pierwszy dzień w przedszkolu
fotolia
Edukacja

Zanim pójdzie do przedszkola

Jeśli chcesz, by twój malec we wrześniu powędrował do przedszkola, już teraz zacznij go do tego przygotowywać. Jego debiut będzie wtedy łatwiejszy.

Przede wszystkim zorientuj się, czy maluch jest gotowy na codzienne kilkugodzinne rozstania z tobą. Chociaż zdarza się, że już dwuipółlatki czują się w przedszkolu znakomicie, to są i takie trzylatki albo nawet czterolatki, które nie potrafią znieść, że zostają bez mamy. Zwykle tak bywa z dziećmi, które do tej pory spędzały całe dnie tylko w domu, pod maminą opieką.

Jeżeli tak właśnie jest w przypadku twojego dziecka, już teraz postaraj się jak najczęściej stwarzać sytuacje, w których zaopiekuje się nim ktoś inny niż ty i w innym miejscu niż wasze mieszkanie. Możesz np. wybrać się do kina, a dziecko odprowadzić do sąsiadki lub zawieźć do babci. Dziecko protestuje i płacze? Nie wpadaj w panikę. Każde dziecko po pewnym czasie uświadamia sobie, że mama wychodzi z domu tylko po to, aby po kilku godzinach wrócić. Stopniowo staraj się wydłużać czas swojej nieobecności. Wkrótce wizyty u miłej sąsiadki lub babci staną się dla malucha przyjemnością.

Warto zadbać też o to, by maluch bawił się z innymi dziećmi, jeśli nie miał dotychczas takiej okazji. W ich towarzystwie łatwiej nauczy się zasad życia w społeczeństwie (np. dzielenia się). Wspólna zabawa z rówieśnikami, umiejętność współpracy w grupie i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych na pewno ułatwią mu przedszkolny start.

Ułatw dziecku start

W przedszkolu malec dozna wiele radości, ale będzie też musiał stawić czoła problemom. Co możesz zrobić, aby było ich jak najmniej?

  • Zachęć do posługiwania się sztućcami. Trzylatek raczej nie  pokroi sobie sam kotleta, ale powinien sprawnie posługiwać się łyżką i bez rozlewania pić z kubeczka.
  • Naucz samodzielnego korzystania z toalety. Dobrze by było, gdyby maluch w najbliższych miesiącach pożegnał się z pieluchą.
  • Zachęć, by sam się ubierał. Trzylatek potrafi się sam rozebrać, ale zadbaj, by umiał włożyć majtki, spodenki na gumkę, bluzę, kapcie.
  • Przyzwyczaj do wykonywania poleceń i przestrzegania reguł. Rób to np. podczas zabawy w przedszkole. Pamiętaj, że przyzwyczajanie do dyscypliny nie może jednak zabijać w dziecku spontaniczności.

A może integracyjne? Wybór jest coraz większy. Jak wybrać przedszkole?

Nie warto zapisywać dziecka do przedszkola, które jest daleko od domu. Codzienne dojazdy utrudnią życie całej rodziny. Dobrze jest wybrać przedszkole, w którym odbywają się zajęcia adaptacyjne . Istotne jest też położenie przedszkola (nie powinno być przy ruchliwej ulicy) i wyposażenie przedszkolnego ogródka, tak aby dziecku nie groziła nuda. Nieśmiały malec lepiej odnajdzie się w prywatnym lub społecznym przedszkolu, w którym grupy są zazwyczaj mniejsze, a pań przedszkolanek – więcej. A może warto zastanowić się nad przedszkolem integracyjnym, w których dzieci uczą się wrażliwości podczas zajęć z niepełnosprawnymi rówieśnikami?

Zobacz też: Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka

Konsultacja: Magdalena Gąssowska psycholog, mama jedenastoletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

dziecko nie chce chodzić do przedszkola
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola – skąd ta niechęć?
Niemal każde dziecko nie chce chodzić do przedszkola na początku swojej przygody z tą instytucją. To normalna reakcja, w końcu pójście do przedszkola to ogromna zmiana w życiu kilkulatka, który ma prawo czuć się niepewnie i protestować. Zwykle dramatycznie okazywana niechęć mija po okresie adaptacyjnym. Co w tym pomaga?

Do przedszkola zwykle przyjmuje się dzieci, które skończyły trzy lata. Jednak nie każdy trzylatek jest gotowy do rozstania z mamą. To, że tak małe dziecko nie chce chodzić do przedszkola, jest normalną, a wręcz prawidłową reakcją. W przedszkolu wszystko jest nowe: są opiekunki zamiast mamy, babci czy niani, jest inne otoczenie i grupa dzieci, z którymi trzeba dzielić się uwagą opiekunek. To naprawdę trudne dla malucha, który do tej pory miał dla siebie całą uwagę najbliższych.  Wyjaśnimy przyczyny niechęci do przedszkola i podajemy sposoby, jak sobie z nią radzić. Spis treści: Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Porady, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola Co zrobić, żeby uniknąć niechęci dziecka do przedszkola Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Pierwsze dni w przedszkolu  na ogół bywają trudne.   Niektóre dzieci demonstrują swoją niechęć do przedszkola już od pierwszego dnia. Inne dopiero po kilku pozornie udanych dniach. Tak zwykle zachowują się dzieci, których wyobrażenia o przedszkolu nie zgadzają się z rzeczywistością. Rodzice często upatrują przyczyny niechęci w niemiłej pani albo niesmacznych obiadach. Tymczasem powód jest inny. Trzyletni malec silnie przeżywa rozłąkę z mamą lub inną osobą, która dotychczas się nim opiekowała. Jeśli przez wiele dni przy rozstaniu z rodzicami dziecko płacze, trzeba mu pomóc. Warto np. przez jakiś czas odbierać je tuż po obiedzie. Bywa, że maluchowi pomaga zabrana z domu ulubiona przytulanka. Ważne, aby pomimo trudności zawsze wyrażać się o przedszkolu pozytywnie i wspominać własne pozytywne doświadczenia. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch problem znika. Protesty dziecka w domu czy w drzwiach przedszkola, które  trwają maksimum do 3 miesięcy , są normą. Tyle czasu potrzebują niektóre...

Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
AdobeStock
Edukacja
Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?
Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.

Jako rodzic 3-latka pewnie denerwujesz się na równi z dzieckiem i zastanawiasz się, czy to na pewno dobry moment, by posłać malucha do przedszkola. Spokojnie, wbrew pozorom łatwo sprawdzić, czy dziecko jest już gotowe na taką zmianę. Gotowość przedszkolna to ważne umiejętności, które pomogą maluszkowi zaadaptować się w grupie innych przedszkolaków i w pełni korzystać z przedszkolnych zajęć. Sukces w przedszkolu zwykle osiągają te dzieci, których rodzice mogą twierdząco odpowiedzieć na wymienione niżej pytania. Czy dziecko jest gotowe do przedszkola? Rodzice często nie wiedzą dokładnie, kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola. Odpowiadamy: już 3-latek może osiągnąć tzw. gotowość przedszkolną. Zastanów się i uczciwie odpowiedz na poniższe pytania: Czy twoje dziecko nie nosi już pieluch? Choć nie wszystkie dzieci wyrastają z pieluch w tym samym czasie, trzy-, czterolatki, a nawet część dwulatków umie sobie już bez nich poradzić. I to bez względu na to, czy chodzą do przedszkola, czy nie. Jeśli twoje dziecko jest odpieluchowane  i przyzwyczajone do korzystania z nocnika, próbuj zachęcić je do używania sedesu (pamiętaj o zakupie odpowiedniej nakładki), aby umiało sobie w przyszłości poradzić w przedszkolnej łazience. Przygotuj się również, że na początku przedszkolnej kariery z powodu stresu dziecku czasem mogą zdarzać się awarie.   Czy dziecko umie sobie czasem poradzić bez pomocy dorosłych? Im bardziej samodzielny jest przedszkolny debiutant, tym lepiej. Opiekunki starają się pomagać we wszystkich czynnościach, ale niemożliwe jest, aby obsłużyły naraz wszystkie dzieci. Maluch, który sam je zupę, zamiast czekać, aż go ktoś nakarmi, czuje się przy stole pewniej i przede wszystkim nie wstaje od niego głodny. Podobnie dziecko, które próbuje samo myć ręce lub zęby (o to też dbają maluchy w przedszkolu),...

panthermedia
Edukacja
Będzie dobrze! Rady na pierwsze dni w przedszkolu
Przedszkole to o wiele więcej niż miejsce, w którym można zostawić dziecko, gdy mama idzie do pracy – dziecko nauczy się tam wielu ważnych rzeczy. Co robić, by dobrze się tam czuło i szybko je polubiło?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla dziecka trudne, ale spokojnie, to minie. I  to szybciej niż myślisz! Często jest tak, że malec, który podczas rozstania z mamą trzyma się futryny i rozdzierająco płacze, chwilę później bawi się z kolegami. Nie wierzysz? Porozmawiaj z nauczycielkami. Jak ułatwić maluszkowi start? Radzi Beata Chrzanowska, psycholog dziecięcy. 1. Zrób porządek z własnymi uczuciami  – Zdarza się, że mamy tak naprawdę nie chcą, by ich dzieci chodziły do przedszkola – mówi Beata Chrzanowska. – Posyłają je tam, ale mają poczucie winy i uważają, że byłoby lepiej, gdyby dziecko nadal było z nimi 24 godziny na dobę.   Dzieci to wyczuwają i mają w głowie bałagan: „Muszę iść w miejsce, którego moja mama nie lubi. Będzie strasznie!” Bywa i tak, że mama, która nie cierpi swojej pracy, wolałaby być z dzieckiem w domu. „Złe” przedszkole jest więc świetnym pretekstem, by rzucić znienawidzone zajęcie i zająć się „ratowaniem” pociechy. 2. Ćwiczcie krótkie rozstania i trenujcie samodzielność Lęk przed zostaniem gdzieś bez mamy, kłopoty z myciem rąk, jedzeniem, toaletą  itd. są często powodem stresu u świeżo upieczonego przedszkolaka. Dlatego warto to  ćwiczyć: samodzielne dziecko jest bardziej pewne siebie! 3. Przekonaj dziecko, że przedszkole to fajne miejsce Będzie tam miało mnóstwo zabawek, pozna rówieśników, zagra w jasełkach, dowie się mnóstwa ciekawych rzeczy. Staraj się jednak nie przedobrzyć i nie obiecuj gruszek na wierzbie,  bo nadmierna reklama może być przyczyną rozczarowania. 4. Nie zniechęcaj Czasami robimy to zupełnie nieświadomie, mówiąc: „Musisz chodzić do przedszkola, bo nie miałabym co z tobą zrobić, idąc do pracy”. To kiepski argument – maluch może się poczuć jak bagaż w poczekalni. Traktuj chodzenie do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak