na boki, do przodu, do tyłu, naokoło przez ok. 2-3 minuty. Ucisk na miejsce między pochwą a odbytem (jak formowanie plasteliny), również przez ok. 2-3 minuty. Jak wykonać masaż krocza? usiądź lub stań w wygodnej pozycji, np. z jedną nogą opartą o krzesło, rozluźnij się rozgrzej w dłoniach olejek do masażu i posmaruj nim okolice wejścia do pochwy...

pas poporodowy
Adobe Stock
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Pas poporodowy to forma elastycznego gorsetu ściskającego mięśnie brzucha. Poporodowy pas brzuszny ma pomóc kobiecie szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Można go nosić zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, Ale uwaga: źle noszony i źle dopasowany pas poporodowy może spowodować m.in. problem nietrzymania moczu. Dlatego zanim zaczniesz go używać, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pas poporodowy przyspiesza proces regeneracji ciała i pomaga w powrocie do formy po ciąży. Taki pas brzuszny może być przydatny, bo mięśnie brzucha po porodzie są nadwyrężone, a kobiety skarżą się na bóle w dole pleców i w okolicach bioder. Pas poporodowy nie przywróci jednak dawnego wyglądu brzucha jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Aby pas poporodowy naprawdę pomógł, a nie zaszkodził, trzeba wiedzieć, jaki wybrać rozmiar oraz kiedy i ile godzin go nosić. Spis treści: Co to jest i kiedy nosić pas poporodowy? Pas poporodowy po cesarce Pas poporodowy po porodzie naturalnym Zalety pasa poporodowego Wady pasa poporodowego Poporodowy pas brzuszny: jaki rozmiar wybrać? Cena pasów poporodowych Pas poporodowy: opinie lekarzy i fizjoterapeutów Pas poporodowy: co to jest i kiedy nosić? Pas poporodowy wykonany jest z elastycznego materiału i przypomina gorset. Może być zapinany na rzepy lub napy z boku tułowia. Pasy mogą też być jednolite i wówczas nakłada się je przez nogi jak majtki. Pas poporodowy zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, więc nie ma ryzyka przepocenia, jest wygodny w noszeniu pod ubraniem. Można go prać w pralce. Pas poporodowy nosi też inne nazwy: gorset poporodowy, pas brzuszny oraz pas wyszczuplający lub modelujący. Jego zadaniem jest m.in. wzmocnienie mięśni brzucha i zapobieganie rozejściu się mięśnia prostego brzucha po ciąży . Inne efekty stosowania pasa poporodowego: przeciwdziałanie powstaniu przepukliny pooperacyjnej (w przypadku cesarskiego cięcia), odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, ułatwienie wykonywania ćwiczeń po cesarskim cięciu , wysmuklenie sylwetki. Pamiętaj, ściśnięcie powłok brzusznych poprzez nałożenie pasa poporodowego może pomóc w szybszym osiągnięciu dawnej smukłej sylwetki. Aby tak się jednak stało, trzeba wykonywać także...

skurcze porodowe ktg
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Skurcze porodowe na KTG – jak je rozpoznać?
Skurcze porodowe są widoczne podczas badania KTG. Urządzenie rejestruje je obok pracy serca dziecka. Charakterystyczny wykres pozwala precyzyjnie określić częstotliwość występowania skurczów, czas ich trwania oraz siłę. Parametry te zestawione z tętnem płodu pokazują, czy poród przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia dla dobrostanu dziecka.

Skurcze porodowe to jeden z głównych objawów porodu. Zwykle są odczuwane przez ciężarną, ale może również zaobserwować je lekarz podczas badania KTG. Zapis KTG pozwala między innymi odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających oraz ocenić ich częstość i siłę. Podczas porodu natomiast, dzięki monitorowaniu na KTG reakcji tętna dziecka na skurcze, czasami podejmuje się decyzję o wykonaniu pilnego cesarskiego cięcia. Spis treści: Skurcze podczas badania KTG Jak rozpoznać skurcze porodowe na zapisie KTG Siła skurczów porodowych na KTG KTG – skurcze i test stresowy (OCT) Skurcze podczas badania KTG Ciężarne, zwłaszcza te, które rodzą pierwszy raz, nie zawsze wiedzą, jak rozpoznać skurcze porodowe  i nie mylić ich ze skurczami przepowiadającymi. Jeśli kobieta ma wątpliwości, jakie skurcze odczuwa, KTG pomoże to wyjaśnić. Wystarczy, że badanie będzie prowadzone odpowiednio długo, aby zarejestrować kilka skurczów. Lekarz lub położna właściwie oceni skurcze macicy, oglądając je na zapisie KTG. Drukowany wykres przypomina wydruk z EKG. Badanie KTG polega na przyłożeniu do brzucha przyszłej mamy dwóch głowic, które smaruje się żelem do USG, aby przewodzenie impulsów było ułatwione. Głowice mocuje się na brzuchu np. elastyczną taśmą. Są one podłączone do urządzenia, które na bieżąco drukuje rejestrowaną czynność skurczową macicy oraz pracę serca dziecka, pracę serca dziecka widać też na monitorze.  Do rejestracji skurczów macicy służy czujnik umieszczany na wysokości dna macicy (powyżej pępka). Pozwala on na wykonanie tokografii , czyli zapisu aktywności skurczowej macicy. Zapis ten widoczny jest na dolnym wykresie wydruku całego badania KTG. Druga głowica odpowiada za monitorowanie tętna dziecka. Zapis z niej widnieje na górnym wydruku KTG. Poza dwoma czujnikami mocowanymi na brzuchu ciężarnej,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz