Twoje dziecko debiutuje we wrześniu w przedszkolu? Najwyższy czas zatem wybrać się na zakupy. Podpowiadamy, co zrobić, by były jak najbardziej udane.

Reklama

1. Nie kupuj bez zastanowienia

Poszukiwanie w popłochu tzw. butów poniemowlęcych, czyli po prostu kapci na zmianę czy dobrego rozmiaru piżamki nie jest zbyt fortunnym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że zakupy wykonywane w pośpiechu i determinacji często są nietrafne. W domu okazuje się nagle, że różowe kapcie jednak są zbyt ciasne, a w ogóle dziecko wolało niebieskie i w różowych absolutnie nie ma zamiaru chodzić. Po drugie szybkie zakupy działają stresująco na rodziców. A wtedy byle stwierdzenie dziecka: „ja chcę tylko w misie" potrafi wyprowadzić nas z równowagi, choć w normalnej sytuacji zareagowalibyśmy inaczej, czyli spokojnie.

2. Zrób przegląd szafy dziecka

Przyjrzyj się dokładnie jego ubraniom. Czy sweterki są zapinane na guziczki czy suwaki? Buciki trzeba sznurować czy zapinać na rzepy? Dla małego przedszkolaka wygodne i łatwe do założenia ubranie jest bardzo ważne. Dzięki niemu czuje się bardziej samodzielny, bo np. w toalecie nie musi wołać pani, by zapięła mu spodnie. W ten sposób nabiera pewności siebie i odwagi, a to cechy, które ułatwiają start w przedszkolu.

Oczywiście nie zmienisz od razu całej dotychczasowej garderoby dziecka, ale po takim przejrzeniu szafy będziesz miała pojęcie, jakie ubrania powinnaś dokupić w najbliższym czasie. A na pierwszych przedszkolnych zakupach możesz zrobić mały wywiad i zorientować się, co jest dostępne na odzieżowym rynku.

3. Sporządź listę wyprawki przedszkolaka

Pomoże ci nie zapomnieć o różnych potrzebnych do przedszkola rzeczach i ułatwi sprawne zakupy. Możesz ją przygotować na podstawie wcześniejszych rozmów z przedszkolanką lub skorzystać z naszych podpowiedzi, które znajdziesz w tekście: Wyprawka do przedszkola – czego będzie potrzebować dziecko.

Zobacz także

4. Idź z dzieckiem na zakupy

Na zakupy koniecznie wybierz się ze swoim dzieckiem. W ten sposób unikniesz kupna rzeczy, które mu się nie spodobają lub po prostu nie będą na niego pasować. Takie wspólne wyjście ma jeszcze jeden plus: pozwala powoli oswoić kilkulatka z czekającymi go zmianami. Podkreśla rangę wydarzenia, jakim jest przedszkolny debiut i sprawia, że dziecko odbiera je jako bardzo pozytywne przeżycie. Oczywiście pod warunkiem, że podczas kupowania panuje spokojna, miła atmosfera.

5. Pozwól dziecku wybierać

Pamiętaj, żeby uwzględniać gust dziecka. Nie musisz od razu godzić się na sukienkę z tiulu, ale pozwól córce zdecydować, czy woli różową, czy też może niebieską spódniczkę. Dzięki temu dziecko poczuje się docenione i dorośle potraktowane.

6. Kupuj z głową

Fakt, że twoje dziecko potrzebuje kredek i odświętnego stroju na przedszkolne uroczystości nie oznacza, że powinnaś od razu kupić pełen zestaw malarski i co najmniej cztery białe koszule (gdyby dziecko szybko się brudziło). Nie musisz także szukać książeczek do ćwiczeń dla trzylatków. Są różne opracowania i to przedszkolanka zdecyduje, z którego zestawu książek będzie korzystać. Niedobrym pomysłem jest także kupowanie pisaków zamiast kredek. Mazaki nie wymagają żadnego nacisku podczas kolorowania, a więc nie stymulują dłoni do rozwoju.

7. Wybierz dla dziecka mały prezent

Oprócz rzeczy, które są potrzebne przedszkolakowi, warto kupić jeszcze coś, co nie jest niezbędne, ale na pewno spodoba się dziecku.

  • Pluszak. Mały miś czy króliczek, do którego dziecko będzie mogło się przytulać to dobry pomysł. Malec może zabrać go 1 września ze sobą do przedszkola. Możesz powiedzieć, że misiek będzie przy nim czuwał albo odwrotnie: poprosić o opiekę nad króliczkiem, który także będzie po raz pierwszy w przedszkolu.
  • Plecaczek czy torebka. Twój trzylatek poczuje się bardzo dorosły, a co za tym idzie odpowiedzialny. Pierwszego dnia w przedszkolu dziecko może przynieś w plecaku kredki i... ciasteczka dla kolegów.

8. Zakończcie zakupy miłym akcentem

Po zakupach zabierz dziecko na lody albo pyszny koktajl. Niech debiutujący przedszkolak poczuje się naprawdę wyjątkowo. Przecież już wkrótce czeka go całkiem nowe życie.

Warto pamiętać!
Odświętny strój przyda się nie tylko na rozpoczęcie roku w przedszkolu, ale także podczas uroczystości, które dziecko będzie przygotowywać (występów, przedstawień). Nie zawsze musi to być tradycyjna biała koszula i granatowe spodnie czy spódnica. Są i inne możliwości:

  • Sukienka dla małej strojnisi. Jej odświętny charakter może podkreślać biały kołnierzyk albo plisowany dół.
  • Spodnie z mankietem. Niekoniecznie granatowe. Doskonałe są także szarości i beże. Będą bardziej eleganckie, gdy zaprasujesz je w kant.
  • Biała bluzka. Dla dziewczynki może mieć naszyty kwiatek, a dla chłopca – mały samochodzik.
Reklama

Przeczytaj też: Pierwszy dzień w przedszkolu – relacje mam

Reklama
Reklama
Reklama