Owulacja na filmie – zobacz trasę komórki jajowej
Zobacz, jak wygląda owulacja i jaką drogę pokonuje komórka jajowa w dni płodne. Przekonasz się, jak wiele czynników ma wpływ na to, by zapłodnienie w ogóle było możliwe.
Owulacja (jajeczkowanie) jest częścią cyklu miesiączkowego kobiety, to gotowość komórki jajowej do zapłodnienia. Owulacja jest wtedy, gdy jajnik uwalnia komórkę jajową, która może być zapłodniona przez plemnik. Zwykle ma to miejsce 14 dni przed kolejnym krwawieniem miesiączkowym. To oznacza, że jeśli masz regularne 28-dniowe cykle, owulacja będzie dokładnie w połowie, czyli 14 dnia cyklu miesiączkowego. Jeśli jednak twoje cykle miesiączkowe mają 30 dni, owulacja będzie w 16 dniu. Zdarza się też tak, że cykle są bezowulacyjne.
Przeczytaj i zobacz na filmie, jak dochodzi do owulacji.
- Początek cyklu miesiączkowego, czyli krwawienie (1-6 dzień cyklu). Wewnątrz każdego z jajników są setki tysięcy pęcherzyków. Każdy pęcherzyk zawiera komórkę jajową.W ciągu tych pierwszych dni cyklu kilka pęcherzyków w jajniku zaczyna rosnąć. Pęcherzyki wydzielają do krwiobiegu estrogen – to sygnał dla wyściółki macicy, by przygotowała się do ciąży.
- Organizm wybiera jeden pęcherzyk (7-11 dzień cyklu). Około 7 dnia cyklu miesiączkowego wszystkie pęcherzyki przestają rosnąć i zaczynają zanikać z wyjątkiem jednego. Ten dominujący pęcherzyk rośnie o odżywia znajdujące się wewnątrz jajeczko.
- Wyrzut hormonów (12-13 dzień cyklu). Około 12 dnia cyklu pęcherzyk wydziela duże ilości estrogenu. To sygnał dla podwzgórza i przysadki mózgowej, by uwolnić do krwiobiegu dużą porcję hormonu luteinizującego. Na rynku dostępne są testy owulacyjne (wykonywane z moczu), dzięki którym łatwo wykryjesz ten wzrost poziomu hormonu luteinizującego i będziesz wiedziała, że zbliża się owulacja (zobacz kalendarz dni płodnych).
- Owulacja (14 dzień cyklu jeśli ma on 28 dni). Około 14 dnia cyklu hormon luteinizujący powoduje, że pęcherzyk przechodzi nagłe przyspieszenie wzrostu. Wybrzuszony pęcherzyk uwalnia substancje, które powodują zbliżenie się jednego z dwóch jajowodów i otoczenie pęcherzyka. Pęcherzyk pęcznieje i pęka, uwalniając jajeczko. Jajeczko trafia do jajowodu. Mikroskopijne rzęski przesuwają jajeczko do wejścia jajowodu. Skurcze mięśni popychają delikatnie jajeczko ku jamie macicy.
Po owulacji komórka jajowa jest aktywna 12-24 godziny. By kobieta zaszła w ciążę, komórka jajowa musi w tym czasie spotkać się z plemnikiem. Jeśli nie zostanie zapłodniona, jajeczko rozpuszcza się i wydostaje razem z wyściółką macicy podczas menstruacji.
Zobacz, jak wygląda owulacja na filmie – kliknij w zdjęcie poniżej
Przeczytaj także:
- Jak rozpoznać cykl bezowulacyjny?
- Kalendarz dni płodnych 2017 do wydruku
- Prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki