Możesz nauczyć dziecko optymizmu
Optymizm wydaje ci się wyłącznie kwestią charakteru? Nieprawda. To, czy dziecko będzie potrafiło w każdej sytuacji znaleźć plusy, zależy także od jego wychowania. Co zatem powinnaś robić, by wychować optymistę? Oto kilka podpowiedzi.
Radosny stosunek do siebie i świata to nie tylko sprawa genów, ale i wychowania. Poznaj zasady, dzięki którym dziecko będzie pogodnym i wesołym człowiekiem. Przyda mu się to i w dzieciństwie – kiedy wszystkiego będzie próbować po raz pierwszy, i w dorosłości – kiedy pojawią się niepowodzenia.
Nie skąp dziecku pieszczot
Dzieci potrzebują całego oceanu czułości. Tylko wtedy czują się kochane, szczęśliwe i bezpieczne. Dlatego wykorzystuj każdą okazję – kąpiel, karmienie, przewijanie – do pieszczot z maleństwem. Im częściej będzie głaskane, kołysane, przytulane, tym lepiej! Pogodne usposobienie można też budować, tańcząc z dzieckiem w objęciach czy kołysząc je w ramionach. Te czynności, wykonywane w atmosferze radości i akceptacji, sprawiają, że dziecko rośnie w przekonaniu, iż świat jest mu bardzo przyjazny.
Czytaj też: Jak mądrze rozpieszczać dziecko
Mów i słuchaj
Spędzając dzień z niemowlęciem, mów mu, co teraz robisz, śpiewaj piosenki, naśladuj głosy zwierząt. A kiedy zacznie gaworzyć, rozmawiaj z nim. Dziecko bardzo to lubi, bo wtedy wie, że to, co „mówi”, jest dla innych ważne.
Walcz z nudą
Proponuj dziecku wspólne zabawy, np. granie na instrumentach (bębenku, cymbałkach), teatrzyk domowy, gry w chowanego. Z raczkującym dzieckiem można bawić się np. w „uciekaj, aż cię złapię”, turlanie piłeczki, którą dziecko goni na wyścigi z również raczkującym tatą lub mamą. Dziecko w ten sposób uczy się, jak przyjemnie organizować sobie czas, by się nie nudzić.
Zobacz: 6 zabaw ruchowych dla przedszkolaka
Chwal i podziwiaj swoje dziecko
Zasłużona pochwała działa jak nagroda. Pomaga dziecku budować poczucie własnej wartości i umacnia pozytywne zachowania („Warto się starać!”). Próbuj każdego dnia dostrzec u dziecka choć kilka rzeczy, które warto pochwalić. Możesz np. powiedzieć: „Ale grzeczny byłeś dzisiaj w sklepie” lub: „Cieszę się, że nie przeszkadzałeś, gdy rozmawiałam z ciocią”. Mały człowiek poczuje, jak rozpiera go duma! Nigdy natomiast nie strasz dziecka, że jak będzie nieposłuszne, to przestaniesz je kochać. Lepiej powiedz, że nie podoba ci się jego postępowanie, a nie ono samo. W przeciwnym razie może poczuć się odrzucone i bardzo nieszczęśliwe.
Traktuj dziecko z szacunkiem
Nawet najmłodsze dziecko ma prawo do własnych opinii czy upodobań. Dziecko, którego głos brany jest w rodzinie pod uwagę, czuje się kimś ważnym. Później, w dorosłym życiu, nie będzie nikomu pozwalało rozstawiać się po kątach. Zrozumie również, że może mieć duży wpływ na to, co się z nim dzieje.
Ucz dziecko uprzejmości
Uprzejme dzieci traktują wszystkich z szacunkiem i dzięki temu łatwo zjednują sobie sympatię innych. To wyjątkowo cenny kapitał na dalsze życie! Już roczniaka możesz uczyć machać na pożegnanie rączką i wołać „pa, pa”.
Sprawdź: Jak nauczyć dziecko dzielenia się z innymi
Dodawaj dziecku otuchy
Każde dziecko pragnie mieć rodziców, na których może polegać. Chce mieć pewność, że będą przy nim zawsze, gdy ich potrzebuje. Jeśli dziecko płacze, że boi się spać w ciemnym pokoju, nie nazywaj go beksą, ale przytul i pociesz. Zostaw mu przy łóżku zapaloną lampkę lub po prostu bądź z nim, póki nie uśnie. To będzie procentowało w przyszłości zaufaniem do świata i do ciebie.
Samodzielność w cenie
Parasol ochronny rozpięty przez nadopiekuńczą mamę sprawia, że dziecko traci pewność siebie i częściej szuka pomocy u innych. Gorzej też radzi sobie z wszystkimi trudnościami. Dlatego:
- Nie wyręczaj. Niech dziecko samodzielnie sznuruje buciki czy je zupę, jeśli woła: „Ja sam!“. Zabraniaj i nakazuj tylko wtedy, kiedy to jest naprawdę konieczne.
- Daj się wyszaleć. Pozwalaj dziecku wybiegać się i wyskakać. Dzięki temu wyrzuci z siebie złe emocje.
- Nie izoluj. Zachęcaj dziecko do zabawy z rówieśnikami i dzielenia się zabawkami. Poproś dziecko, by samo poszło poczęstować kolegę cukierkiem