Kolorowanka to obrazek złożony z konturów, które wypełnia się kolorem. Kolorowanki znane są również pod nazwą malowanka lub rysowanka. Zwykle wydawane są w formie zeszytów lub książek, ale można je też wydrukować z internetu. Kolorowanie wspiera rozwój manualny i przygotowuje do pisania.

Reklama

Rodzaje kolorowanek

Kolorowanki to idealny sposób na wspieranie rozwoju dziecka. Możemy je podzielić na różne rodzaje, ze względu na:

  • stopień trudności – rysowanki dla najmłodszych to proste obrazki z grubymi konturami, dla starszych dzieci wzory są coraz bardziej skomplikowane i szczegółowe;
  • płeć - dziewczynki najczęściej wybierają zwierzątka, księżniczki, jednorożce, wróżki; kolorowanki dla chłopców to zwykle pojazdy, superbohaterowie i zwierzęta.

Odmiany kolorowanek

Kolorowanie to nie tylko rodzaj zabawy z dzieckiem, ale też szereg korzyści dla jego rozwoju. Innym rodzajem podziału rysowanek jest ten na:

  • malowanki – inaczej kolorowanki wodne, do wypełnienia konturów wystarczy pędzel zwilżony wodą;
  • kolorowanki online – dziecko wypełnia barwami obrazek w komputerze, specjalnej aplikacji na telefon lub tablet;
  • antykolorowanki – odmiana malowanek, która polega na uzupełnianiu obrazków własnymi rysunkami, np kolorowanki ze zwierzętami, którym trzeba dorysować ogon, uszy, wzór na futerku;

Kolorowanki do druku

Zamiast tradycyjnych obrazków do kolorowania w formie zeszytu czy książki, rodzic może pobrać obrazki z internetu i wydrukować dla dziecka. Kolorowanki do druku mają tę zaletę, że ich wybór jest praktycznie nieograniczony i zawsze są pod ręką – wystarczy drukarka i gotowe!

Zalety malowanek

Przykładowe zalety kolorowania:

Zobacz także
  • przygotowanie do pisania – rozwija małą motorykę. Dzięki kolorowaniu dziecko uczy się prawidłowo trzymać kredkę i koordynować pracę ręki.
  • koncentracja –wypełniając kolorem kontury, dziecko skupia się na obrazku i swojej czynności, a precyzja wymaga skupienia uwagi. Ta umiejętność będzie bardzo przydatna w szkole;
  • koordynacja ręka-oko – trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, temperowanie kredek – to wszystko ćwiczy koordynację ręka-oko.
  • rozwijanie kreatywności – kolorowanie to nie tylko wypełnianie gotowych obrazków. Wbrew pozorom to wyśmienite ćwiczenie dla rozwijania wyobraźni i kreatywności
  • nauka kolorów – dzięki kredkom dziecko poznaje różne kolory i ich odcienie.

Kolorowanki dla dorosłych

Tak, takie też istnieją i zrobiły się ostatnio bardzo modne. Oczywiście nie chodzi w nich o kształtowanie wszystkich tych umiejętności, które musi zdobyć dziecko – dorosły, przynajmniej w teorii, już je posiada. W kolorowankach dla dorosłych chodzi przede wszystkim o rozładowanie stresu – stąd ich nazwa: kolorowanki antystresowe. Dobór kolorów i wypełnianie nimi często bardzo niewielkich obszarów wymaga przemyślanego działania i koncentracji. To pozwala oderwać myśli od codziennych obowiązków i zrelaksować się. W ten sposób powstają często bardzo misterne i piękne obrazki. Oczywiście jest to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy kiedyś lubili rysować. Powrót do tego typu zajęć przywołuje przyjemne wspomnienia, co dodatkowo działa odstresowująco.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama