LH - hormon regulujący płodność i cykl miesiączkowy kobiety
Hormon ten odgrywa istotną rolę w owulacji, a jego poziom w organizmie decyduje o szansach na zajście w ciążę.
Kiedy kobieta bezskutecznie od jakiegoś czasu stara się zajść w ciążę, trzeba sprawdzić poziom jej hormonów. Niewykluczone, że właśnie niski poziom LH jest tego przyczyną. Wyjaśniamy, kiedy trzeba go zbadać oraz jakie są jego normy.
Co to jest hormon LH?
Hormon LH zwany lutropiną lub hormonem luteinizującym (od ang. luteinizing hormone) jest wydzielany w przednim płacie przysadki mózgowej. Ma to miejsce w ostatnich dniach fazy folikularnej cyklu miesiączkowego, czyli pod koniec dni płodnych.
Lutropina doprowadza do pęknięcia pęcherzyka Graafa, czyli do kolejnej fazy cyklu – owulacji (uwolnienia jajeczka do jajowodu). Wtedy jej stężenie w organizmie jest największe.
Lutropina a owulacja
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalkulator dni płodnych Czytaj więcejNa podstawie stężenia hormonu luteinizującego wyznacza się moment owulacji oraz największej płodności. Dlatego poziom lutropiny jest doskonałym narzędziem do monitorowania owulacji i jest stosowany w testach owulacyjnych. Jej stężenie wzrasta gwałtownie mniej więcej na 24-36 godzin przed jajeczkowaniem.
Testy owulacyjne są bardzo czułe i są w stanie wykryć stężenie LH na poziomie 40 mlU/ml. Ich wiarygodność wynosi nawet 99 proc.
Oto propozycje testów owulacyjnych dostępnych w sprzedaży - prostych w użyciu, o bardzo wysokiej czułości i po korzystnej cenie:
Stężenie LH - normy
Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonu w organizmie stopniowo spada. Warto podkreślić, że jego ilość może być różna nie tylko w zależności od faz cyklu miesiączkowego, ale także wieku kobiety.
Stężenie LH w organizmie jest badane na podstawie jego ilości we krwi – dlatego trzeba wykonać morfologię, najczęściej z krwi pobranej z żyły łokciowej. Możliwe jest również sprawdzenie poziomu hormonu z próbki moczu.
Poziom hormonu luteinizującego bada się nie tylko w przypadku niepłodności, ale także przy diagnozowaniu:
- zaburzeń miesiączkowania;
- niedoczynności przysadki;
- gruczolaka przysadki;
- niedoczynności gonad;
- potwierdzenia wieku menopauzalnego;
- opóźnionego lub zbyt wczesnego dojrzewania.
Niskie stężenie lutropiny
Jeżeli wykryte zostaje niskie stężenie hormonu, to najczęściej związane jest to z:
- niedoczynnością tarczycy;
- niewydolnością przysadki prowadzącej do wtórnej niewydolności jajników;
- guzami przysadki.
Wysokie stężenie hormonu
Wysoki poziom LH może oznaczać:
- menopauzę - wysokie stężenie lutropiny wynika z wygasania czynności jajników;
- przedowulacyjny wzrost gonadotropin;
- zespół wielotorbielowatych jajników.