Dziecko znów moczy się w nocy? Zobacz, co teraz robić.
Wydawało ci się, że już masz trening czystości za sobą. Tymczasem twoje dziecko znów zaczęło moczyć łóżko. Co teraz? Bardzo dużo zależy od twojej postawy.
Powrót moczenia nocnego może mieć wiele przyczyn. Najczęściej zdarza się dzieciom pod wpływem silnego stresu, np. gdy kilkulatek znów zaczyna chodzić do przedszkola po chorobie albo po długim rodzinnym wyjeździe. Nawet dla cztero- czy pięciolatka taka sytuacja rodzi tak silne emocje, jak wtedy, gdy pierwszy raz wkraczał w progi przedszkola. Czasem moczenie nocne ma związek z tym, że dziecko przeżywa pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa. Zdarza się, że powoduje je infekcja. Jak pomóc dziecku przesypiać noce na sucho?
Sprawdź, czy przyczyną nocnego moczenia nie jest infekcja
Siusianie do łóżka, a także popuszczanie w majteczki w ciągu dnia może być jednym z objawów przeziębienia albo infekcji dróg moczowych. Wizyta u specjalisty i wykonanie koniecznych badań pozwoli wykluczyć przyczyny zdrowotne.
Czytaj też: Bakterie w moczu – jak to się leczy
Gdy dziecko moczy się w nocy, zachowaj spokój
Nie okazuj dziecku, jak bardzo przejmujesz się zasiusianym prześcieradłem, nie krzycz na dziecko, ani nie komentuj przy nim, jak bardzo irytujące są dla ciebie jego mokra pościel i piżamka To może wzbudzić w nim silne poczucie winy.
Gdy dziecko moczy się w nocy, porozmawiaj z nim
Zapewnij, że nie dzieje się nic złego – powiedz, że starszym dzieciom też się czasem zdarza zasiusiać łóżko. Kilkulatek może się martwić, że coś jest z nim nie tak, że jest gorszy od innych, nawet jeśli po nim tego nie widać.
Pomóż dziecku przespać noc na sucho
Możesz ograniczyć podawanie picia na ok. 3 godz. przed snem, stosować specjalne zabezpieczenia, np. gumowe prześcieradła, podkłady pod prześcieradło. Albo wysadzać w ciągu nocy. Możesz też kupić specjalne majteczki – to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko ochroni przed zmoczeniem pościeli, ale też zapewni spokojny sen całej rodzinie. A dziecku nie będzie się kojarzyć z niemowlęcą pieluszką, której noszenie mogłoby być dla niego upokorzeniem.
Zobacz też: Zdradzamy sposoby na dobry sen przedszkolaka
Opiekuj się dzieckiem troskliwie
Otocz dziecko spokojem – jeśli moczenie ma związek z emocjami, powrotem do przedszkola, zmianami w domu, postaraj się znaleźć dla dziecka więcej czasu, bawić się z nim, przytulać, utulać wieczorem do snu. Jeśli problem długo nie będzie ustępował, a lekarz stwierdzi, że nie ma związku ze zdrowiem dziecka, warto poprosić o pomoc psychologa dziecięcego.
Czytaj też: 42 rady na dziecięce kryzysy