Współcześnie umiejętność korzystania z Internetu maluchy wysysają niemalże z mlekiem matki. Rośnie nam nowe, cyfrowe pokolenie, dla którego Internet będzie naturalnym sposobem komunikowania się z innymi, a także podstawowym źródłem informacji czy rozrywki. Nie ma sensu z tym walczyć i zakazywać dziecku korzystania z Internetu w obawie przed tym, by nie spotkało go tam coś złego. Trzeba jednak nauczyć malucha mądrego korzystania z sieci i podsuwać mu takie treści, które nie tylko będą dla niego rozrywką, lecz także wspomogą jego rozwój poznawczy.

Reklama

5 przykazań małego internauty

Aby mieć pewność, że surfującego po sieci malucha nie spotka żadna zła przygoda, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

  1. Bądź przewodnikiem dziecka po Internecie

Pokaż dziecku, jak funkcjonuje Internet – lepiej, aby dowiedział się tego od ciebie niż od rówieśników, którzy mogą wskazać mu nieodpowiednie strony. Spróbujcie wspólnie znaleźć interesujące dla Was portale, możecie także zrobić ich listę lub dodać do zakładek, abyście zawsze mieli je pod ręką.

  1. Bezpieczeństwo to podstawa

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Wytłumacz mu, że nie każdemu człowiekowi spotkanemu w Internecie można zaufać, że z osobami poznanymi w sieci nie można od razu umawiać się na spotkania. Uczul też malucha na to, że – tak jak w realnym świecie – również w Internecie nie powinien podawać nikomu swojego adresu zamieszkania, numeru telefonu czy innych danych osobowych. Wyraźnie powiedz też dziecku, że bez twojej zgody nie powinno rejestrować się na żadnych portalach, ponieważ to może wiązać się z pobieraniem opłat.

  1. Bądź wyrozumiała

Bardzo ważne jest, żeby dziecko ci ufało i mówiło ci o wszystkich niepokojących go sytuacjach, które przydarzyły mu się w sieci. Zatem jeśli zauważysz w historii przeglądarki, że maluch odwiedzał nieodpowiednie dla niego strony, nie krzycz na niego od razu, ale zapytaj, dlaczego przeglądało taka witrynę. Zdarza się, że dziecko trafi na taki portal przez przypadek, a potem nie mówi o tym rodzicom, bo boi się kary.

Zobacz także
  1. Ustalcie zasady

Wspólnie z maluchem ustal, ile czasu dziennie może spędzać przed komputerem i jakie strony w sieci może odwiedzać. To pozwoli ci nie tylko kontrolować to, co dziecko robi w sieci i jak się tam zachowuje, lecz także da Maluchowi poczucie, że mu ufasz i razem z nim podejmujesz ważne dla niego decyzje.

  1. Cieszcie się Internetem

Pamiętaj, że korzystanie z sieci ma więcej zalet niż wad. Nie demonizuj Internetu nie strasz nim dziecka – nie chcesz przecież wychować człowieka wykluczonego cyfrowo. Internet to wspaniałe miejsce, gdzie dziecko może zdobywać nowe umiejętności. Wystarczy, że podsuniesz mu odpowiednie treści. Jakie?

Magia Internetu z Magic Kinder

Aplikacja Magic Kinder otworzy przed twoim dzieckiem fascynujący świat Internetu, gdzie twój maluch będzie mógł nie tylko bawić się, lecz także uczyć, poszerzać swoją wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Przewodnikami po grach, filmach, kolorowankach, ćwiczeniach i innych atrakcyjnych dla dziecka materiałów będą jego ulubieni bohaterowie, m.in. Hello Kitty i Angry Birds. Świat Magic Kinder został podzielony na kilka działów:

  • Graj & Ucz się - tutaj maluch może w interaktywny sposób uczyć się nowego języka, grać w gry edukacyjne i sprawdzać swoją wiedzę za pomocą prostych quizów.
  • Historie – w tym dziale dziecko może wysłuchać wspaniałych opowieści, którym towarzyszą barwne animacje. Rodzice mogą nagrać też samodzielnie opowiadaną historię, którą maluch może odtworzyć zawsze wtedy, kiedy rodzice nie mogą sami opowiedzieć mu bajki.
  • Planeta – ten dział pomaga poznać świat i odległe miejsca, egzotyczną przyrodę i fascynujące zwierzęta.
  • Mixart – ten dział aplikacji pomoże ci odkryć małego artystę drzemiącego w twoim dziecku. Maluch może tu wykazać się twórczością, kolorując kolorowanki lub wykonując prace plastyczne zgodnie z instrukcją wideo.
  • Wideo – to biblioteczka z rozmaitymi filmami – od kreskówek z lubianymi przez dzieci bohaterami kreskówek, przez filmiki instruktażowe, aż po filmy przyrodnicze, z których maluch dowie się, gdzie żyją jego ulubione zwierzęta, czym się odżywiają i jakie mają zwyczaje.

Aplikacja Magic Kinder została przygotowana z myślą o oczekiwaniach i potrzebach rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom bezpieczne miejsce w sieci do zabawy i nauki. Magic Kinder daje wam jednak coś jeszcze – możliwość wspólnego spędzania czasu w ciekawy dla dziecka sposób. Rodzice mogą nagrać własnym głosem historyjki lub kołysanki, które maluch może odtworzyć w dowolnej chwili, np. jako bajkę do poduszki. Lekcje angielskiego są doskonałą okazją do wspólnego poznawania świata w języku obcym, a filmy o zwierzętach mogą stać się przyczynkiem do rozmowy o naszej planecie i ochronie przyrody. To tylko część możliwości, które daje wam Magic Kinder.

Zaletą aplikacji jest również to, że wszystkie treści, które przegląda dziecko, są pod twoją stałą kontrolą – możesz z łatwością sprawdzić, w co maluch ostatnio grał, jaką bajkę oglądał, którą kolorowankę wybrał. Nie musisz obawiać się też o to, że dziecko zobaczy nieodpowiednią dla niego reklamę – w aplikacji Magic Kinder nigdy nie pojawiają się żadne reklamy, nawet te skierowane do dzieci. A co jeśli nie jesteś w zasięgu wi-fi, właśnie skończył ci się transfer, a twoja pociecha natychmiast musi zagrać w swoją ulubioną grę? Nie martw się, z Magic Kinder można korzystać również offline.

Reklama

Już dziś odkryjcie magiczny i bezpieczny świat Internetu z Magic Kinder!

Reklama
Reklama
Reklama