Przekonacie się zresztą sami, gdy sięgniecie w maju (przypomnę wam na pewno, że jest już w księgarniach) po książkę Józki, Jaśki i Franki, w której Stary Doktor pokazuje, że świat dziecka wcale nie jest taki beztroski.

Reklama

Na razie zapraszam do domu Szymka, bardzo zwyczajnego chłopca mieszkającego z rodzicami, trzyletnią siostrą Hanią, i babcią. Podobnie jak inni chłopcy w jego wieku marzy o dalekich podróżach i podniebnych lotach. Nic dziwnego, że raz chce być piratem, a innym razem jastrzębiem. Dorośli jednak nie rozumieją ani jego marzeń, ani jego kłopotów z dniem codziennym. Nie rozumieją, bo są dorosłymi i dawno już zapomnieli o tym, z jakimi problemami musieli walczyć, gdy byli w wieku Szymka. I jak im to wszystko wytłumaczyć? Co powiedzieć, gdy jest źle, gdy musi się ustąpić swojej trzyletniej siostrze Hance, gdy nie wie się, jak sobie poradzić z bezwzględnością kolegów, gdy płaci się za winy siostry, która na zeszycie od matematyki namazała tysiące esówfloresów.

Szymek ma zwyczajnie żal, że dorośli nieustannie go krytykują, że nie są w stanie wznieść się wyżej i zrozumieć, albo poradzić, albo chociaż odrobinę pocieszyć. I dlaczego ten świat, w którym przyszło mu żyć, jest taki surowy dla dzieci, i taki wyrozumiały dla dorosłych. Jedni tylko rządzą, drudzy tylko słuchają. To nie fair.

Nie trudno się zatem dziwić, że każde opowiadanie rozpoczyna się od jakiegoś ważnego zdania napisanego kiedyś przez Janusza Korczaka. Stary Doktor wiedział, co znaczą ból i cierpienie małego człowieka.

Katarzyna Zimmerer, prywatnie córka Joanny Olczak-Ronikier, również autorki wielu wartościowych książek, a wśród nich biografii Janusza Korczaka, i Ludwika Zimmerera, niemieckiego dziennikarza rozkochanego w Krakowie, bez trudu weszła w literacki klimat utworów Doktora. Napisała książkę współczesną, ale taką, pod która pewnie i On by się podpisał, bo wiedział jak do dzieci przemówić. W prawdziwym życiu chronił dzieci przed cierpieniem, w literackich opowieściach pozbawiał je złudzeń. Przeczytajcie koniecznie.

Zobacz także
Reklama

Zwyczajny dzień
Autorka: Katarzyna Zimmerer
Ilustratorka: Aleksandra Płocińska
Wydawca: W.A.B.

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama