dziecko, język angielski, nauka języka angielskiego
Fotolia
Edukacja

Obowiązkowy angielski dla pięciolatków już od 1 września 2015 r.

Od września wszystkie chodzące do przedszkola pięciolatki będą uczyły się języka angielskiego. Zajęcia będą się odbywały w ramach 5 bezpłatnych godzin, które spędzają w placówce.

Od 1 września 2015 r. wszystkie chodzące do przedszkola pięciolatki będą uczyły się języka angielskiego w ramach obowiązkowych, bezpłatnych zajęć. Młodsze dzieci będą podlegały temu obowiązkowi dopiero od 1 września 2017 r.

Ile dzieci w przedszkolu uczy się angielskiego?

Obecnie tylko około 34% dzieci uczęszczających do przedszkola uczy się języków obcych. Dyrektorzy tych placówek mieli możliwość organizowania zajęć nauki języka obcego w ramach realizacji podstawy programowej, ale nie był to obowiązek. Zmienia się to jednak od tego roku w wyniku nowelizacji podstawy programowej przedszkoli i wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego podpisanej przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską.
Polska jest jednym z trzech krajów prowadzących obowiązkową naukę języka angielskiego na etapie przedszkolnym (podobnie jest jedynie w Hiszpanii oraz w niemieckojęzycznej części Belgii).

Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego?

Kto będzie uczył pięciolatków angielskiego?

Mogą to robić lektorzy, prywatne firmy, które mają wykwalifikowanych pracowników, lub nauczycielki, które uczą w przedszkolu (jeśli mają odpowiednie certyfikaty).
Te zmiany nie powinny zaskoczyć samorządów, które będą musiały zapłacić za tę naukę, oraz dyrektorów placówek. Jednak ci ostatni skarżą się, że trudno jest im znaleźć wykwalifikowanych nauczycieli. To rzeczywiście może być problem, ponieważ – jak podkreślają eksperci od metodyki – w tym wieku dzieci mają szansę na nauczenie się prawidłowej wymowy i intonacji języka, stąd tak ważne, by naukę w tym początkowym okresie prowadzili native speakerzy.

Warto przeczytać: Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka?

Dlaczego przedszkolaki powinny się uczyć języków obcych?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Annę Parchetę, lektora ze Szkoły Językowej Leader School, w której są prowadzone zajęcia m.in. dla dzieci w wieku przedszkolnym:
– Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy tak małe dzieci jak pięciolatki w ogóle warto posyłać na lekcje języka obcego? Czy takie szkraby są w ogóle w stanie coś z tych lekcji wynieść? Odpowiedź brzmi tak, i to o wiele więcej niż nam się wydaje. Dzieci w wieku przedszkolnym, będące przed tzw. okresem krytycznym w nauce języka, mają dużą szansę nauczyć się wymowy oraz intonacji bardzo zbliżonej do tej, którą prezentują native speakerzy. Co więcej, maluchy zapamiętują i rozumieją nie tylko pojedyncze słowa, lecz także zwroty i całe zdania. Wcześniejsze rozpoczęcie przygody z językiem obcym, to też większa szansa na wydłużenie okresu nauki, co daje możliwość ugruntowania zdobytej wiedzy i umiejętności oraz przyzwyczaja dziecko do uczenia się języka przez całe życie. Wczesny start nauki języków obcych niesie ze sobą nie tylko korzyści lingwistyczne. Dzięki nauce języków obcych, maluch poznaje także inne kultury i zwyczaje, co wspiera rozwój poznawczy oraz uczy tolerancji.
Lekcje języka obcego dla małych dzieci nie mają nic wspólnego z nudnym siedzeniem w ławkach, czego często obawiają się rodzice. Zajęcia opierają się na aktywnościach naturalnych oraz atrakcyjnych dla dziecka, a więc grach, zabawach, piosenkach, bajkach. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zajęcia z maluchami prowadził nauczyciel, który ma nie tylko doskonałe przygotowanie merytoryczne (płynną wymowę, dobry akcent), lecz także metodyczne".

Polecamy: Język angielski dla dzieci – oczekiwania rodziców a rzeczywistość

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

dziewczynka abc
fotolia.com
Edukacja
Jak wychować małego poliglotę?
Kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dzieci języka obcego? Trzeba dopasować potrzeby do swojego dziecka, wykazać się cierpliwością i być systematycznym. Pamiętaj też, że dzieci lepiej niż z teorii uczą się w praktyce. Pokaż dziecku, jak używa się języka obcego - wtedy nauka będzie miała dla niego sens. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć, zanim zapiszesz swojego malucha na angielski czy hiszpański!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Język obcy dla dziecka - kiedy zacząć? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego. Popularne współcześnie podejście zakłada naukę już od kołyski, dzięki czemu dziecko nie tylko mówi od razu płynnie dwoma językami, ale również szybciej się uczy. Dwujęzyczność najczęściej występuje w rodzinach mieszkających zagranicą lub w których rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów. Bilingwizm u dziecka jest także możliwy wówczas, gdy wprowadzi się naukę drugiego języka przed 3. rokiem życia. Istnieje również druga metoda uczenia dzieci języka obcego, która polega na wprowadzeniu języka dopiero od wieku późnoprzedszkolnego lub wczesnoszkolnego, kiedy język ojczysty umożliwia swobodną komunikację. Ten sposób zwany jest następczym lub sekwencyjnym i dotyczyć może w zasadzie dzieci w każdym wieku. Jak zacząć uczyć dziecko języka obcego? Sposobów na naukę języka jest wiele. Jeśli rodzicom zależy na profesjonalnej nauce od najmłodszych lat, to warto zainteresować się wielojęzycznymi przedszkolami czy szkołami językowymi, które oferują już nawet rocznym dzieciom zajęcia językowe. Zajęcia grupowe ośmielą dzieci do rozmawiania w obcym języku w szerszym gronie, z kolei indywidualne lekcje zapewnią poświęcanie uwagi jednemu dziecku. Rodzice posługujący się płynnie językami obcymi mogą również w domu prowadzić regularne konwersacje w obcym języku ze swoimi pociechami. Warto też skorzystać z możliwości, które daje Internet. Znaleźć tam można nieograniczoną ilość piosenek skomponowanych z myślą o...

Nauka angielskiego z Endo
mat. prasowe
Patronaty
Jak uczą się dzieci? - 5 ważnych wskazówek dla rodziców
Nauka języków obcych nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli wiemy, jak przekazać wiedzę w atrakcyjny sposób. Na szczęście, istnieje kilka, prostych sposobów, które mogą zdziałać cuda i sprawić, że najmłodsi polubią taki sposób spędzania wolnego czasu. Zebrane wskazówki można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do poszerzania językowych horyzontów najmłodszych, ale też uwzględnić przy innych dziedzinach. Oto, co radzą eksperci.

Zabawa kluczem do skutecznej nauki Nauka nie może być nudna! Na początkowym etapie rozwoju, zapamiętywanie odbywa się głównie przez zabawę, śpiew, rymowanki, gry ruchowe, teatrzyki czy prace plastyczne. Takie aktywności możemy zaproponować naszym pociechom samemu w domu. Wszyscy mamy dostęp do Internetu, gdzie znajdziemy nieograniczone źródła inspiracji. Możemy na przykład wykorzystać piosenki z kanałów Super Simple Songs, The Kiboomers, Learning Station czy Maple Leaf Learning. Dziecko w ten sposób najpierw oswoi się z językiem obcym, a z czasem samo zaczynie śpiewać – a więc naśladować mowę, tańczyć, a co najważniejsze - dobrze się przy tym bawić. Powoduje to wydzielanie się dopaminy, która odpowiada za poczucie przyjemności. Dzięki niej nauka staje się bardziej efektywna i zachodzi niejako ‘przy okazji’. Ruch – pomocnik koncentracji Najmłodsi potrzebują ruchu, dlatego zapoznawanie ich z nowym materiałem powinno opierać się o tzw. TPR – Total Physical Response. Najbardziej odpowiednie na tym etapie są wszelkie gry ruchowe. Przykłady? Pokazywanie słów w kalamburach, proste zabawy, łączące powtarzanie słówek i trafianie piłką do kosza, gry z użyciem kolorowanek czy obrazków, które możemy zakupić, wydrukować lub wykonać wraz z dzieckiem. Możemy też rozłożyć pomoce naukowe w różnych miejscach i poprosić dziecko, by skoczyło na obraz z danym słowem lub kolorem, co będzie o wiele bardziej atrakcyjne niż pisanie i czytanie przy biurku. Zaangażuj wszystkie zmysły! Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczanie – patrzą, słuchają, dotykają, smakują i wąchają. Monika Czajkowska-Bagińska, nauczycielka specjalizująca się w nauce języka angielskiego poprzez zabawę, radzi, by podczas nauki starać się zaangażować wszystkie zmysły. - Atrakcyjne, kolorowe plansze, wystukiwanie rytmu podczas powtarzania słówek...

Nauka nazw kolorów po angielsku
AdobeStock
Edukacja
Kolory po angielsku dla dzieci. Uczymy malca prostych słówek
Kolory po angielsku zapadają dzieciom w pamięć z łatwością, ponieważ maluchy interesują się nazywaniem i rozpoznawaniem barw. Oto nazwy wszystkich popularnych kolorów z zapisem fonetycznym.

Kiedy zacząć uczyć dziecko angielskiego? Okazuje się, że nigdy nie jest na to za wcześnie. Dawniej pojawiały się głosy wśród specjalistów, że dziecko powinno najpierw nauczyć się rodzimego języka, a dopiero później ewentualnie kolejnego, żeby nie mieszać mu w głowie. Widać jednak, jak maluszki chłoną języki i z jaką łatwością przychodzi im nauka komunikowania się w dwóch językach, jeśli obu uczą się od najmłodszych lat. Na podstawie obserwacji dzieci, które wychowywane są dwujęzycznie, widać, że naprawdę warto inwestować w naukę języków obcych już u maluszków. Tym bardziej teraz, kiedy umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest absolutnie obowiązkowa . Jeśli wy nie wychowujecie swoich dzieci dwujęzycznie i używacie angielskich słów w normalnej komunikacji, zacznijcie oczywiście naukę od prostych, podstawowych rzeczy, jakimi są np. kolory. Poniżej przedstawiamy kilkanaście tych najbardziej popularnych. Kolory po angielsku: nazwy i zapis fonetyczny biały - white (łajt) żółty - yellow (jeloł) pomarańczowy - orange (orendż) czerwony - red (red) różowy - pink (pink) fioletowy - violet (wajolet) niebieski - blue (blu) zielony - green (grin) złoty - gold (gold) brązowy - brown (brałn) srebrny - silver (silwer) szary - grey (grej) czarny - black (blak) Nauka kolorów po angielsku przez zabawę Żeby uczenie się angielskiego przychodziło dziecku łatwo, powinno być to przedstawiane w formie zabawy i w jak najbardziej naturalnym wydaniu. Z kolorami sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wziąć kilka przedmiotów w różnych kolorach  i pokazywać je dziecku po kolei, za każdym razem mówiąc, jaki to kolor, oczywiście po angielsku. Malec szybko zapamięta i skojarzy nową nazwę, jeżeli od razu będzie miał powiązanie między wyrazem a daną rzeczą, a w tym przypadku kolorem. Jeśli będziecie trzymać się tej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj