dziecko, zajęcia plastyczne, przedszkolak, przedszkole
Edukacja

Czy dziecko jest gotowe do szkoły - 10 pytań do rodziców 6-latka

Jeżeli nie jesteście pewni, czy posłać dziecko do szkoły, czy przedszkola, odpowiedź na poniższe pytania pomoże wam podjąć właściwą decyzję.

Pytania, które muszą sobie zadać rodzice sześciolatków

  1. Czy dziecko interesuje się otaczającym je światem i zjawiskami przyrody?
  2. Czy dziecko interesuje się czytaniem, pisaniem i liczeniem?
  3. Czy dziecko potrafi skupić uwagę przez dłuższy czas na tej samej czynności?
  4. Czy dziecko bez większych trudności porozumiewa się z innymi, rozumie kierowane do niego polecenia, prośby?
  5. Czy dziecko umie się bawić zgodnie w grupie dzieci i z nimi współpracować?
  6. Czy dziecko potrafi bez problemu spędzić dłuższy czas poza domem (np. u dziadków bez rodziców, w przedszkolu, na zajęciach dodatkowych)?
  7. Czy dziecko rozumie podstawowe zasady i normy społeczne i potrafi podporządkować się regułom wyznaczanym przez osoby dorosłe?
  8. Czy dziecko potrafi samodzielnie pokonywać drobne trudności?
  9. Czy dziecko umie choć trochę kontrolować swoje emocje i opanować się, kiedy wymaga tego sytuacja?
  10. Czy dziecko jest pomysłowe i aktywne?

Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „tak” – dziecko raczej dobrze poradzi sobie w szkole. Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie” – lepiej poradzić się nauczycieli w przedszkolu malucha, porozmawiać z psychologiem lub też pedagogiem o swoich wątpliwościach. Jeżeli na większość pytań odpowiedź brzmi „nie wiem” – trzeba jak najszybciej porozmawiać z nauczycielkami maluszka z przedszkola i dowiedzieć się trochę więcej o swoim dziecku.

Zestaw pytań przygotowany przez Instytut Badań Edukacyjnych

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

znak zodiaku bliznieta
Adobe Stock
Horoskop
Znak zodiaku Bliźnięta: charakterystyka. Kobieta, mężczyzna, dziecko spod znaku Bliźniąt: cechy
Osoby spod znaku Bliźniąt bywają chaotyczne, interesują się wieloma rzeczami, ale trudno im doprowadzić jakąkolwiek sprawę do końca. Kobieta Bliźniak ma bogate życie osobiste, nie znosi rutyny. Mężczyzna Bliźniak jest czarujący, ale w związku lubi dominować. Dziecko spod znaku Bliźniąt jest jak wesoła iskierka: wszędzie go pełno! Wcześnie zaczyna mówić, chce jak najszybciej poznawać świat na własnych nóżkach.

Znak zodiaku Bliźnięta: data Jesteś spod znaku Bliźniąt, jeśli urodziłeś się między 22 maja a 21 czerwca.   Charakterystyka znaku zodiaku Bliźnięta Cechy osób spod znaku Bliźniąt Kobieta spod znaku Bliźniąt: cechy Mężczyzna spod znaku Bliźniąt: cechy Dziecko spod znaku Bliźniąt: cechy Imiona dla dzieci spod znaku Bliźniąt Co przyniesie szczęście Bliźniętom? Jakie kamienie szlachetne pasują do Bliźniąt? Jakie znaki zodiaku pasują do Bliźniąt? Znane osoby spod znaku Bliźniąt Charakterystyka znaku zodiaku Bliźnięta Bliźnięta są w nieustannym ruchu. Nic dziwnego: patronuje im planeta Merkury, a ich żywioł to powietrze. Osoby spod znaku Bliźniąt są zmienne i żądne wrażeń, nie usiedzą długo w jednym miejscu, wciąż poszukują nowych znajomości i przeżyć.  Ich wielką zaletą jest otwarty umysł, wadą – brak umiejętności doprowadzania spraw do końca. Potrafią zrobić wrażenie na innych, ich wiedza na rozmaite tematy bywa jednak powierzchowna. Nie lubią zbyt trudnych wyzwań, za wszelką cenę unikają kłopotów. Cechy osób spod znaku Bliźniąt Najważniejsze cechy charakteru Bliźniąt to: niestałość uczuć i poglądów, zmienność, ciekawość świata, rodzinność, pomysłowość, wielozadaniowość. Kobieta spod znaku Bliźniąt: cechy Kobieta Bliźniak lubi rozmowy i plotki, jest bardzo aktywna w pracy oraz towarzysko. Nie znosi nudy, chce, by ciągle coś się działo. Swoim urokiem osobistym przyciąga do siebie zarówno płeć przeciwną, jak i inne kobiety. Nie polubią jej introwertycy, ale większość osób jest zwykle pod wrażeniem jej wszechstronności. Kobieta spod znaku Bliźniąt zrobi wszystko, by być zauważoną i pozostawać w centrum uwagi – uwielbia modowe przebieranki, odważne stylizacje i wyraziste makijaże. Jako matka kobieta Bliźniak może czuć...

Przedszkolak
Co musi umieć trzylatek?
Twoje dziecko coraz więcej potrafi i wie. Sprawdź, jakie umiejętności trzylatek powinien mieć w małym palcu, a które mogą mu jeszcze sprawiać kłopoty.

Co powinien umieć trzylatek? Tak naprawdę niełatwo odpowiedzieć na to pytanie, bo dzieci nie dojrzewają w tym samym tempie. Poza tym – jak my wszyscy – różnią się od siebie umiejętnościami i talentami. Mimo to spróbujmy.  Jaki jest „statystyczny” trzylatek? Trzylatek jest już bardzo mądry Zadaje mnóstwo pytań i jest wszystkiego ciekawy. Potrafi odpowiedzieć na proste pytania („Do czego służą buty?”, „Co trzeba zrobić, gdy chce się pić?). Ma coraz lepszą pamięć, może już nauczyć się prostej piosenki albo wierszyka. Wie podstawowe rzeczy na swój temat , np.  czy jest chłopcem, czy dziewczynką, jak ma na imię i ile ma  lat. Radzi sobie z prostą układanką. Wie ile to jest jeden (miś, samochód), ile dwa (misie, samochody), a ile wiele (misiów, samochodów).   Choć coraz więcej wie o tym, co go otacza, zaczyna też fantazjować i nie zawsze odróżnia prawdę od tego, co sobie wyobraża. Jeśli dziecko nie zadaje pytań, nie jest ciekawe świata: Spróbuj poświęcić mu więcej uwagi. Baw się z nim, rozbudzaj jego ciekawość. Nie bombarduj go wiedzą. Co za dużo to nie zdrowo. Nie odpytuj, nie zmuszaj.  Trzylatek całkiem nieźle mówi Trzylatek używa kilkuset słów (rozumie jeszcze więcej), buduje kilkuwyrazowe zdania, zadaje pytania, potrafi budować zdania przeczące. Stosuje już reguły gramatyczne, ale robi mnóstwo błędów. Mówi już o swoich sprawach w pierwszej,  a nie trzeciej osobie („Chcę jeść”, a nie „Jaś chce jeść”).  Rozumie polecenia, potrafi wskazać części ciała i zabawek. Wciąż nie mówi jak dorosły („siafa”, „ziebra”, „lowel”) Jeśli trzylatek nie mówi albo mówi bardzo mało:  Idź z dzieckiem do logopedy, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i pomoże...

Rozmowa z trzylatkiem
RF
Psychologia
Czy twój trzylatek nie mówi za mało? Sprawdź!
Trzyletnie dziecko wie już, jak powinny brzmieć wyrazy, choć samo nie potrafi ich jeszcze właściwie wymówić. Właśnie dlatego może poprawiać innych, mówiąc: „Nie mówi się lowel tylko lowel. Sprawdź, czy mowa twojego trzylatka dobrze się rozwija.

Jeśli będziesz wiedzieć, jak przebiega rozwój mowy trzyletniego dziecka, pomożesz mu ładnie mówić i nie przeoczysz niepokojących sygnałów, świadczących o możliwych zaburzeniach. Jak rozwija się mowa trzylatka, wyjaśnia logopeda Małgorzata Stanoch.   Jak mówi trzyletnie dziecko? Jakie błędy może popełniać trzylatek? Co powinno cię zaniepokoić? Jak pomóc dziecku?   Zobacz też: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka   Jak mówi trzyletnie dziecko? Dziecko w wieku trzech lat uwielbia komunikować się z otoczeniem. Mówi dużo i chętnie. Opowiada o tym, co aktualnie widzi. Powinno już prawidłowo wymawiać dźwięki (a, o, e, i, y, ą, ę, p, m), a także zmiękczenia: pi, mi. W jego mowie pojawiają się też trudniejsze dźwięki: f, t, d, n, ń, l ( li), ś, ć, dż, k, g( ki, gi), ch, j. Nie martw się, jeśli usłyszysz, że dziecko przestawia głoski w trudnych wyrazach, np. głudopiś zamiast długopis – jeszcze spokojnie wolno mu to robić. Głoski: s, z, c, dz zaczynają być już wymawiane prawidłowo, chociaż mogą być jeszcze spieszczane, np. śmok zamiast smok. Głoska „r” pojawia się wymawiana prawidłowo lub zamieniana jest na „l”. Możesz, więc usłyszeć lobocik zamiast robocik. Czy znasz prawdy i mity o nauce mówienia ? Jakie błędy może popełniać trzylatek? Trzyletnie dziecko ma już dobrze rozwinięty słuch fonematyczny (czyli potrafi różnicować dźwięki mowy). Słyszy i potrafi zróżnicować wymowę prawidłową. Dowodem na to są uwagi, jakie często kieruje do naśladującej je osoby: nie mówi się lowelek tylko lowelek. W mowie trzylatka można również usłyszeć „zlewanie” się wyrazów w jeden , np. zapiosenkować zamiast zaśpiewać piosenkę. Te twory językowe są typowe dla twojego dziecka i pewnie nie raz mile cię zaskoczą. Zrób test i sprawdź:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak