Nawet najlepsze danie może zbrzydnąć, gdy będziesz podawać je często. Sama przekonasz się zaraz, że zwykła kasza wcale nie musi smakować zwyczajnie. Oto garść pomysłów, jak podawać ją na różne sposoby.

Reklama

Z owocami lub warzywami
Przecierem owocowym możesz polać już pierwsze kaszki dla niemowlaka. Różne owoce (odpowiednie do wieku malucha!) sprawią, że danie za każdym razem będzie smakować inaczej, a ty będziesz kształtować smak maluszka. Później świeże lub gotowane owoce możesz dodawać do kasz, np. manny, kuskusu czy jaglanej. Nie dosładzaj dań z owocami. Cukier naturalnie zawarty w owocach powinien wystarczyć, ewentualnie dodaj mleko. Neutralną w smaku kaszkę lub kleik (np. ryżowy) podawaj też z przecierem z warzyw – sprawdź, jak na taki smak zareaguje twój maluch.

Jako dodatek do zup
Zupki dla niemowlaka powinny zawierać dodatek kaszy – możesz je zagęszczać nie tylko ryżową czy kukurydzianą, ale także kaszą manną. Na początku (od 5–6. miesiąca) wystarczy odrobina (pół łyżeczki), od 10. miesiąca możesz podawać większe ilości. Z kaszy krakowskiej ugotujesz pierwszy krupniczek dla malucha w 9–10. miesiącu życia. Potem dodawaj do zupy drobną kaszę jęczmienną, np. mazurską. A może twoje dziecko polubi kostki z kaszy manny, krakowskiej lub jaglanej?

W sałatkach na zimno i ciepło
Są pyszne i szybko się je robi. Dla trzylatka skomponuj klasyczną arabską sałatkę z kuskusem. Przygotuj kaszę zgodnie z przepisem na opakowaniu (warto ją przez moment zagotować), dodaj świeże warzywa – pokrojony ogórek, paprykę, pomidor, natkę, miętę, bazylię – i polej oliwą. Do sałatek nadaje się też kasza gryczana.

W formie zapiekanek
Celują w nich wegetarianie – warto brać z nich przykład. Najlepiej nadaje się do tego kasza jaglana, ale niezłe zapiekanki wychodzą też z gryczanej czy jęczmiennej. Ugotowaną kaszę (najlepiej uprażoną – musi wchłonąć całą wodę) wsyp do żaroodpornego naczynia i przełóż duszonymi warzywami i mięsem. Teraz wystarczy krótko zapiec. To smaczne danie dla dwulatka.

Jako składnik nadzienia
Na przykład do pierogów czy naleśników dla trzylatków. Super sprawdza się gryczana w połączeniu z białym serem i cebulką. Wystarczy wymieszać kaszę z twarogiem i przyprawić. Kaszę możesz dodać do nadzienia do gołąbków, a wydrążony pomidor czy cukinia też świetnie komponują się z takim farszem.

Zobacz także

Konsultacja: dr hab. Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w IMiD.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama