Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród naturalny

Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy jechać do szpitala podczas porodu. Dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie wyjaśnia, że każda pacjentka jest inna i każda akcja porodowa może przebiegać inaczej (nawet każdy kolejny poród u tej samej rodzącej może wyglądać zupełnie inaczej). „My najczęściej proponujemy naszym pacjentkom, aby uzbroiły się w cierpliwość i  spokojnie obserwowały kolejne sygnały rozwijającego się porodu” – tłumaczy ginekolog. Skąd zatem wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment na wyruszenie do szpitala podczas porodu?

Poród – kiedy do szpitala?

Najwyraźniejszym sygnałem porodowym jest czynność skurczowa. Skurcze porodowe to napinanie się macicy. Na początku są niebolesne, ale w miarę rozwoju porodu, stają się coraz częstsze i silniejsze. „Jeżeli czynność skurczowa pojawiająca się co najmniej przez 10 minut utrzymuje się przez 3 godziny, wtedy warto jechać do szpitala” – wyjaśnia dr Ewa Kurowska. 

Co robić, kiedy pojawią się pierwsze skurcze? 

Czasami rodząca może pomyśleć, że nie warto jechać od razu do szpitala, gdy pojawiają się skurcze porodowe, ale jednocześnie boi się, że jak będzie spokojnie czekać, w końcu nie zdąży. Czy w takiej sytuacji warto wykonać dla pewności telefon do szpitala? Ginekolog radzi, by tego nie robić. „Przez telefon nie jesteśmy w stanie zbadać pacjentki i ocenić, czy to już jest początek porodu, czy jeszcze nie. Jeśli rodząca się niepokoi, to lepiej niech po prostu przyjedzie do szpitala na badanie” – twierdzi ekspertka.

Odpłynięcie płynu owodniowego: czy jechać do szpitala?

„Jeśli chodzi o odpłynięcie płynu owodniowego, to także nie ma potrzeby jechać na sygnale na porodówkę” – mówi dr Kurowska. Warto uzbroić się w cierpliwość, dokończyć pakowanie, sprawdzić, czy w torbie do szpitala znajdują się wszystkie potrzebne rzeczy, upewnić się, że spakowana jest książeczka ciąży i inne ważne dokumenty. Można nawet bez obaw poczekać na pierwsze skurcze, oczywiście jeśli wody, które odeszły, są przezroczyste i bezwonne. W przypadku gdy płyn owodniowy ma inny kolor, np. zielonkawy lub jest podbarwiony krwiście, do szpitala trzeba jechać jak najszybciej. 

Zobacz także: 

Masaż krocza przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu
Masaż krocza przed porodem: od kiedy i jak masować [INSTRUKCJA]
Masaż krocza przed porodem to świetny sposób na uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni i tkanek. Regularne masowanie krocza pomoże uniknąć nacięcia i pęknięcia krocza podczas porodu. Masaż krocza można wykonywać już od 34. tygodnia ciąży, ale koniecznie zgodnie z instrukcją i przy użyciu specjalnego olejku lub żelu.

Masaż krocza przed porodem polecają położne – to doskonałe przygotowanie do porodu naturalnego. Dzięki masażowi krocze uelastycznia się, jest więc większa szansa, że nie dojdzie do jego pęknięcia lub nacinania. Jeśli chcesz masować krocze, nie rób tego tuż przed porodem. Zacznij kilka tygodni wcześniej. Sprawdź też, jakich kosmetyków używać, aby masaż krocza był bezpieczny. Spis treści: Masaż krocza przed porodem Jak masować krocze przed porodem – instrukcja Masaż krocza przed porodem: od kiedy? Jaki olejek i żel nadaje się do masowania krocza? Masaż krocza przed porodem Masaż krocza przed porodem nie jest niezbędny, ale może okazać się bardzo pomocny. Choć nie zagwarantuje, że nie trzeba będzie nacinać krocza (lub że nie pęknie ono w czasie porodu), to jednak zmniejsza ryzyko takich okołoporodowych obrażeń. Kilka minut poświęconych codziennie na masaż krocza może mieć zbawienny wpływ na przebieg porodu i późniejsze samopoczucie kobiety. Po nacięciu lub pęknięciu krocza pierwsze dni po porodzie bywają naprawdę trudne: młoda mama jest zwykle obolała i trudno jej siedzieć. Regularne masowanie krocza przez kilka ostatnich tygodni ciąży rewelacyjnie działa na kondycję tkanek i mięśni.  Korzyści z masowania krocza przed porodem: zwiększa rozciągliwość tkanek i mięśni, zwiększa ukrwienie skóry w masowanych okolicach, minimalizuje ryzyko nacięcia krocza (a nawet jeśli będzie ono konieczne, będzie mniej bolesne), zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza, sprawia, że krocze będzie szybko i lepiej się goiło, sprawia, że ogólny ból porodowy stanie się mniejszy. Przeciwwskazania do masażu krocza przed porodem Przeciwwskazaniem do masażu krocza przed porodem są infekcje intymne przebiegające z upławami czy...

pas poporodowy
Adobe Stock
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Pas poporodowy to forma elastycznego gorsetu ściskającego mięśnie brzucha. Poporodowy pas brzuszny ma pomóc kobiecie szybciej powrócić do sylwetki sprzed ciąży. Można go nosić zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu, Ale uwaga: źle noszony i źle dopasowany pas poporodowy może spowodować m.in. problem nietrzymania moczu. Dlatego zanim zaczniesz go używać, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pas poporodowy przyspiesza proces regeneracji ciała i pomaga w powrocie do formy po ciąży. Taki pas brzuszny może być przydatny, bo mięśnie brzucha po porodzie są nadwyrężone, a kobiety skarżą się na bóle w dole pleców i w okolicach bioder. Pas poporodowy nie przywróci jednak dawnego wyglądu brzucha jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Aby pas poporodowy naprawdę pomógł, a nie zaszkodził, trzeba wiedzieć, jaki wybrać rozmiar oraz kiedy i ile godzin go nosić. Spis treści: Co to jest i kiedy nosić pas poporodowy? Pas poporodowy po cesarce Pas poporodowy po porodzie naturalnym Zalety pasa poporodowego Wady pasa poporodowego Poporodowy pas brzuszny: jaki rozmiar wybrać? Cena pasów poporodowych Pas poporodowy: opinie lekarzy i fizjoterapeutów Pas poporodowy: co to jest i kiedy nosić? Pas poporodowy wykonany jest z elastycznego materiału i przypomina gorset. Może być zapinany na rzepy lub napy z boku tułowia. Pasy mogą też być jednolite i wówczas nakłada się je przez nogi jak majtki. Pas poporodowy zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, więc nie ma ryzyka przepocenia, jest wygodny w noszeniu pod ubraniem. Można go prać w pralce. Pas poporodowy nosi też inne nazwy: gorset poporodowy, pas brzuszny oraz pas wyszczuplający lub modelujący. Jego zadaniem jest m.in. wzmocnienie mięśni brzucha i zapobieganie rozejściu się mięśnia prostego brzucha po ciąży . Inne efekty stosowania pasa poporodowego: przeciwdziałanie powstaniu przepukliny pooperacyjnej (w przypadku cesarskiego cięcia), odciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, ułatwienie wykonywania ćwiczeń po cesarskim cięciu , wysmuklenie sylwetki. Pamiętaj, ściśnięcie powłok brzusznych poprzez nałożenie pasa poporodowego może pomóc w szybszym osiągnięciu dawnej smukłej sylwetki. Aby tak się jednak stało, trzeba wykonywać także...

skurcze porodowe ktg
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Skurcze porodowe na KTG – jak je rozpoznać?
Skurcze porodowe są widoczne podczas badania KTG. Urządzenie rejestruje je obok pracy serca dziecka. Charakterystyczny wykres pozwala precyzyjnie określić częstotliwość występowania skurczów, czas ich trwania oraz siłę. Parametry te zestawione z tętnem płodu pokazują, czy poród przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia dla dobrostanu dziecka.

Skurcze porodowe to jeden z głównych objawów porodu. Zwykle są odczuwane przez ciężarną, ale może również zaobserwować je lekarz podczas badania KTG. Zapis KTG pozwala między innymi odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających oraz ocenić ich częstość i siłę. Podczas porodu natomiast, dzięki monitorowaniu na KTG reakcji tętna dziecka na skurcze, czasami podejmuje się decyzję o wykonaniu pilnego cesarskiego cięcia. Spis treści: Skurcze podczas badania KTG Jak rozpoznać skurcze porodowe na zapisie KTG Siła skurczów porodowych na KTG KTG – skurcze i test stresowy (OCT) Skurcze podczas badania KTG Ciężarne, zwłaszcza te, które rodzą pierwszy raz, nie zawsze wiedzą, jak rozpoznać skurcze porodowe  i nie mylić ich ze skurczami przepowiadającymi. Jeśli kobieta ma wątpliwości, jakie skurcze odczuwa, KTG pomoże to wyjaśnić. Wystarczy, że badanie będzie prowadzone odpowiednio długo, aby zarejestrować kilka skurczów. Lekarz lub położna właściwie oceni skurcze macicy, oglądając je na zapisie KTG. Drukowany wykres przypomina wydruk z EKG. Badanie KTG polega na przyłożeniu do brzucha przyszłej mamy dwóch głowic, które smaruje się żelem do USG, aby przewodzenie impulsów było ułatwione. Głowice mocuje się na brzuchu np. elastyczną taśmą. Są one podłączone do urządzenia, które na bieżąco drukuje rejestrowaną czynność skurczową macicy oraz pracę serca dziecka, pracę serca dziecka widać też na monitorze.  Do rejestracji skurczów macicy służy czujnik umieszczany na wysokości dna macicy (powyżej pępka). Pozwala on na wykonanie tokografii , czyli zapisu aktywności skurczowej macicy. Zapis ten widoczny jest na dolnym wykresie wydruku całego badania KTG. Druga głowica odpowiada za monitorowanie tętna dziecka. Zapis z niej widnieje na górnym wydruku KTG. Poza dwoma czujnikami mocowanymi na brzuchu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz