dziecko, przebranie, śpiewać
Edukacja

Dziecko na scenie

Twojego trzylatka czeka w przedszkolu pierwszy w życiu występ przed publicznością? Sprawdź jak przygotować do niego dziecko.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Pierwszy występ wiąże się z ogromnymi emocjami. Pamiętasz, jak sama wychodziłaś w przedszkolu na scenę? Co wtedy czułaś? Tremę? Lęk? Podniecenie i radość? Pewnie wszystko naraz, a to sporo emocji jak na trzylatka. Po co je serwować dziecku i jak pomóc mu je opanować?

Przeczytaj także  42 rady na dziecięce kryzysy

Czego dziecko uczy się podczas przedszkolnych występów?

Na scenie i podczas prób dziecko  ma szansę zdobyć nowe umiejętności:

Ćwiczy cierpliwość, uczy się współpracy i odpowiedzialności.  Dowiaduje się, że bywają sytuacje, w których koniecznie trzeba działać razem z innymi, gdyż w przeciwnym razie zapanuje chaos. Poznaje przy tym smak odpowiedzialności, bo jeżeli Karolinka pomyli kolejność, a Jurek nie będzie chciał wyjść na środek, to Maciek nie wystąpi w ogóle, ponieważ nie będzie wiedział kiedy.

Uczy się pokonywać tremę i panować nad emocjami. Zanim Twoje dziecko wyjdzie na scenę, przez kilka tygodni będzie ćwiczyło wraz z innymi. Gdy dobrze opanuje tekst i zapamięta kolejność, z większą śmiałością wyjdzie na scenę. I choć z pewnością będzie miało tremę, łatwiej ją zniesie, bo będzie wiedziało, co ma w danym momencie robić. Poza tym częste występy pozwalają dziecku zetknąć się z różnymi odczuciami (lęku, niepewności, ale i dumy czy radości). Przedszkolak uczy się panować nad emocjami i w ten sposób łatwiej radzi sobie z nimi także poza sceną.

Ćwiczy pamięć.  Dziecko musi zapamiętać nie tylko swój tekst, ale także kolejność występowania i całą choreografię (musi np. wiedzieć, kiedy kucnąć, podskoczyć). Początkowo będzie mu to sprawiało trudności, ale dzięki powtarzaniu osiągnie wprawę (w myśl zasady ,,trening czyni mistrza").

Ma okazję być aktorem. Dzięki granej roli Twoje dziecko może choć przez chwilę poczuć się jak kotek czy drzewo. Często przedszkolanki wykorzystują ten fakt i podczas prób proponują malcom, by wykazali się inwencją i sami zaproponowali, jak np. chcą się poruszać w roli psa czy małpki.

Ma okazję zabłysnąć i poczuć się dumne. Maluchy bardzo cieszą się z występu, bo czują, że jest to sytuacja wyjątkowa, w której mogą zabłysnąć przed rodzicami. Tak samo jak Ty lubisz być chwalona, na pochwałę czeka także Twoje dziecko. A występ w przedszkolu daje niepowtarzalną ku temu okazję. Dlatego malec jest w stanie przełamać swój strach, nieśmiałość, a nawet niechęć – wie, że na końcu czeka go duma i radość z występu. A to przecież bardzo przyjemne uczucia.

Przeczytaj także dlaczego w edukacji przedszkolaka literki to nie wszystko 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Wychowanie
Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem
Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką. Sprawdź jak odkryć i rozwinąć talent dziecka Słuch absolutny Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki,  wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym. Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy  ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają. Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie. Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie.  Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych : jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu. Przeczytaj także: Pierwszy raz na angielskim   Jak sprawić, by dziecko było muzykalne? Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie raczej na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne?     Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach.  Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności.  Nie ograniczaj się do płyt z muzyką...

tygrys, horoskop chiński, horoskop dla dziecka
Fotolia
Horoskop
Horoskop chiński dla dziecka – tygrys
Jakie będzie twoje dziecko, gdy dorośnie? I co je czeka w nadchodzącym chińskim nowym roku? Czytaj chiński horoskop dla dziecka na 2017 rok i sprawdź, co je czeka w przyszłości!

Dzieci spod tego znaku są przedsiębiorcze i odważne . Małe tygrysy samodzielnie mierzą się z problemami, przez co rok 2017 nie będzie dla nich łatwy. Będą niestety dusić w sobie lęki - te dotyczące rozłąki z mamą, która wraca do pracy, albo te dotyczące niemiłego kolegi z grupy w przedszkolu. Nie przerażają ich jednak największe wyzwania związane z nauką i rozwojem. Do tego do wszystkich zadań podchodzą z optymizmem i humorem - na przełomie wiosny i lata odkryją w sobie talent artystyczny , a młodsze dziecko nauczy się nowych umiejętności. Być może już teraz widzisz u dziecka pierwszy próby np. w nauce chodzenia. Dzieci spod znaku tygrysa to małe śmiałki, które nie cofną się przed niczym. Pamiętaj o tym szczególnie na jesieni, gdy okaże się, że dziecko ma problemy z kolegami w żłobku czy przedszkolu. Ma wiele planów i marzeń, a każda przez niego wymyślona zabawa budzi w rówieśnikach zachwyt, co nieco złagodzi większość konfliktów. Tygrysy są silne, a jednocześnie bardzo emocjonalne i wrażliwe, lekkomyślne i niezdecydowane. Bywają uparte w stosunku do rzeczy, które uważają za słuszne i prawdziwe, dlatego przy świątecznych przygotowaniach musisz tłumaczyć dziecku co i dlaczego robicie, np. skąd pochodzi zwyczaj ubierania choinki lub po co dzieci piszą listy do św. Mikołaja . Muszą nauczyć się panować nad emocjami, ponieważ czasem ich zbyt żywy temperament i emocje mogę je zgubić. Dzieci spod znaku tygrysa w przyszłości świetnie sprawdzą się w roli przywódców, co już teraz będzie się objawiało np. w wakacje podczas podwórkowych zabaw z kolegami. Sprawdź też , jak policzyć numerek twojego dziecka

Przedszkolne jasełka
Fotolia
Aktualności
Mamo przedszkolaka, zazdroszczę ci! O jasełkach w przedszkolu
Aniołki się wiercą, Matka Boska podciąga rajtuzki, święty Józef macha do cioci… Już niedługo przedszkolne jasełka. Nie przegap ich - są jedyne w swoim rodzaju!

Uwielbiałam przedszkolne jasełka i bardzo żałuję, że mój syn ma je już za sobą. Zawsze płakałam na nich jak bóbr –  ze wzruszenia i ... ze śmiechu. Nie przegap ich, przygotowania rozpoczną się lada moment! Takie przedszkolne przedstawienia nigdy są  perfekcyjne (i całe szczęście, bo wiele by straciły!), za to jedyne  w swoim rodzaju. I zawsze jest na co popatrzeć. Stremowana owieczka kiwa się na piętach.  Przedszkolna gwiazda co chwile zerka na panią, by zobaczyć w jej oczach aprobatę. Trzej królowie przy pomocy kuksańców na nowo ustalają kolejność złożenia darów, a jeden z nich (tak, to był mój syn, niemal spadłam ze śmiechu z krzesła) postanawia na własną rękę wzbogacić swoją skromną rolę o solowy taniec robotów....   Warto też rzucić okiem na widownię:  mamy  pękają z dumy (i ze śmiechu) i bezwiednie recytują z dzieckiem tekst. Tatusiowie pstrykają zdjęcia. Babcie ocierają łzy. Nawet panie, choć przerabiały to już wiele razy,  są bardzo przejęte. Gdyby zmierzyć kłębiące się na sali emocje, występy w maluchach czy średniakach wygrałyby z premierą na Brodwayu. Po co komu przedszkolne przedstawienia? Takie występy mają też wiele innych, bardzo ważnych zalet. Rozwijają wyobraźnię Ujawniają drzemiące w dzieciach talenty , nie tylko zresztą aktorskie -  bywa, że podczas przygotowań ujawniają się np. cechy przywódcze albo wyjątkowa zdolność kreatywnego myślenia. Ćwiczą pamięć , bo trzeba zapamiętać nie tylko tekst, ale i choreografię, kolejność wejść itd. Uczą wyrażania emocji  poprzez gesty, rozumienia i interpretacji tekstu, zwracania uwagi na nie tylko na to co, ale i JAK się mówi. Uczą pokonywania tremy , co czasem bywa trudne, ale bardzo się w życiu przydaje. Uczą też cierpliwości, współpracy i odpowiedzialności , bo przecież przedstawienia nie robi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj