Reklama

Dziecko z przedszkola najczęściej odbierają rodzice. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie mogą tego zrobić, ponieważ, np. danego dnia pracują dłużej. W takim przypadku po dziecko może przyjść za nich inna osoba, jednak potrzebne jest upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola. Tłumaczymy krok po kroku, jak je napisać. Wyjaśniamy też, kto może zostać upoważniony do odbioru malucha z placówki.

Reklama

Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola?

W upoważnieniu do odbioru dziecka z przedszkola muszą znaleźć się następujące informacje:

  • imię i nazwisko oraz numer dowodu tożsamości osoby upoważnionej do odbioru dziecka z przedszkola,
  • imię i nazwisko dziecka,
  • okres, w jakim ma obowiązywać upoważnienie,
  • datę napisania upoważnienia,
  • czytelny podpis rodzica lub opiekuna prawnego.

Powyższe informacje powinny dawać opiekunowi przedszkolnemu gwarancje, że przekazuje dziecko w ręce odpowiedniej osoby, wskazanej przez rodziców.

Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola – wzór

Możesz skorzystać z naszego gotowego druku upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola. Wystarczy, że pobierzesz dokument, a następnie go wydrukujesz.

Administratorzy Danych Osobowych danej placówki powinni wprowadzić odpowiednie procedury, które będą gwarantować prawidłową realizację procesu przyjmowania upoważnień zgodnie z przepisami RODO.

Ile trzeba mieć lat, żeby odebrać dziecko z przedszkola?

Przepisy nie wskazują, ile lat powinna mieć osoba, która odbiera dziecko z przedszkola i czy może to robić np. niepełnoletnie rodzeństwo. Placówka wychowania przedszkolnego nie ma też odgórnie nałożonego obowiązku wydawania dzieci jedynie osobom pełnoletnim.

Rodzice mają prawo zdecydować o tym, kogo upoważnić do odbioru dziecka, jednak placówka, przekazując dziecko określonej osobie, powinna mieć pewność, że jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczny powrót do domu.

Przepisy ustawy Prawa oświatowego wskazują, że statut przedszkola powinien zawierać m.in. szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola przez rodziców lub upoważnioną przez nich osobę.

Zgodnie z art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Oznacza to, że osoba upoważniona do odbioru dziecka z przedszkola musi mieć ukończone 10 lat.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama