Postarajcie się przegonić strach, aby od września przedszkole kojarzyło się waszemu dziecku już tylko z radością i przygodą.

Reklama

Zabawa to przyjemne spędzanie czasu; gra, rozrywka, wygłupy, ale także nauka. W wieku przedszkolnym, nazywanym przez pedagogów wiekiem zabawy, podstawowym elementem każdego dnia dziecka jest właśnie zabawa. Często nie dostrzegamy jej wyjątkowego znaczenia… A jednak wiek zabawy to bardzo ważny etap w rozwoju każdego malucha. Wszystkie rodzaje zabaw, które są w przedszkolu mają wspływ na jego rozwój i osobowość. Bawiące się dziecko rozwija się wszechstronnie; pobudza się intelektualnie, ale też poprawia kondycję fizyczną. W trakcie zabawy dziecko zdobywa pierwsze wiadomości o świecie wzbogacając swoją wiedzę i mowę, wyraża swoje uczucia i pragnienia, daje upust swojej wyobraźni. Utrwala bądź zmienia nabyte już sposoby myślenia. Wraz z wiekiem i rozwojem dzieci ich zabawy również się rozwijają. Zauważa się większą pomysłowość, dłuższy czas zabawy i potrzebę przynależenia do grupy. Zaznacza się ponadto wzrost wytrwałości w dążeniu do celu. Wszystko to podnosi aktywność dziecka na wyższy poziom i przygotowuje do dalszej nauki…. w przedszkolu.

Przygotowujemy dziecko na pójście do przedszkola

Zanim jednak poślemy dziecko do przedszkola, musimy je nauczyć podstawowych zasad potrzebnych do współżycia w grupie, tzn.: dyscypliny, szacunku do drugiej osoby oraz wyrażania własnych emocji i myśli. W przedszkolu maluch nauczy się tych wszystkich zasad jeśli zadba się o jego pozytywny nastrój. Z tym zwykle bywa problem. Dziecko przyzwyczajone dotąd do ciągłej obecności rodzica jest przerażone wizją rozstania z ukochaną mamą. Żeby zmniejszyć strach dziecka przed przedszkolem, warto je wcześniej przygotować do tak trudnej dla niego sytuacji. Zabawę w przedszkole możemy rozpocząć w domu. Nigdzie indziej wasze dziecko nie będzie się czuło tak komfortowo i swobodnie. Zaaranżujmy kilka sytuacji przypominających te które go czekają w przedszkolu.

Dlaczego dzieci boją się pójścia do przedszkola i jak je na nie przygotować?

Dzieci w tym wieku najbardziej boją się porzucenia, boją się, że mama nie wróci, dlatego warto zaaranżować sytuacje, że mama musi wyjść np. po gazetę albo do toalety i zaraz wróci. Taka sytuacja pomoże zrozumieć dziecku, że mama na pewno wróci. W przedszkolu dziecko będzie spędzać kilka godzin bez niej, więc musi czuć się wtedy bezpiecznie. Powinno wiedzieć, że przedszkole jest bezpiecznym miejscem, by na nią czekać. Świetnym pomysłem jest też uczęszczanie z dzieckiem na tzw. zajęcia adaptacyjne w docelowym przedszkolu lub klubie dla dzieci. Takie zajęcia szczególnie są potrzebne dzieciom, którym wszystkie nowe rzeczy przychodzą z trudem. Takie dzieci potrzebują więcej czasu, żeby oswoić się z otoczeniem, nauczycielami, obecnością innych dzieci oraz hałasem. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać różnorodne formy aktywności, rytm przedszkolny, nowe zadania, obowiązki oraz przyjemności. Dzieci rozwijają się uczestnicząc w takich czynnościach jak malowanie, rysowanie, lepienie, wycinanie, ćwiczenia ruchowe, zabawy rytmiczne, muzyczne czy gimnastyka. Uczą się samodzielne jeść, korzystać z toalety, dbać o higienę osobistą, ubierać. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią już nawiązywać kontakty i wchodzić w interakcje z rówieśnikami. Wchodzenie w interakcje z innymi dziećmi rozwija poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowania, umiejętności współpracy z innymi, negocjowania i kompromisu. Zabawa uczy określonych norm zachowania, dzielenia się z innymi i przyjaźni, bez których dziecko staje się samolubne i dominujące. W zabawie dziecko wyraża siebie, poznaje własne możliwości, uczy się przestrzegania reguł postępowania w różnych sytuacjach.

Sprawdź, jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów.

Reklama
Zobacz także

Zabawa najważniejsza dla dziecka w wieku przedszkolnym

Należy pamiętać o tym, że dla dziecka w wieku przedszkolnym zabawa jest najważniejszą czynnością, wpływającą na jego rozwój i niczym nie da się jej zastąpić. Zabawa to główny punkt program w wychowaniu przedszkolnym. Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci czy rodziców. Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontaniczności nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy. Może warto więc pobawić się w przedszkole i zagwarantować dziecku spokojne przejście do kolejnego etapu swojego młodego, słodkiego życia.

Reklama
Reklama
Reklama