Praktyczne sposoby na rozwijanie dziecięcych pasji
Dzieci nie zawsze wybierają to, co pasjonuje mamę czy tatę. Wspieraj każdy rodzaj pasji, bo dzięki nim twoje dziecko lepiej się rozwija. Jak to robić? Oto praktyczne sposoby.
- Małgorzata Mazurek-Wódz
1 z 3
1. Zabieraj dziecko w ciekawe miejsca
Np. do muzeum, teatru, filharmonii, na festyn, na przedstawienia baletowe, do zoo, na rekonstrukcje dawnych bitew. Opowiadaj, czym zajmowali się dziadkowie, co robiłaś, kiedy byłaś małą dziewczynką. Nigdy nie wiadomo, kiedy ziarnko padnie na podatny grunt.
2. Czytaj dziecku książki
I sama też do nich zaglądaj. Rozwojowi pasji sprzyja też domowy księgozbiór, rodzinne wyjścia do księgarni, korzystanie z biblioteki (można do niej zapisać już przedszkolaka).
Zobacz też: Najciekawsze książki dla przedszkolaka – typy redakcji
3. Z głową urządź pokój dziecka
Jeśli znajdzie się w nim regalik, na którym są ładnie wyeksponowane książki (tuż pod ręką i w zasięgu wzroku), trudno będzie do nich nie zaglądać. To, co dziecko widzi, kształtuje jego umysł. Jeśli w pokoju postawisz globus albo zawiesisz wielką mapę świata, może to być preludium do geograficznych zainteresowań przedszkolaka.
2 z 3
4. Podążaj za dzieckiem
Ale bądź też jego przewodnikiem. Zanim podarujesz mu 153. resoraka, bo wydaje ci się, że to je ucieszy, sprawdź inne opcje. Dyskretnie wybadaj, czy przypadną przedszkolakowi do gustu.
5. Nie przejmuj się płcią dziecka
Syna może zainteresować gotowanie, a córkę samochód (nie tylko taki dla Barbie). Odmawianie dziewczynkom zdolności matematycznych i technicznych, nieodpowiadanie na ich pasje związane z przedmiotami ścisłymi czy techniką to częsty błąd rodziców.
6. Nie przerywaj dziecku
Gdy właśnie zgłębia tajniki budowy zegarka, nie wymagaj, by nagle przyszło na obiad. Dzieci, nawet te bez pasji, nie lubią być zaskakiwane. Uprzedzając, że niedługo będzie jeść, obdarzasz szacunkiem dziecko i to, co robi.
Czytaj też: Trudne rozmowy z dzieckiem – co mówić?
3 z 3
7. Doceń zbieractwo
To tylko pozornie mania posiadania dużej liczby różnych przedmiotów. Mali kolekcjonerzy potrafią zadziwić wiedzą o swoich zbiorach. Naucz dziecko porządkować, klasyfikować, dokonywać selekcji. To ważna część każdej pracy naukowej.
8. Staraj się znaleźć odpowiedź na każde pytanie
Nie poddawaj się w trakcie badawczej serii „a dlaczego". Niech będzie dla ciebie wyzwaniem. Jeśli nie znasz jakiejś odpowiedzi, poszukajcie jej wspólnie w książkach lub internecie. Pokażesz dziecku, jak zdobywa się informacje.
9. Sama miej pasję
Nie rezygnuj z braku czasu z tego, co lubisz. Jeśli nie jesteś w stanie regularnie chodzić do teatru, może w domu zorganizujesz spotkania dla przyjaciół, podczas których obejrzycie dobrą sztukę na DVD.
Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog pracuje w warszawskiej poradni Uniwersytet dla Rodziców, prowadzi warsztaty dla dzieci zdolnych.
Porozmawiaj z mamami, jak rozwijać dziecięce pasje >>> forum Babyonline.pl