dzieci, maluch, przedszkolak, szkoła
Edukacja

Wielkie zmiany w szkole

Przedszkolaki pójdą do pierwszej klasy o rok wcześniej. Zerówka zostanie zlikwidowana. To plany Ministerstwa Edukacji. A jak będzie w praktyce?

Przedszkolaki pójdą do pierwszej klasy o rok wcześniej. Zerówka zostanie zlikwidowana. Języki obce nie tylko będą uczone, ale dzieci się ich naprawdę nauczą. WF ma być przyjemnością, a nie nielubianym obowiązkiem. Potrzeby uczniów zdolnych będą uwzględniane. Żadnego równania w dół! To plany Ministerstwa Edukacji. A jak będzie w praktyce?

Wszystkich nas, rodziców kilkulatków, dotyczy reforma przygotowana w MEN. To właśnie obecne przedszkolaki znajdą się „na froncie zmian”. Pierwszymi rocznikami, które mają iść do zreformowanej szkoły, są dzieci urodzone w 2002 i w 2003 roku. Planowany start: rok szkolny 2009/2010. Co nam się szykuje?

Kiedy do pierwszej klasy?
O rok wcześniej, czyli we wrześniu tego roku, w którym dziecko skończy sześć lat. Jednak wbrew obawom to nie będzie odbieranie dzieciństwa. Teraz dzieci i tak zaczynają naukę w wieku sześciu lat w obligatoryjnej klasie 0. Tyle że jedne w przedszkolu, inne w fajnej zerówce szkolnej, a jeszcze inne w mało przyjaznej szkole, gdzie po 4–5 tradycyjnych lekcjach w ławkach idą do tłocznej świetlicy ze starszymi dziećmi, brakuje dla nich placu zabaw, zajęć dodatkowych. Obecnie w pierwszej klasie dzieci w dużej mierze powtarzają program zerówki. To strata czasu. Po reformie KAŻDA szkoła ma być przyjazna dla sześciolatka. I bezpłatna (dziś za pobyt w przedszkolnej zerówce się płaci). Każda szkoła będzie uczyć najmłodszych na zasadach przypominających obecną zerówkę przedszkolną. Będą zabawki, nauka poprzez zabawę, oddzielna opieka dla najmłodszych, także po południu (i w czasie ferii zimowych), oddzielne sale do nauki i do zabawy. W klasach nie będzie więcej niż 25 dzieci.
Myślisz sobie: aha, akurat, plany zawsze są piękne, a potem nic z nich nie wychodzi... Ja też mam wątpliwości – dlatego trzeba sprawdzać, zapisując dziecko, jak szkoła wywiązuje się z obowiązków. Na zmiany Polska otrzyma z Unii miliony euro! Więc fundusze są, musi się tylko jeszcze chcieć samorządom, bo to w ich gestii jest przeprowadzenie zmian tak, aby we wrześniu 2009 roku nasze maluchy poszły do przyjaznej, dobrej szkoły.

Czy dziecko jest gotowe do szkoły? - test

Dwa roczniki będą razem?
Od roku szkolnego 2009/2010 przestaną istnieć zerówki. W pierwszej klasie spotkają się wtedy dwa roczniki pierwszaków (dzieci urodzone w 2002 i 2003 r.). I to jest moim zdaniem jeden z najtrudniejszych aspektów reformy. Mam wrażenie, że ministerstwo podchodzi do tego z nadmierną nonszalancją. Trochę tak, jakby myśląc globalnie o pozytywach reformy, zapominało o kilkuset tysiącach dzieci urodzonych w 2002 roku, które po przejściu tradycyjnej zerówki być może znajdą się w jednej klasie z maluchami o rok młodszymi, które programu zerówki nie realizowały. Co wtedy? Czy nauczyciel będzie równał w dół, bo będzie musiał nauczyć sześciolatki tego, co starsi o rok koledzy z klasy umieją? Czy te starsze dzieciaki będą powtarzać materiał? Czy nie stracą roku? Na konferencji prasowej zapytałam panią minister Katarzynę Hall, odpowiedzialną za reformę, czy przewiduje łączenie dwóch roczników w jednej klasie. Czy może będą oddzielne klasy pierwsze dla sześcio- i siedmiolatków? Minister wyjaśniła, że zostawia tu swobodę decyzji gminom. Chodzi o to, by samorządowcy, znając sytuację na swoim terenie (ile jest dzieci z roczników 2002 i 2003, jak duże są szkoły, jakie mają możliwości, ile dzieci spośród tych młodszych ma za sobą przedszkole), sami decydowali, jak to rozwiązać.
Minister ufa, że gminy zrobią wszystko, by dzieci skorzystały. I że każdy nauczyciel będzie tak prowadził lekcje, by korzystały wszystkie – i starsze, i młodsze. Mnie te deklaracje nie satysfakcjonują. Nie wiem, czy samorządy zrobią tak, by było najlepiej dla dzieci, a nie najwygodniej dla nich samych, i czy każdy nauczyciel o to zadba. Zastanawiam się, co my, rodzice, możemy uczynić? Trzeba koniecznie, posyłając dziecko do szkoły, dopytywać się o sposób zorganizowania klas dla 6- i 7-latków. Potem sprawdzać postępy malucha, rozmawiać z nauczycielem. I nie odpuszczać!

Tego nigdy nie rób - 5 rzeczy niszczących samoocenę dziecka

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Fotolia
Aktualności
Czy 6-latki pójdą obowiązkowo do szkoły? Jest projekt zmian
Grupa posłów zgłosiła projekt zmian, żeby to rodzice decydowali o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 lat. Edukacja dziecka powinna odbywać się w dobrych warunkach: mówi poseł Marzena Machałek z sejmowej komisji edukacji.

Zgłosiliście Państwo projekt zmian w ustawie, na podstawie których sześciolatki nie będą musiały obowiązkowo iść do szkoły. Jest szansa, że zmiany wejdą przed wrześniem tego roku? Zmiany, które zgłosiliśmy, dotyczą nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie o odroczeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatka może zdecydować dyrektor szkoły na wniosek rodziców, jednak pod warunkiem, że uzyskają oni pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej . Obecnie bardzo długo trzeba czekać na wizytę w poradni, wielu rodziców nie będzie w stanie uzyskać opinii psychologa, gdyż poradnia nie jest w stanie zdiagnozować wszystkich dzieci. Poza tym rodzice nie chcą takiego stygmatyzowania dziecka , kiedy psycholog napisze, że ono nie w pełni dobrze się rozwija i dlatego nie pójdzie do szkoły. Chcemy, żeby nie było obowiązku uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Decyzję, czy dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole w wieku lat 6 czy 7, powinni podjąć rodzice. Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły? Czy jednak rodzice mają dostateczną wiedzę, żeby decydować, że ich dziecko nadaje się lub nie nadaje do szkoły? Uważam, że musimy zaufać rodzicom. Obniżenie wieku szkolnego zostało wprowadzone na siłę. Nie jesteśmy przeciw edukacji 6-letnich dzieci, jednak ona może odbywać się w przedszkolu, w dobrych warunkach dla dziecka. Dziś słyszymy, że przedszkola będą zamykane, a dzieci zostały na siłę przeniesione do szkół, które nie są do tego przygotowane. Natomiast przedszkola, w których są dobre warunki do edukacji, będą zamykane, bo ktoś się uparł, że edukacja musi się odbywać w szkolnych ławkach. Zgłasza się do mnie wielu rodziców, pytają, co zrobić. Ja wierzę rodzicom: żaden rodzic, który obserwuje swoje dziecko, nie podejmie niewłaściwej decyzji. Posyłanie dzieci 6-letnich do szkoły powinno być prawem rodzica , a nie...

Sześcioklasista
Fotolia
Przedszkolak
Rodzice nie puszczają sześciolatków do szkół. Statystyki szokują.
Rodzice nie akceptują reformy i nie puszczą swoich dzieci do I klasy.

Cały czas rośnie liczba odroczeń, które rodzice sześciolatków dostarczają do szkół. Jak wynika z sondy przeprowadzonej w największych miastach dla "DGP": w Krakowie już 30 proc. sześciolatków dostarczyło do szkoły odroczenie od obowiązku szkolnego , w Opolu - 20 proc., we Wrocławiu - 15 proc., w Warszawie i Łodzi - 10 procent. Jedno jest pewne: liczba dzieci, które uznano za niegotowe do nauki jest bardzo wysoka i zdecydowanie wyższa niż w zeszłym roku. A poradnie psychologiczno - pedagogiczne mają pełne ręce roboty i cały czas wydają zaświadczenia, dzięki którym dzieci będą mogły zostać w przedszkolu lub szkolnej zerówce. Polecamy: Czy twoje dziecko jest gotowe do szkoły? - test Nasze dzieci nie dorosły do szkoły Rodzice nie akceptują reformy i uważają, że ich dzieci nie są gotowe , żeby we wrześniu pójść do szkoły. Rodziców przeraża to, że ich dzieci będą siedziały w przepełnionych klasach, ponieważ we wrześniu do szkoły pójdą zarówno sześciolatki, jak i połowa siedmiolatków, czyli półtora rocznika dzieci. Zgodnie z przepisami w klasach może być maksymalnie 25 uczniów, ale przepisy nic nie mówią o ilości klas w szkołach. A sprawdzono, że w niektórych szkołach potrafi być aż 18 klas. – Nie zamierzamy budować dodatkowych szkół, bo wielki boom potrwa tylko trzy lata. Później sytuacja się unormuje i znów będziemy mieli demograficzny dołek – mówi Grażyna Ulanowska-Zdobylak z opolskiego wydziału oświaty. Jak zapewnia Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacyjnej, rodzice mogą zmienić swoją decyzję w każdym momencie: – Mimo odroczenia zgłosić dziecko do I klasy lub mimo zgłoszenia do I klasy w dowolnym momencie przed rozpoczęciem roku szkolnego przebadać dziecko. Zobacz na polki.pl: 5 rad, jak wspierać sześciolatka w pierwszej klasie!

maluch, przedszkolak, przedszkole, dziecko, szkoła, dziewczynka, malowanie
Edukacja
Zerówka czy pierwsza klasa - mamy sześciolatków i siedmiolatków- przeczytajcie
Wciąż zastanawiasz się zerówka czy pierwsza klasa. Przeczytaj, dlaczego edukacja na poziomie "0" jest ono tak ważna i jak możesz w niej pomóc dziecku?

Kupiłaś piórnik, kredki i farby, podręcznik, może nawet tornister. Z takimi gadżetami zaczęła się szkolna kariera twojego dziecka. Kariera na szkolnym „poziomie zero”.  Czy na pewno wiesz, co kryje się za słowami „ przygotowanie do nauki w szkole ”, skoro po pierwszych tygodniach widzisz, że zajęcia w zerówce z prawdziwą szkołą nie mają wiele wspólnego? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają rodzice. Dlaczego sala zerówki nie wygląda jak klasa? Przygotowanie do nauki szkolnej nie musi odbywać się w klasycznych szkolnych ławkach. Wystarczą stoliki jak w przedszkolu i wygodny dywan. Na tym poziomie rozwoju dziecko może skupić uwagę mniej więcej przez 30 min, potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconych form zajęć – zajęcia statyczne powinny być przeplatane ruchowymi, które świetnie wpływają na rozwój, np. doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię. Rysowanie przy stolikach, słuchanie opowieści pani w kółku na dywanie, tańce w rytm piosenki – to tylko kilka sposobów na pracę z dziećmi. Siedzenie w ławkach byłoby nie tylko monotonne, ale też niezdrowe i dla ciała, i dla umysłu. Na czym tak naprawdę polega przygotowanie do szkoły? Nie tylko na nauce literek i cyferek. Zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy , sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych – to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery. Zerówka służy też wyrównaniu różnic edukacyjnych . Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola, i te, które dotąd były w domu. Wspólnie uczą się samodzielności, pracy w grupie, nabierają wiary we własne możliwości i porównują, co potrafią rówieśnicy. Sprawdź w teście , czy dziecko jest gotowe do szkoły.   Dlaczego dzieci w zerówce nie muszą odrabiać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak