Co zrobić z dzieckiem w wakacje?
Nie wiesz jak zorganizować dziecku czas w wakacje, gdy ty jesteś w pracy, a przedszkole jest zamknięte? Zobacz, jakie masz możliwości.
1 z 5
Przedszkola dyżurne
Jeśli przez 2 miesiące placówka, do której uczęszcza twoje dziecko będzie zamknięta, a ty nie możesz pozwolić sobie na tak długi urlop, możesz mieć problem, co zrobić z przedszkolakiem w wakacje.
Oto kilka możliwości, z których możesz skorzystać, planując dziecku wakacje.
Przedszkole dyżurne
Przedszkola dyżurne to placówki, które pełnią dyżury podczas wakacji. Listę takich przedszkoli w twojej okolicy powinna wisieć na tablicy ogłoszeń w przedszkolu, do którego chodzi dziecko. Jeśli jej nie ma zapytaj o nią dyrekcję przedszkola albo sprawdź na stronię internetowej twojego Urzędu Gminy.
Plusy:
- znajome dzieci - przeważnie do pobliskiego przedszkola dyżurnego uczęszczają dzieci z grupy, do której chodziło twoje dziecko
- podobne rytuały – w większości przedszkoli plan dnia jest podobny, co ułatwia dziecku codzienne funkcjonowanie
- zorganizowany czas – zajęcia są zaplanowane i zorganizowane
- wyżywienie w cenie – nie musisz martwić się o przygotowywanie posiłków dla dziecka
- długie godziny pracy – dziecko może przebywać w przedszkolu dyżurnym tyle godzin, co w normalnym przedszkolu
Minusy:
- dziecko nie odczuwa wakacji – wciąż chodzi do przedszkola tak jak przez resztę roku. Dlatego warto zorganizować czas tak, by dziecko do przedszkola dyżurnego chodziło tylko przez część wakacji, a nie całe 2 miesiące.
- często obowiązują wcześniejsze zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Dlatego pamiętaj, by zapisać dziecko odpowiednio wcześniej.
- czasem przedszkola dyżurują tylko przez jeden miesiąc wakacji. Pamiętaj więc, by sprawdzić w jakim terminie dyżuruje przedszkole do, którego zapisałaś dziecko na wakacje.
Czytaj też: Co robią dzieci w przedszkolu
2 z 5
Lato w mieście / półkolonie
Lato w mieście / półkolonie
Co to takiego? To takie kolonie bez nocowania. Dzieci przez cały dzień mają zapewnioną opiekę oraz zazwyczaj liczne zajęcia zoorganizowane. Tego typu aktywności mogą mieć bardzo różny charakter, wszystko zależy od kreatywności i zaangażowania organizatorów. Najczęsciej pólkolonie czy "Lato w mieście" organizują domy kultury, świetlice, szoły a nawet firmy prywatne. Oferat jest bogata. Dlatego zanim zapiszesz dziecko zrob rozeznanie na rynku i wybierz najlepszą ofertę.
Plusy:
- ciekawe atrakcje, których maluch nie ma na co dzień
- zorganizowane zajęcia przez większość dnia
- w przypadku domów kultury niewielka cena
Minusy:
- dziecko trafia do nowego, często nieznanego miejsca
- nie zawsze zagwarantowane jest wyżywienie (czasem trzeba dać dziecku własne)
- przeważnie czas trwania zajęć na półkoloniach jest krótszy niż ilość godzin, które spędzasz w pracy
Czytaj też: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe
3 z 5
Przedszkole niepubliczne
Przedszkole niepubliczne
Dobrą alternatywą dla przedszkola dyżurnego jest zapisanie dziecka do przedszkola prywatnego. W prywatnych placówkach zazwyczaj w okresie wakacji jest sporo wolnych miejsc. Dlatego nie powinnaś mieć problemu z zapisaniem dziecka. Poza tym często prywatne prszedszkola organizują coś na kształt lata w mieście czyli specjalny wakacyjny plan zajęć nafaszerowany atrakcjami.
Plusy:
- zazwyczaj mniejsze grupy niż w pszedszkolu publicznym
- wykwalfikowana kadra
- często w wakacje organizowane są liczne dodatkowe atrakcje takie jak wycieczki do zoo, kina, czy teatru
- posiłki wliczone w cenę
- długie godziny otwarcia (często dłuższe od publicznych placówek)
Minusy:
- dziecko może się czuć nieswoje w nowej grupie, zwlaszcza jeśli reszta jej członków już się dobrze zna. Warto więc zapisać dziecko razem z kolegą lub koleżanką, by było mu raźniej
- zazwyczaj droższe niż publiczne przedszkole
- dziecko może nie odczuwać wakacji – wciąż chodzi do przedszkola tak jak przez resztę roku.
Czytaj też: Wakacje od przedszkola
4 z 5
Babcia
Wyjazd do Babci i Dziadka
Nie od dziś wiadomo, że nikt nie kocha dziecka jak babcia i dziadek. Dziadkowie to specjaliśi od rozpieszczania i chwalenia dziecka. Dlatego pod ich opieką dziecko będzie się fantastycznie bawić. Wakacje z babcią i dziadkami można zoorganizować na wiele sposobów wszystko zależy od możliwości jakimi dysponujesz. Jeśli babcia i dziadek mieszkają blisko możesz zostawiać u nich dziecko tylko na kilka godzin gdy jesteś w pracy. Gdy zaś dziadkowe mieszkają daleko możesz zawieźć do nich dziecko na cały tydzień lub nawet dwa jeśli nie boicie się rozłąki na tak długi czas. Jeszcze jedną opcją jest wysłanie dziecka wraz z dziadkami na wspólne wakacje nad morze, w góry czy jeziora.
Plusy:
- dziecko jest w dobrych rękach
- zmiana otoczenia
- pogłębienie przyjaźni między dzieckiem a babcią i dziadkiem.
Minusy:
- babcia i dziadek lubią rozpieszczać i mieć własne często odmienne od twojego zdanie na temat wychowania dziecka, a to rodzi konflikty. Dlatego jasno ustal z dziadkam co wolno, a czego nie dziecku.
Czytaj też: Wakacje z dziadkami
5 z 5
Niania
Niania na czas wakacji
Nie każdego mama czy teściowa może zająć się dzieckiem. Często przecież nasze mamy wciąż są aktywne zawodowo i tak jak my muszą chodzić do pracy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zatrudnieniu niani na czas wakacji. Poszukiwania niani zacznij od zapytania znajomych i przyjaciól o to czy nie znają nikogo godnego polecenia. Możesz także szukać sprawdzonej niani w serwisie Niania.pl. Przed wizytą wypisz swoje preferencje: w jakim wieku ma być opiekunka, czy powinna mieć doświadczenie w wychowywaniu dzieci, a może nawet referencje z innych miejsc pracy. Im więcej szczegółów podasz, tym prościej ci będzie wybrać odpowiednią kandydatkę.
Czytaj też: Jak znalazłam idealną nianię