Co nauczyciele przedszkola mówią rodzicom?
Fotolia
Edukacja

„Miejsce chorego dziecka jest w domu a nie w przedszkolu” – mówią przedszkolanki

Trzymaj chore dziecko w domu i 5 innych rzeczy, które nauczyciele przedszkola chcieliby powiedzieć rodzicom przedszkolaków, gdyby mieli taką okazję. Czy to prawda, że przedszkolanki nie lubią dzieci?

Z rodzicami przedszkolaków i ich nauczycielami jest trochę jak w zabawie w kotka i myszkę. Jakieś podchody, jakieś uniki, jakieś przesuwanie odpowiedzialności, niby współpraca, ale i duża doza nieufności po obu stronach barykady. Rodzice mają nadzieję, że ich dziecko będzie mieć wspaniałych opiekunów w przedszkolu, a oni mają nadzieję, że rodzic będzie pozwalał im wykonywać swoją pracę, będzie współpracował, nie będzie sabotował ich wysiłków i pozwoli coś sobie powiedzieć, bez przyjmowania od razu postawy gotowej do ataku.

Obie strony chcą być ze sobą w dobrych stosunkach, ale często narzekają na złą komunikację na linii przedszkole-dom. Gdyby oddać głos nauczycielom przedszkolnym, co chcieliby powiedzieć rodzicom przedszkolaków?

Chore dziecko nie powinno chodzić do przedszkola

Nie żyjemy w próżni, rozumiemy rzeczywistość pracujących rodziców (często sami nimi jesteśmy!). Wiemy, że przedszkolaki często chorują, a rodzice nie zawsze mogą z nimi zostać w domu. Wiemy, że szefowie krzywo patrzą na zwolnienia lekarskie, wiemy, że nie wszyscy mają pod ręką pomocną babcię lub ciocię, która zaopiekuje się kaszlącym maluchem. A jednak chcielibyśmy wam powiedzieć, że naprawdę wolelibyśmy, żebyście nie przyprowadzali chorych dzieci do przedszkola! Nie tylko zarażają kolegów i koleżanki, a potem przez dwa miesiące wszyscy chorują, ale zarażają też nas i nie możemy opiekować się waszymi dziećmi – a przecież przedszkolaki nie lubią zastępstw, prawda? Nie przyprowadzajcie też dzieci z gorączką – paracetamol przestanie działać po kilku godzinach i wtedy i tak zadzwonimy po was!

Wychowawcy przedszkolni kochają dzieci

Czasami zarzuca się nam, że nie lubimy swojej pracy, jesteśmy nią zmęczeni, wypaliliśmy się i tak naprawdę wcale nie lubimy dzieci. Takie zarzuty są krzywdzące! To prawda, że mało zarabiamy (ale to też prawda, że mamy długie wakacje!), to prawda, że szanuje się nas mniej od nauczycieli ze szkoły podstawowej, o gimnazjum czy liceum nie wspomniawszy, ale prawdą jest też to, że lubimy śpiewać razem z dziećmi, lubimy z nimi rysować, przygotowywać przedstawienia dla rodziców... Nie byłoby nas tutaj, gdybyśmy nie kochali dzieci. Możecie spać spokojnie!

Nauczyciele przedszkolni chcą rozmawiać z rodzicami

To nieprawda, że unikamy rodziców i nie chcemy rozmawiać z nimi o ich dzieciach. Chcielibyśmy tylko, żeby rodzice rozumieli, że nie każda chwila jest na to odpowiednia. Jeśli wpadacie z dzieckiem w porze śniadania, nie mamy czasu z wami rozmawiać. W ciągu dnia musimy zajmować się naszymi podopiecznymi. Kiedy odbieracie dziecko z przedszkola, zawsze znajdziemy chwilę na zamienienie kilku zdań, ale jeśli chcecie dłuższej rozmowy – umówcie się z nami na konkretny termin. Nie możemy przecież spuszczać z oka reszty podopiecznych!

Opiekunowie z przedszkola potrzebują współpracy z rodzicami

Dobra współpraca z rodzicami to jeden z filarów pracy nauczycieli przedszkola. Zależy nam na niej bardzo. Jeśli dziecko słyszy w domu, że jego wychowawczyni nie ma racji, w przedszkolu nie będzie jej słuchał. Jeśli mówimy wam, że wasze dziecko uderzyło kolegę, nie zmyślamy  - uwierzcie nam. Jeśli sygnalizujemy jakiś problem dotyczący waszych dzieci, nie robimy tego po to, by wam dokuczyć – robimy to z troski o dzieci (patrz pkt. 2). Jeśli nie będziecie się w nas dopatrywać złej woli, będzie nam się lepiej współpracowało. To ważne: przecież robimy to dla waszych dzieci! I tak - kiedy mówimy, że wasze dziecko świetnie się zachowuje w przedszkolu, naprawdę mamy to na myśli!

Przedszkolak powinien uczyć się samodzielności!

Rozumiemy, że dla rodziców ich dzieci w wieku przedszkolnym często wydają się wciąż maluszkami. Oczywiście, że 3-latek jest małym dzieckiem! Ale z naszego doświadczenia wiemy, że przedszkolaki wiele rzeczy potrafią zrobić same, tylko należy im pokazać jak i... nie przeszkadzać im w tym! Pozwólmy im nauczyć się jeść sztućcami, obsługiwać się w toalecie, ubierać do wyjścia na dwór i przebierać buty. Nie tylko jest to coś, co potrafią opanować, ale jeszcze poczują się dumne z tego, że mogą coś zrobić same! Samodzielność dzieci to ważna cecha, która ułatwi im życie w przedszkolu, a później w szkole. Pozwólmy dzieciom na to, nie oddalą się w ten sposób od nas, ale będą nam za to wdzięczne.

Zobacz też:

Koniec nudy i humorów! 3 świetne domowe zabawy poleca przedszkolna metodyk [#zostanwdomu z Mamo, To Ja]

Mama przedszkolaka przytula dziecko
fotolia
Wychowanie
5 rzeczy, o których mama przedszkolaka musi pamiętać każdego dnia!
Są banalnie proste, a niezwykle ważne! Dlaczego więc tak często o tym zapominamy? Przeczytaj i sprawdź, czy codziennie o nich pamiętasz.

1. Powiedz dziecku, kiedy odbierzesz je z przedszkola Niby oczywiste. Niby doskonale o tym wiesz, ale czy zawsze w porannym biegu o tym pamiętasz? A poza tym czy jest to aż tak ważne?  Tak! Dla dziecka, zwłaszcza debiutującego przedszkolaka, niezwykle istotne jest twoje zapewnienie, że je odbierzesz. Ważne jest również wytłumaczenie przedszkolakowi, kiedy to nastąpi. Pamiętaj przy tym, że słowa "o 15.00" mogą być niejasne dla dziecka. Przedszkolaki przeważnie nie posługują się jeszcze zegarkami. To wiek, w którym dziecko dopiero zacznie zapoznawać się z zegarem i wyznaczanymi przez niego godzinami. Zastąp więc przykładowe słowa "o 15.00" powiedzeniem "po obiedzie" czy"po podwieczorku". 2. Dowiedz się, jak spędziło czas w przedszkolu A nie jest to takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Najczęściej pytamy " Jak było w przedszkolu? ", w odpowiedzi zazwyczaj pada jedno słowo: "Dobrze". Jak rozmawiać z przedszkolakiem, by dowiedzieć się, jak spędził dzień? Sprecyzuj swoje pytanie. Dla przedszkolaka pytanie "Jak było w przedszkolu?" jest zbyt ogólne i trudno mu na nie odpowiedzieć. Zapytaj konkretnie np. "W co się bawiłeś po śniadaniu?" lub "Co dziś narysowałeś?". Na tak zadane pytanie dzieci chętniej odpowiadają, a nawet opowiadają całe historie, zamiast jednowyrazowej odpowiedzi "dobrze". 3. Pobaw się z dzieckiem Zabawa na najfajniejszym placu zabaw nie da dziecku tyle radości, co chwila spędzona na szaleństwach z rodzicem. Przytulanie, wygłupy, turlanie po dywanie to dla dziecka niezwykle ważne chwile. Bawiąc się z dzieckiem pokazujemy mu, że je kochamy, lubimy z nim spędzać czas. Nie muszą to być długie godziny wymyślnych zabaw. Wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie poświęconych wyłącznie dziecku. 4. Przeczytaj mu bajkę Chyba nie muszę przekonywać cię, jak...

dzieci odrabiają lekcje
fotolia.com
Edukacja
Czy nasze dzieci są zbyt zajęte?
Prace domowe odrabia aż 2/3 dzieci w przedszkolu i zerówce! Im dziecko starsze, tym więcej czasu spędza przy biurku. Na swobodną zabawę na świeżym powietrzu zostaje mu zaledwie kilka godzin tygodniowo. Czy twoje dziecko też to czeka?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Raport z badania „Dzieci po szkole - wolne czy zajęte” (SW Research, 2016) jest umiarkowanie optymistyczny. Co prawda dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym czas wolny najczęściej spędzają na świeżym powietrzu z rówieśnikami (74%), ale odrabianie lekcji zajmuje im średnio 1-2 godziny dziennie. To naprawdę dużo dla takich maluchów. Im dzieci starsze, tym dłużej nad nimi siedzą.  Gdy dziecko przestąpi próg szkoły, ilość pracy po lekcjach błyskawicznie wzrasta. Zadania domowe dostaje aż 98% dzieci w klasach 1-3, a odrobienie lekcji zajmuje im zazwyczaj 1-2 godziny dziennie. To duże obciążenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, którzy często pomagają dzieciom w nauce. Co ciekawe, znacznie mniej pracy domowej dostają wychowankowie szkół prywatnych.  Rodzice mówią: pracy domowej jest za dużo Jak się okazuje, wielu rodziców uważa, że dziecko dostaje za dużo pracy domowej (43 proc. ankietowanych), a 30 proc. jest za tym, by nauczyciele nie mieli prawa zadawać dzieciom nic do domu. Odsetek tych opinii jest trochę niższy wśród rodziców przedszkolaków, a wynika to z tego, że tam prac domowych jest znacznie mniej niż w szkole. Natomiast 32 proc. spośród tych rodziców  jest zdania, że prace domowe zadawane w przedszkolu są „bezużyteczne”. Uczniowie odrabiają lekcje, przedszkolaki się bawią Przedszkolaki nie mają jeszcze wielu zajęć dodatkowych . Na zorganizowane kursy chodzi zaledwie 10 proc. maluchów. Najczęściej są to taniec, basen lub inne zajęcia sportowe. Zdecydowaną większość czasu po pracy i przedszkolu dzieci spędzają w domu lub na podwórku. Sporo, bo...

Złe zachowanie to często wołanie o uwagę rodziców
Fotolia_6422359
Aktualności
Mamo, to ja! Jak dzieci próbują zwracać na siebie uwagę rodziców?
Kopie, krzyczy, gryzie.... Na co jeszcze gotowe jest dziecko, by zainteresować sobą rodziców? Rozmowa z psychologiem.

Jesteśmy zagonieni i zmęczeni. Brakuje nam czasu, w dodatku mnóstwo rzeczy nas rozprasza. Tymczasem  dzieci bardzo potrzebują naszej uwagi i tego, by po prostu z nimi być . Dzięki temu czują się ważne i kochane. Są gotowe na wiele, by nas sobą zainteresować. Jak daleko są w stanie się posunąć, byśmy się nimi zajęli? Przeczytaj rozmowę z Beatą Płażewską, psychologiem, mamą dwójki dzieci. Polecamy także: Co czuje dziecko, gdy ciągle używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia Jak dzieci zwracają na siebie uwagę, gdy czują, że im jej brakuje? Beata Płażewska, psycholog: Bardzo różnie. Znam dziewczynkę, która przez kilka dni udawała, że nie może chodzić . Rodzice byli przerażeni, wozili ją po lekarzach, szpitalach. Dopiero gdy przestraszyła się jakiegoś badania, powiedziała: „Ojej, moje nóżki już działają” i zakończyła przedstawienie. Na szczęście to wyjątkowa sytuacja, dzieci rzadko posuwają się aż tak daleko. A co robią najczęściej? Na przykład złoszczą się, kopią, gryzą, krzyczą, są niegrzeczne ... Ale to denerwuje rodziców! To prawda, ale też gwarantuje reakcję , podczas gdy grzeczne zachowanie czy cicha zabawa w kąciku niekoniecznie. Dzieci tak bardzo potrzebują naszego zainteresowania, że wolą nas zdenerwować, niż być niezauważone. Co jeszcze robią? Mogą też przesadnie okazywać strach , np. wskakiwać nam na ręce na widok niegroźnego psa. Albo bardzo się wstydzić, chować za nami. Albo, zwłaszcza po pojawieniu się młodszego rodzeństwa , znów siusiać w majtki i nie radzić sobie z samodzielnym jedzeniem, czyli postępować na zasadzie: „Patrzcie, ja też jestem malutki, zaopiekujcie się mną!” Malec może też mieć problemy z wypróżnianiem się, bóle brzucha, mdłości . Może nie mieć apetytu . Bywa i tak, że dziecko staje się takim domowym, wiecznie uśmiechniętym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj