
Gdy nasze dzieci dorosną, będą żyć w całkiem innym świecie niż my. Część wiedzy, którą im teraz przekazujemy i którą później zdobędą w szkole, będzie już pewnie nieaktualna.
Będą musiały dostosowywać do błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości, uczyć się wciąż nowych rzeczy, być może kilkakrotnie w ciągu życia zmieniać zawód (albo wykonywać ten już zdobyty w całkiem innych warunkach i przy pomocy innych narzędzi), korzystać z coraz to nowszych urządzeń.
Czego powinniśmy nauczyć nasze dzieci już teraz, w jakie umiejętności je wyposażyć, by sobie dobrze radziły w świecie, którego nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić?Co jest ważniejsze od literek?
Co powinien umieć przedszkolak?
Zdaniem Beaty Płażewskiej, psychologa, na pewno ważna jest:
- Ciekawość świata, by naszym dzieciom chciało im się uczyć nowych rzeczy.
- Wiara w siebie u dziecka, by nie poddawały się na starcie.
- Elastyczność, by umiały dostosowywać się do nowych warunków.
- Samodzielność dziecka, by nie czekały, aż ktoś poprowadzi je za rękę.
- Umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy, by szybko zdobywały informacje i mogły uczyć się wciąż nowych rzeczy.
- Umiejętność wyciągania wniosków, by się uczyły i nie popełniały wciąż tych samych błędów.
- Kreatywność, by radziły sobie w szybko zmieniającym się świecie nie czekając, aż ktoś im podsunie gotowe rozwiązanie.
- Umiejętność bycia z ludźmi, rozumienia ich, bo to zawsze jest najważniejsze. Nawet imponujące IQ dziecka i ogromna wiedza nie gwarantują sukcesu, jeśli człowiek nie zna dobrze siebie i nie potrafi dogadać się z innymi.
Przeczytaj: Jak wychować kreatywne dziecko.
Jak pomóc dziecku dobrze się rozwijać?
Każdej z wymienionych wyżej rzeczy uczymy dzieci na co dzień robiąc zwyczajne rzeczy: zachęcając je do samodzielnego ubierania, zabierając na plac zabaw itd. Co jeszcze możemy zrobić? Oto kilka podpowiedzi:
- Nie zbywaj dziecka, gdy o coś pyta. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukaj jej wraz z dzieckiem. Zachęcaj do zastanawiania się nad różnymi rzeczami, nie mówi "Bo tak jest i już".
- Buduj jego wiarę w siebie. Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, traktuj z szacunkiem. Akceptuj go takim jakie jest. Nie może czuć się ciągle nie takie: za głośne, zbyt gadatliwe, zbyt powolne itd. Daj mu prawo do mówienia "nie".