Dziecięca obsesja związana z dinozaurami ma same plusy
Jeśli twoje dziecko recytuje na wyrywki nazwy nawet najbardziej rzadkich dinozaurów, ma ich figurki na półkach i na ubrankach, to znaczy, że... masz powód do radości.
Tak zwane "intensywne zainteresowania" rozwijają się u o ok. 30 proc. dzieci. Najczęściej pojawiają się między 2. a 6. rokiem życia i nie muszą dotyczyć dinozaurów, ale dowolnej dziedziny, np. astronomii, biologii czy historii. W większości przypadków pasja ta z czasem zanika, a czasami utrzymuje się przez większość życia.
O czym świadczą intensywne zainteresowania
Specjaliści twierdzą, że intensywne pasje kształtują uwagę, wytrwałość, zdolność do kompleksowego myślenia, czyli do efektywnego przetwarzania informacji. Jednak, aby tak się stało, pasja musi być związana z dziedziną pojęciową.
Zainteresowania pojęciowe czy sytuacyjne?
Jeśli zabawa malucha polega jedynie na tym, że bawi się on figurkami dinozaurów, wydając przy tym gadzie ryki i inscenizując bitwy, to są to zainteresowania sytuacyjne. Jeśli jednak dziecko interesuje się dinozaurami jako takimi – ich nazwami, tym jak żyły, co jadły, jak były zbudowane, co się z nimi stało – to wtedy można mówić o zainteresowaniach pojęciowych, czyli tych, które mają szansę zaprocentować w przyszłości.
Inne korzyści z pasji dziecka
Podobno maluchy, które mają obsesję na punkcie jakiejś dziedziny, np. na punkcie dinozaurów właśnie, odznaczają się też lepszymi zdolnościami językowymi, co zwykle przekłada się też na wysokie umiejętności rozumienia (mowy, tekstu pisanego). Ponadto dziecięca intensywna pasja pomaga rozwijać strategie radzenia sobie z nowymi sytuacjami i problemami, co procentuje później w dorosłym życiu.
Skąd się biorą pasje u dzieci
Specjaliści twierdzą, że nie da się ich dziecku zaszczepić. To, że rodzic kocha przyrodę, nie oznacza, że maluch będzie się nią interesował. Intensywne zainteresowania kiełkują w głowie dziecka już w pierwszym roku jego życia i to bez zachęty ze strony rodziców czy opiekunów.
Zobacz koniecznie: Jak rozwijać dziecięce pasje
Czas trwania dziecięcej pasji
Najczęściej trwa ona od 6 miesięcy do 3 lat. Tylko 20 proc. dzieci, które miały pasję, nadal ją rozwijały w momencie pójścia do szkoły. Najprawdopodobniej obowiązki szkolne zaczynają wtedy kolidować z zainteresowaniami dziecka – nie ma ono już tyle czasu na rozwijanie swojej pasji. Na dodatek, jeśli nowi koledzy nie interesują się tym samym, dziecko unika rozmów z nimi na temat swoich zainteresowań. Aby podtrzymać pasję dziecka, warto z nim na jej temat rozmawiać i podsuwać mu nowe informacje z nią związane.
Źródło: megaphone.upworthy.com
Zobacz także: