tata bawi się klockami z synkiem
materiały prasowe
Gry i zabawy

Praktyka czyni mistrza! Motywuj dzieci do ćwiczeń umysłowych poprzez łatwe gry i zabawy

Mimo że pamięć jest pojęciem dość abstrakcyjnym, odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Czy wiesz, w jaki sposób można rozwijać poszczególne rodzaje pamięci i jak ćwiczyć je u dzieci?

Stałość obiektu to tylko początek

Dzieci nie przychodzą na świat z całkowicie wykształconą pamięcią. Niemowlęta często płaczą, kiedy zabiera się zabawkę z bezpośredniego zasięgu ich wzroku. Szybko się jednak uczą, że znikające obiekty nadal istnieją, nawet jeśli ich nie widać. Psycholodzy określają to zjawisko mianem „stałości obiektu” i jest to jeden z przykładów tego, w jaki sposób rozwijamy naszą wczesną zdolność zapamiętywania.

Nie ma to jak prawdziwe wspomnienia

Nie wszystkie wspomnienia - dobre czy złe - powstają w taki sam sposób. Psycholodzy dzielą pamięć na dwa rodzaje: „pamięć deklaratywną”, która dotyczy faktów i wydarzeń, które zapamiętujemy świadomie, jak wiedza zdobyta na szkolnych lekcjach gramatyki czy historii, oraz „pamięć proceduralną”, czyli wiedzę zdobytą nieświadomie podczas powtarzania różnych czynności, takich jak sznurowanie butów czy gra w tenisa. Rozwijamy te umiejętności i zapamiętujemy je dzięki powtarzaniu. Te dwa rodzaje pamięci wykorzystują różne obszary naszego mózgu do przechowywania informacji.

Praktyka pozwala osiągnąć lepsze wyniki

Praktyka czyni mistrza, a przynajmniej pozwala osiągnąć lepsze wyniki. Jeśli chcemy być w czymś dobrzy, musimy to ciągle powtarzać. Nawet w przypadku gry na pianinie lub zajęć gimnastycznych nasz mózg potrzebuje ćwiczeń. Ćwicząc zdolność naszego umysłu do przechowywania informacji, zarówno jeśli chodzi o pamięć deklaratywną, jak i proceduralną, utrwalamy już nabyte umiejętności i poprawiamy zdolność do nauki nowych. 

- Zabawa to najlepsza forma nauki. Dobrze zaplanowana, może być świetnym sposobem na rozwijanie kilku umiejętności dziecka jednocześnie. Powtarzanie czynności w trakcie jej trwania powoduje, że nasz układ nerwowy utrwala wzorce zachowań i schematy. W ten sposób dzieci ćwiczą pamięć i elastyczność myślenia. Z kolei zabawa związana z ruchem pobudza motorykę, zarówno małą jak i dużą, oraz zmusza mózg do trenowania zdolności zapamiętywania. 
Warto ćwiczyć zarówno pamięć krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Już małe dzieci, nawet w wieku przedszkolnym, można zachęcać do takiej nauki. Rodzice często pytają mnie o to, jak to robić, i jak potem pomóc maluchom zapamiętać zdobyte umiejętności. Zawsze odpowiadam: przez zabawę! Jak? Czym? Na przykład klockami LEGO DUPLO „Moja pierwsza ciężarówka”, które genialnie ćwiczą pamięć. Często wydaje nam się, że zabawa jest jedynie formą rozrywki, ale dla dzieci to kolejna lekcja, poznawanie nowych możliwości i rozwijanie swoich zdolności – mówi Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.
 

dzieci bawią się klockami Lego Duplo
materiały prasowe

Trochę teorii na temat zabawy

Zabawy pomagają dzieciom ćwiczyć mięśnie oraz umysł. Zabawy dziecięce można podzielić na trzy podstawowe kategorie w zależności od ilości ruchu fizycznego, stopnia wysiłku umysłowego oraz rozmieszczenia zabawek: 

  • „Poruszaj tym” - zabawy rozwijające umiejętności motoryczne obejmujące wszelkiego rodzaju ruch, zarówno niewielki, jak i bardziej rozległy. W przypadku starszych dzieci zabawy ruchowe mogą polegać na łapaniu piłki czy rysowaniu sekwencji kółek. U młodszych dzieci może to być szukanie i układanie zabawek przed pójściem spać. 
  • „Zbuduj to” - gry konstruktywne polegające na układaniu przedmiotów w określony kształt. Mogą być skomplikowane, jak na przykład składanie kartki papieru tak, aby uzyskać kształt kwiatu, lub proste, jak ustawianie klocków jeden na drugim w formie wieży.
  • „Przemyśl to” - racjonalną stronę charakteru dziecka można rozwijać już od wczesnych lat poprzez zabawy intelektualne. Dzieci mogą bawić się w chowanego i szukać ukrytej zabawki lub poznawać cyfry poprzez układanie ponumerowanych kart w odpowiedniej kolejności. Nie można zapomnieć też o grach karcianych, takich jak „Idź na ryby” lub „Koncentracja”, które przeznaczone są dla nieco starszych dzieci.

Zagraj to, Sam

Najlepiej obrazuje to słynny cytat z filmu Casablanca: „zagraj to, Sam”. Badania wykazują, że dzieci najlepiej zapamiętują te czynności lub wydarzenia, które są regularnie powtarzane. Zabawy, które łączą wielokrotnie powtarzane czynności związane z ruchem, ćwiczeniami pamięci i budowaniem, mogą pomóc dzieciom rozwijać zdolność do zapamiętywania. Decyzja dotycząca kombinacji danych gier i zabaw należy do ciebie jako rodzica.  

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA