Co powinny jeść pary starające się o dziecko?
Sposób żywienia ma duży wpływ na płodność kobiety i mężczyzny – potwierdzają to liczne badania. Jeśli starasz się o dziecko, przyjrzyj się swojej diecie i sprawdź, które składniki diety mogą zwiększyć twoją płodność.
Wiele par ma problem z poczęciem dziecka – u części z nich wynika to z przyczyn medycznych (np. z powodu niedrożności jajników), a u niektórych z niewłaściwego stylu życia (nieodpowiednia dieta, stres, brak aktywności fizycznej itp.). Aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zbilansować dietę.
Zdaniem naukowców pokarmy bogate w witaminy i minerały potrafią znacznie wpłynąć na poprawę płodności. Potwierdzają to dane zebrane podczas badania epidemiologicznego Nurses’ Health Study II (NHS II), w którym przez 8 lat przyglądano się grupie ponad 17 tysięcy pielęgniarek starających się zajść w ciążę. Oceniano ich dietę, nawyki związane z aktywnością fizyczną, wagę i inne czynniki mające wpływ na zdrowie. Obserwacje ich zachowań pozwoliły na wysunięcie tezy, że przestrzeganie zasad zdrowej diety pomaga uniknąć niepłodności wywołanej zaburzeniami jajeczkowania.
Zobacz także: Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią?
Dieta dla kobiety starającej się o dziecko
W diecie kobiet, które chcą poprawić swoją płodność powinny się znaleźć produkty bogate w:
- witaminę C, takie jak: czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta,
- witaminę E – można ją znaleźć w olejach roślinnych, migdałach, jajach czy mleku,
- witaminę B6 – jest jej dużo w rybach, mięsie oraz ziemniakach,
- witaminę B12, takie jak wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, sery, jaja, drożdże piwne,
- kwas foliowy, takie jak sałata, szpinak, brokuły, szparagi czy awokado,
- cynk, krewetki, ryby, mięso, mleko, ser, podroby, chleb razowy,
- selen, takie jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, nieoczyszczona sól morska, wątroba, nerki, drożdże, grzyby, pomidory, pszenica, owies, ryż (oczywiście jeśli te produkty pochodzą z terenów bogatych w selen),
- magnez, takie jak zielone warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, kakao, czekolada, pestki dyni, orzeszki ziemne, fasola, groch, kasza gryczana, migdały, kukurydza, płatki, owsiane, ryby, banany, suszone śliwki,
- żelazo - dużo jest go w w podrobach, zielonych warzywach, grochu, suszonych owocach, ziołach.
Witaminy C i E są odpowiedzialne za prawidłową budowę endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę kobiety. Dodatkowo witamina C pływa na długość fazy lutealnej, jej suplementacja podwyższa poziom kwasu askorbowego w pęcherzyku Graffa. Witamina B6 wykazuje działanie zmniejszające hiperprolaktynemię, będącą jedną z przyczyn bezpłodności. Wpływa na powstawanie progesteronu i regulację poziomu prolaktyny. Odgrywa również ważną rolę w wydłużaniu fazy lutealnej. Natomiast witamina B12 wpływa na zwiększenie grubości endometrium, co zwiększa szansę na implantację zarodka i zmniejsza ryzyko poronienia. Kwas foliowy sprzyja zwiększeniu liczby dojrzewających komórek jajowych. Selen powinien być podawany razem z cynkiem ze względu na ich wzajemne powiązania metaboliczne. Cynk bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego i odpowiednim funkcjonowaniu endometrium, ponieważ buduje receptory dla hormonów płciowych. Niedobory magnezu mogą prowadzić do niepłodności i poronień. Suplementacja żelaza oraz L-argininy może zapewnić odpowiednie utlenowanie narządów rodnych kobiety.
Dieta dla mężczyzn starających się o dziecko
W diecie mężczyzn, którzy chcą poprawić swoją płodność powinny znaleźć się produkty bogate w:
- kwasy omega-3, takie jak ryby morskie, oleje roślinne, nasiona, orzechy,
- witaminę A – znajduje się ona m.in. w marchewce, brokułach, szpinaku i kapuście,
- kwas foliowy, takie jak sałata, szpinak, brokuły, szparagi czy awokado,
- selen, takie jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, nieoczyszczona sól morska, wątroba, nerki, drożdże, grzyby, pomidory, pszenica, owies, ryż (oczywiście jeśli te produkty pochodzą z terenów bogatych w selen),
- cynk, takie jak krewetki, ryby, mięso, mleko, ser, podroby, chleb razowy.
- witaminę C takie jak: czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta,
- witaminę E – można ją znaleźć w olejach roślinnych, migdałach, jajach czy mleku.
Kwas omega-3 dobrze wpływa na ogólny stan zdrowia, a także – zgodnie z badaniami na irańskiej populacji – poprawia jakość nasienia męskiego. Witamina A poprawia jakość błony śluzowej narządów rozrodczych i zwiększa produkcję plemników. Suplementacja składnikami, takimi jak kwas foliowy, selen, cynk czy witaminy C i E wpływa na witalność oraz poprawia jakość spermy.
Pokarmy zmniejszające płodność
Na liście produktów zakazanych dla par starających się o dziecko znajduje się:
- żywność wysokoprzetworzona,
- tłuszcze trans,
- wyroby cukiernicze,
- słodkie napoje,
- czerwone mięso,
- alkohol.
Regularne posiłki
W zmianach żywieniowych nie chodzi tylko o spożywanie produktów bogatych w substancje poprawiające funkcję układu rozrodczego, ale również o regularność w ich przyjmowaniu. Pary starające się o dziecko powinny jeść małe posiłki co 3-4 godziny, to zapewni im stały odpowiedni poziom antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Poza tym, małe, ale często spożywane posiłki (połączone z regularną aktywnością fizyczną) zapobiegają otyłości. A nadmierna waga to kolejny czynnik, który obniża szansę na posiadanie potomka.
Posłuchaj, co na ten temat mówi prof. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka:
Źródło: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka