Nimfa kleszcza: co to jest, jak wygląda, jak ją usunąć
Nimfa kleszcza jest bardzo mała – wielkością przypomina ziarnko maku. Trudno ją zauważyć, jednak jest niebezpieczna. Nimfa kleszcza w skórze może jednak przenosić różne groźne choroby. Sprawdź, jak wygląda i w jaki sposób usunąć wbitą nimfę kleszcza.
Nimfa kleszcza to jedna z postaci, jaką przyjmuje kleszcz w swoim cyklu życiowym. Jest to postać pośrednia między larwą a dorosłym kleszczem. Nimfy kleszcza, podobnie jak dorosłego osobnika, nie można bagatelizować, ponieważ poprzez ukąszenie może ona przenosić groźne choroby, np. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Nimfę kleszcza zazwyczaj można spotkać wiosną w okolicznościach przyrody, dlatego wychodząc na łąkę lub do lasu, trzeba zachować ostrożność.
Spis treści:
- Co to jest nimfa kleszcza?
- Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia
- Nimfa kleszcza - kiedy atakuje?
- Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby
- Nimfa kleszcza - jak usunąć?
Co to jest nimfa kleszcza?
Nimfa kleszcza jest maleńka i wielkością przypomina ziarnko maku – ma ona ok. 1,5 milimetra długości i jest koloru brązowo-czarnego. Powstaje z opitej krwią larwy, która odpada od żywiciela. W środowisku larwa przekształca się w nimfę, która wspina się na trawy i niską roślinność o wysokości do 1 metra. Tam czeka na żywiciela. Gdy go znajdzie, pije jego krew, odpada i przekształca się w postać dorosłą kleszcza.
Nimfa kleszcza może być tak samo niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak postać dorosła. Dużo trudniej ją jednak zauważyć na ciele ze względu na niewielkie rozmiary. Potrafi wejść pod skórę, a wtedy wygląda jak ciemna kropka zrobiona długopisem. Wczepiona w powierzchnię ciała wygląda jak niewielki strupek w kształcie łezki. Najedzona nimfa kleszcza zwiększa swoje rozmiary do mniej więcej 3 milimetrów.
Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia
Charakterystyczny wygląd nimfy kleszcza możesz zobaczyć na tych zdjęciach:
Nimfa kleszcza - kiedy atakuje?
Nimfa kleszcza atakuje zazwyczaj wiosną, gdy jeszcze nie zdąży przeobrazić się w dojrzałego kleszcza. Można ją spotkać wśród traw oraz niskich krzaków:
- w lesie,
- w parku,
- na łące.
Nimfa kleszcza jest aktywna w temperaturze 8°C, dlatego nawet przy chłodnej pogodzie należy się odpowiednio przed nią zabezpieczyć.
Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby
Szacuje się, że ok. 10-15 proc. kleszczy na każdym etapie rozwoju jest nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów. Czy nimfa kleszcza zaraża chorobami? Tak, w wyniku ukąszenia larwy czy nimfy kleszcza oraz jego postaci dorosłej człowiek może zakazić się:
- boreliozą,
- anaplazmozą,
- riketsjozą,
- odkleszczowym zapaleniem mózgu.
U zaatakowanych przez kleszcze psów może rozwinąć się groźna dla ich zdrowia babeszjoza.
Warto wiedzieć, że chorobotwórcze mikroby przedostają się do ciała żywiciela nimfy kleszcza dopiero po upływie ok. 12 godzin od ukąszenia. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko stosować repelenty na kleszcze, ale też po spacerze rozebrać się, wejść pod prysznic i tam dokładnie sprawdzić, czy nie ma nimfy kleszcza w np. zgięciach łokci, w pachwinach, za kolanami.
Nimfa kleszcza – jak usunąć?
Gdy nimfie uda się wczepić w ciało, można ją delikatnie usunąć plastikową pęsetą – metalowa może przeciąć owada. Dobrze sprawdzą się też dostępne w aptekach pompki do odsysania, które wykorzystuje się także przy użądleniach przez pszczoły i osy.
Jeśli nimfy nie da się usunąć albo weszła pod skórę, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Miejsce usunięcia kleszcza czy jego nimfy trzeba obserwować tym uważniej, im więcej czasu upłynęło od wczepienia się owada w ciało. Obrzęk i zaczerwienienie powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdyż mogło dojść do zakażenia. W celu wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia lekarz zleci test na boreliozę.
Więcej o kleszczach: