Reklama

Larwy kleszczy biorą się z ok. 5 tysięcy jajeczek, które składa samica kleszcza. Z jajeczek tworzy się gniazdo kleszczy, a w ciągu kilku tygodni od jego powstania wylęgają się larwy kleszczy. Nie wszystkie wydostają się z gniazda, niektóre z nich giną, np. przygniecione przez inne jaja. Te, które przeżyją, mogą rozejść się nawet w promieniu kilku metrów od gniazda. Larwy kleszczy zazwyczaj nie zarażają boreliozą, jednak podobnie jak dorosłe kleszcze, są niebezpieczne dla człowieka. Poniżej prezentujemy zdjęcia larwy kleszcza oraz najważniejsze informacje na jej temat.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda larwa kleszcza?
  2. Larwa kleszcza zdjęcia
  3. Larwa kleszcza – czy ugryzienie jest szkodliwe?
  4. Larwa kleszcza u dziecka

Jak wygląda larwa kleszcza?

Jaka jest wielkość larwy kleszcza? Stworzenie to jest mikroskopijnych rozmiarów – mierzy jedynie pół milimetra. Ma brązowo-czarny kolor. Nimfa kleszcza i dorosły kleszcz mają po 8 odnóży. W odróżnieniu od nich larwa ma ich jedynie sześć. By przeżyć, larwy kleszczy muszą pić krew, dlatego one również szukają żywiciela.

Larwa kleszcza w domu raczej nie występuje. Gniazda kleszczy pojawiają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, np. w pniu starego drzewa, ale też np. w ogrodzie.

Larwa kleszcza: zdjęcia

Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda larwa kleszcza:

larwy kleszczy - zdjęcie 1
commons.wikimedia
larwy kleszczy - zdjęcie 2
commons.wikimedia
larwy kleszczy - zdjęcie 3
commons.wikimedia

Larwa kleszcza: czy ugryzienie jest szkodliwe?

Jeżeli człowiek przez przypadek wejdzie w gniazdo kleszczy lub znajdzie się w jego okolicy, może go zaatakować nawet kilkaset larw. Z dala są one niemal niewidoczne, przypominają jedynie kropkę napisaną długopisem.

Niestety ugryzienie przez larwę kleszcza bywa równie niebezpieczne, co zaatakowanie przez dorosłego kleszcza. Pytanie brzmi, czy larwa kleszcza zaraża chorobami? Naukowcy są zdania, że larwy są mniej szkodliwe niż kleszcze, znane są jednak przypadki zakażenia człowieka boreliozą po ukąszeniu zarówno przez larwę, jak i nimfę kleszcza.

Gdy larwa ugryzie swojego żywiciela – odpada od niego po ok. 2-5 dniach. Następnie w jakimś ciemnym oraz wilgotnym miejscu linieje i przechodzi przemianę w nimfę.

Uwaga, larwa kleszcza pod skórą człowieka może go zarazić babeszjozą. Jest to choroba przenoszona przez kleszcze (kojarzy się głównie z psami). Raczej nie jest groźna dla osób zdrowych. Na jej negatywne skutki szczególnie narażeni są jednak ludzie z obniżoną odpornością lub osoby zakażone wirusem HIV.
Objawy babeszjozy u człowieka:

  • gorączka, dreszcze, poty,
  • bóle mięśniowe, stawowe, głowy,
  • utrata apetytu, ogólne rozbicie, zmęczenie,
  • nudności,
  • zażółcenie skóry i oczu,
  • zmiany nastroju.

Larwa kleszcza u dziecka

Larwy kleszczy często atakują dzieci. Wynika to z tego, że ich skóra jest delikatniejsza od skóry dorosłego człowieka i łatwiej jest ją przebić. Co więcej, powierzchnia ciała dziecka jest znacznie mniejsza niż u dorosłego – larwy nie muszą więc długo szukać odpowiedniego miejsca. Rodzice powinni być czujni. U dziecka bardzo trudno jest dostrzec larwy kleszczy, ponieważ wyglądają one jak maleńkie kropeczki.

Larwy kleszczy zazwyczaj atakują u człowieka następujące miejsca na ciele:

  • powieki,
  • szyję,
  • miejsce pod kolanami,
  • pępek.

Na ciele dziecka może znajdować się znacznie więcej larw niż tylko jedna. Wtedy rodzic może zauważyć zaczerwienione miejsca, które przypominają wysypkę. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza dziecku.
Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama