Leżakowanie w przedszkolu, łóżeczko dla dziecka
Fotolia
Edukacja

Całodobowe przedszkole – czy skorzystalibyście z takiej oferty?

Czy można zostawić dziecko na noc w przedszkolu? Czy powstanie placówka, która wesprze rodziców pracujących w systemie zmianowym? Takich pytań nie muszą już sobie zadawać mieszkańcy Sopotu – w tym mieście, na początku sierpnia, otworzono całodobowe przedszkole. Przedsięwzięcie to jednak wzbudza wiele kontrowersji.

W Sopocie zostało otwarte pierwsze całodobowe przedszkole EU Kids – jego oferta skierowana jest do osób, które muszą wyjechać służbowo lub chcą gdzieś wyjść wieczorem, a nie mają z kim zostawić dziecka. Pomysł wzbudził sporo kontrowersji. Broni go wicedyrektorka przedszkola.  

Pomysł kontrowersyjny, ale zainteresowanie spore

–  Nie każdy chce oddawać swoje dziecko w ręce dorabiających studentów i wpuścić obcą osobę do swojego domu – tłumaczy wicedyrektorka przedszkola Ewa Milska. I dodaje: – Nasze przedszkole nie jest przechowalnią, ani przedszkolem z internatem. To oferta dla rodziców, którzy nie mogą liczyć na dziadków lub innych bliskich, a muszą pilnie wyjechać, pracują w godzinach popołudniowych lub po prostu potrzebują trochę czasu dla siebie. W naszym przedszkolu pracuje wykwalifikowana kadra, przygotowaliśmy dla dzieci mnóstwo atrakcji, maluchy zostaną otoczone troskliwą opieką.
Pomysł wydaje się kontrowersyjny. Jednak zainteresowanie tą ofertą jest całkiem spore. Wicedyrektor placówki wyjaśniła, że dostają wiele zapytań od zainteresowanych rodziców (głównie dzieci, które chodzą do przedszkola w ciągu dnia). Interesuje ich, jak wygląda taka popołudniowa opieka, o której dzieci kładą się spać, kiedy jedzą kolację itp. Dodaje jednak, że żadne dziecko jeszcze nie nocowało w przedszkolu.

Warto przeczytać: Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?

Elastyczne godziny otwarcia – tak

Rodzice podchodzą do tego pomysłu dość sceptycznie, ale nie wszyscy. – Jestem samotną matką. Pracuję w sklepie. Często od 10.00 do 19.00. Codziennie muszę organizować dla mojego syna opiekę. Raz jest to mama jego przedszkolnego kolegi (odbiera obu), raz dziadkowie, którzy muszą dojeżdżać ponad 100 kilometrów, innym razem zaprzyjaźniona sąsiadka. Gdyby w moich okolicach było takie przedszkole, skorzystałabym z niego. Zaprowadzałabym synka na 10.00 (a nie na 8.00) i odbierałabym chwilę po 19.00, a nie o 17.00 – wyjaśnia Basia Nowicka, mama 4-letniego Szymka.  Dodaje jednak: – Nie oddałabym jednak dziecka na noc do przedszkola. Nie czułabym się z tym dobrze.

Nocowanie? Nie!

I to chyba możliwość nocowania w przedszkolu jest najsilniej krytykowana. – Nie wyobrażam sobie, aby moja Julka mogła zasnąć w przedszkolu. Przecież nie ma tam jej ulubionego kocyka, ukochanych maskotek. Poza tym mogłaby być jedynym dzieckiem śpiącym w przedszkolu – to mogłoby być dla niej stresującym przeżyciem. Jeśli już musiałabym zostawić ją na noc, to wolałabym, aby była w swoim domu, w swoim pokoju, łóżku. Na pewno byłoby to dla niej mniej stresujące. Dziecko to nie przedmiot, który można zostawiać w przechowalni, a przedszkole to nie hotel – tłumaczy Ewelina, mama Julki. I dodaje: – Ale elastyczne podejście do godzin otwarcia przedszkola, to świetny pomysł. Czasami trudno nam przedrzeć się przez korki, by zdążyć na 17.00.

Ile to kosztuje?

Z jakimi kosztami muszą się liczyć rodzice, którzy chcieliby skorzystać z tej ponadstandardowej opieki? – Stawka godzinowa wynosi 25 zł ¬– wyjaśnia wicedyrektor przedszkola. I dodaje: – Dzieci mają do dyspozycji zabawki, ogród i plac zabaw. Możemy zorganizować także inne atrakcje, ale jest to dodatkowo płatne. Ponieważ nasze przedszkole jest anglojęzyczne, a dziećmi opiekują te same osoby, które pracują w ciągu dnia, rodzice mogą zdecydować, w jakim języku opiekunki mogą zwracać się do ich dziecka (czy po polski, czy po angielsku).
A czy wy skorzystalibyście z oferty takiego przedszkola? Czy zgodzilibyście się, aby wasze dziecko spało w przedszkolu?  

Polecamy: Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli

Źródło: trojmiasto.gazeta.pl

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

dzieci w przedszkolu
Fotolia
Edukacja
Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!
Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828; min-height: 19.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Arial; color: #616161} span.s2 {font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom. Warszawskie przedszkola będą darmowe Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki . To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka. – To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym , tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli  – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci . Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych -...

Przedszkolaki, dzieci, instrumenty
Fotolia.pl
Edukacja
Piotr Rubik otwiera przedszkole muzyczne na Mokotowie
Chcesz by Twoje dziecko dostało edukację pod okiem znanego kompozytora? Piotr Rubik otwiera przedszkole na Mokotowie. We wrześniu rusza w Warszawie Rubic Music School.

Artysta chce podzielić się swoimi umiejętnościami z najmłodszymi, dlatego stawia na rozwijanie ich wrażliwości poprzez zajęcia wokalne, rytmiczne i naukę gry na instrumentach . Zapewnia, że nie chodzi tylko o przyjmowanie dzieci uzdolnionych muzycznie.  –Tu chodzi o frajdę, zabawę i uczenie świata za pomocą muzyki - mówi Piotr Rubik, kompozytor. I dodaje: – Każde dziecko ma w sobie wrażliwość na muzykę. I jak twierdzi artysta nie chodzi o robienie z dzieci muzyków, czy wirtuozów.  - Nieważne, czy dziecko potem będzie szło w stronę muzyczną, czy nie – mówi Piotr Rubik. Kompozytor realizuje pomysł edukacji z muzyką w tle gdyż sam swoją przygodę z muzyką również zaczął w przedszkolu. Jako pięciolatek uczył się grać na wiolonczeli. Jego zdaniem dzieci w tym wieku mają dużą wrażliwość, potencjał i chęć do nauki. A ze swojej strony zapewnia, że placówka będzie bogata w atrakcje. - Mamy bardzo fajny program, który będzie w dużym stopniu różnił się od tego, co jest w tej chwili dostępne na rynku – zapewnia kompozytor. Polecamy: Muzyka czyni cuda: rozwija, relaksuje, leczy   Rubik będzie uczył dzieci muzyki Artysta zamierza osobiście zaangażować się w edukację najmłodszych. – Stworzymy małą orkiestrę. Czasami będę robił koncerty dla dzieci, takie specjalne tylko dla nich – dodaje.   Nowe przedszkole chce być przyjazne nie tylko najmłodszym uczestnikom, ale i ich rodzicom. -Szykujemy też specjalne niespodzianki dla rodziców, którzy mogą spełnić swoje marzenie  i nauczyć się na przykład gry na saksofonie czy perkusji – tłumaczy Piotr Rubik. Kompozytor zapewnia, że program w przedszkolu będzie atrakcyjny. Stawia też na wykwalifikowaną kadrę. – Opiekę nad dziećm i będą sprawowały panie przedszkolanki,...

dzieci, przedszkolaki, książki, przedszkole
fotolia
Edukacja
Gender w przedszkolu? Sprawdzamy!
„Przebrali chłopca za dziewczynkę!”, „Rodzice z Rybnika buntują się przeciw ideologii gender”, „Szokująca indoktrynacja maluchów”... Dawno nie było takiej afery wokół przedszkolaków. Czy jest się czego bać? Sprawdziliśmy. W warszawskim przedszkolu.

Kiedy mówię „ przedszkole ”, myślę „pani Ala”. Pani Ala to przedszkolanka , którą pokochały moje dzieci. To osoba, którą najczęściej prosiłam o rady w sprawach wychowawczych. Jej myślenie i sposób rozmawiania z najmłodszymi przekonywał nie tylko maluchy, ale też ich rodziców i dziadków. Pani Ala pracuje z dziećmi od ponad 40 lat ! Pracowała w placówkach w różnych miastach, w przedszkolach państwowych, założyła też domowe. Teraz pracuje w prywatnym prowadzonym przez jej córkę. Oprócz setek kochających ją wychowanków ma czwórkę dzieci i ośmioro wnucząt. O niej pomyślałam, gdy wybuchła ta awantura wokół gender i przedszkolaków . Przeczytaj koniecznie: Co to znaczy gender? Program o równości „ Równościowe przedszkole ” to program, który wywołał burzę. Dlaczego? Zajrzymy do programu. Czytamy w nim, że wyjaśnia on dorosłym pracującym z dziećmi, jak unikać stereotypów płciowych , jakie przekazy wzmacniać, a jakie osłabiać, na co zwrócić uwagę dzieci, jak dostosować gry, zabawy i ćwiczenia, by nie utrwalać płciowych stereotypów . Co w tym złego? Komu zależy na tym, by stereotypy jednak funkcjonowały? Ja nie lubię stereotypów, nie chcę, by moje dzieci nimi przesiąkały. Ale wróćmy do programu. Jego autorki piszą, że powstał ponieważ „równe traktowanie, szacunek dla równości ludzi, w tym dla równości płci nie jest normą w naszym społeczeństwie”. Dalej zaznaczają, że „program do edukacji przedszkolnej (...) jest nietypową propozycją. Nie można według niego, krok po kroku, prowadzić zajęć dla dzieci przez cały rok. Nie ma też takiej potrzeby”. Reasumując, walczy ze stereotypami, uczy równego traktowania dziewczynek i chłopców. Nikt nie pyta o gender O to, czy w przedszkolu, w którym teraz pracuje moja znajoma, prowadzony jest program „Równościowe przedszkole”,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak