Reklama

Twój przedszkolak będzie bawić się na karnawałowym balu, szaleć na kuligu, a może nawet wystąpi w przedszkolnym przedstawieniu... W styczniu i lutym na dziecko czeka mnóstwo atrakcji. Co zrobić, by sprawiły mu jak najwięcej frajdy?

Reklama

1. Pomyśl o karnawałowym przebraniu dla dziecka

Będzie potrzebne na przedszkolnym balu. Porozmawiaj z wychowawczynią dziecka. Może bal jest organizowany pod jakimś hasłem, np. „W lesie" (zadaniem przedszkolaków będzie przebrać się za leśne zwierzątka) albo „Bajkowy świat" (każdy przebiera się za swoją ulubioną postać z bajki). Zapytaj także, jakich rzeczy – ze względu na bezpieczeństwo – nie będzie wolno dzieciom przynieść na bal. Może się okazać, że twój mały rycerz musi wystąpić bez plastikowego miecza, ale może za to przynieść zrobiony z tektury.

Porozmawiaj też z dzieckiem. Musi przecież zdecydować, w jakim stroju wystąpi. To nic, że masz pomysł na oryginalny strój wiewiórki, podczas gdy twoja córeczka woli zostać tradycyjną księżniczką. I nie jest argumentem fakt, że na balu pewnie co druga dziewczynka będzie przebrana za kopciuszka, księżniczkę czy królową (postacie dla rodziców nie do odróżnienia). To dziecko ma się dobrze bawić na karnawałowym balu, a nie ty!

Przebranie możesz wypożyczyć, kupić albo zrobić sama. Wypożyczony strój oszczędza czas i pieniądze, ale maluch może spotkać swojego karnawałowego bliźniaka. Kupiony – pewnie nadszarpnie wasz budżet domowy, ale z kolei przyda się podczas innych okazji (np. domowego balu, urodzin). Strój zrobiony własnoręcznie wymaga pomysłu, czasu i pracy, jednak masz gwarancję, że na balu nie będzie takiego drugiego. No i dziecko ma frajdę podczas jego tworzenia (bo pewnie bardzo będzie chciało ci pomóc).

Zobacz też: Jak przygotować strój dla dziecka na bal karnawałowy

2. Nie namawiaj dziecka na występ w przedszkolu

Często wychowawczynie razem z dziećmi przygotowują krótkie występy, na które zapraszają rodziców. To cudowne móc zobaczyć, jak twoje dziecko z wypiekami na twarzy śpiewa piosenkę, ale... tylko pod warunkiem, że nie zostało do tego zmuszone. Oczywiście możesz zachęcić przedszkolaka, żeby zagrał jakąś rolę albo choćby stanął razem z innymi dziećmi podczas śpiewania kolędy. Jeśli jednak dziecko ciągle upiera się przy swoim, odpuść. Może jeszcze po prostu nie jest gotowe na publiczne występy.

Zobacz też: Dziecko na scenie

3. Koniecznie przyjdź na przedstawienie, w którym bierze udział twoje dziecko

Czy wiesz, jak wyglądają przedszkolaki wchodzące na scenę, by pokazać rodzicom swój występ? Wszystkie patrzą w jednym kierunku – na widownię. Bo szukają wzrokiem swojej mamy i taty. Jeśli dziecko cię nie znajdzie, poczuje się smutne i oszukane. Może też myśleć, że jego sprawy nie są dla ciebie zbyt ważne i zazdrościć innym dzieciom, że ich rodzice znaleźli dla nich czas.

Pamiętaj więc, że nie ma nic ważniejszego niż występ twojego przedszkolaka. Praca? Nie kochasz chyba swego szefa tak mocno jak dziecka? Pilny wyjazd służbowy? Uda się i bez ciebie. Twoja choroba? To chyba jedyne usprawiedliwienie nieobecności. Ale i wtedy musisz stanąć na wysokości zadania i znaleźć godne zastępstwo: tata dziecka albo dziadkowie na pewno z przyjemnością wybiorą się na przedstawienie. Powiedz jednak wcześniej dziecku, dlaczego nie możesz przyjść i kto obejrzy program w twoim zastępstwie. Możesz także poprosić o nagranie występu i potem urządzić w domu uroczysty pokaz.

Zobacz też: Przedszkolne przedstawienia

[CMS_PAGE_BREAK]

4. Bądź wyrozumiała podczas występu dziecka

Myślałaś, że zobaczysz swojego przedszkolaka w głównej roli dwugodzinnej sztuki z pięknymi rekwizytami. Tymczasem twoja pociecha powiedziała tylko jedno zdanie i to w dodatku zapominając początku. Występ trwał 15 minut, przy czym przynajmniej 5 zeszło na ustawianiu dzieci i podpowiedzi pań, kto i co ma teraz mówić. A na koniec kilkoro dzieci uderzyło w płacz, że chce do mamy. „Rany, co to jest?" – zastanawiasz się przerażona. Tak właśnie mniej więcej wyglądają pierwsze występy przedszkolaków. Najczęściej brakuje w nich ładu i składu, ale za to są pełne miłości do rodziców i ogromnych starań, by wypaść jak najlepiej. A że czasami nie wychodzi? No cóż, bycie 3-letnim artystą nie jest proste.

Zobacz też: Malujemy buzię – żyrafa krok po kroku

5. Zorganizuj bal karnawałowy dla dzieci

Sylwester, bal, karnawałowe przyjęcie – to nie są imprezy zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dlatego popołudniowy bal karnawałowy dla przedszkolnych kolegów to świetny pomysł. Przygotuj papierowe talerze i kubki (oszczędzi ci to zmywania i... zbierania rozbitych skorup talerza, który niechcący spadł podczas zabawy). Pomyśl o prostym menu (dzieci nie docenią finezyjnego trzydaniowego posiłku, za to z pewnością będą zachwycone pizzą). Ustal z dzieckiem, przy jakiej muzyce będą tańczyć i w jakie zabawy grać (możesz zaproponować kalambury, układanie puzzli, konkursy na najładniejszą piosenkę czy wierszyk).

Zobacz też: Pomysły na kinderbal

6. Bal karnawałowy przygotuj z dzieckiem

Przedszkolak może zrobić karnawałowe dekoracje: skleić łańcuchy, pomalować nadmuchane przez ciebie balony, tak by przypominały dziecięce buzie, ustawić krzesełka w pokoju, poukładać zabawki na półce... Może także pomóc ci w kuchni wycinać kruche ciasteczka czy mieszać makową masę. Przy okazji tych czynności uczysz dziecko, że aby się dobrze bawić, trzeba najpierw wszystko dobrze zorganizować. A satysfakcja z udanego balu będzie dla gospodarza (czyli twojego dziecka) miłą nagrodą. I jeszcze jedna bardzo ważna rada: nie zapominaj chwalić dziecko za udział w przygotowaniach. Wykrawanie ciasteczek czy ustawienie talerzyków na stole to dla kilkulatka prawdziwy wyczyn, wymagający mnóstwo cierpliwości, którą w tym wieku dziecko nie grzeszy.

Zobacz też: Pieczemy ciasteczka! 7 przydatnych gadżetów

7. Nie zapomnij o zabawach na śniegu

Dlaczego biały puch jest dla dziecka tak ważny w karnawale? Bo, po pierwsze, przedszkolak bez dużej dawki ruchu staje się, delikatnie mówiąc, uciążliwy. Albo zamęczy cię ciągłymi prośbami o włączenie telewizora (bo nudno), albo z powodu nadmiaru energii spróbuje zrobić generalny przegląd regałów (bo coś trzeba zrobić z nadwyżką sił). Po drugie, zimowe zabawy idealnie pasują do karnawałowych szaleństw. Możecie ulepić bałwana z imprezową czapeczką albo (przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa) urządzić przed domem pokaz sztucznych ogni. Gwarantujemy, że dziecko na śniegu będzie podskakiwało z zachwytu, zaśmiewało się do łez podczas zjeżdżania z górki i z radością lepiło śnieżne kule. I o to chodzi. Bo karnawał to właśnie dobra zabawa.

Reklama

Zobacz też: 3 zimowe sporty dla dziecka – łyżwy, narty, snowboard

Reklama
Reklama
Reklama