mama, dziecko, gra, szachy
Wychowanie

Mądre dziecko? To zależy od ciebie!

Oczywiście nie jesteś w stanie uczyć się za swoje dziecko nowych umiejętności. Oczywiście nie możesz sprawić, by wykazało talent do rysowania czy nauki języków obcych. Ale możesz wiele zrobić, by twoje dziecko rozwijało się w dobrym tempie i osiągnęło w życiu sukces.

Wiele intelektualnych zdolności dziecko ma zakodowane w genach. Jednak twoje wsparcie dla umysłowego rozwoju dziecka jest wprost bezcenne!

Inspirujące zajęcia już od kołyski

Przede wszystkim dużo mów do dziecka, bo dzięki temu będzie miało później bogaty zasób słów. Możesz np. pokazywać mu, co widzicie („Zobacz, tam rośnie drzewo”), opisywać to, co robisz („Teraz obieram ziemniaki”) czy nazywać przedmioty, jakich akurat używasz. Ale to nie wszystko.

  • Często głaszcz dziecko, całuj, przytulaj. Dotyk sprawia, że jego mózg lepiej się rozwija!
  • Rób różne śmieszne miny. Marszcz nos, mrugaj, zwijaj język w trąbkę. Dziecko zacznie cię obserwować, dzięki temu nauczy się koncentrować uwagę.
  • Pokazuj różne kształty, kolory, faktury i dźwięki. Wykorzystuj w tym celu to, co akurat masz pod ręką: metalową łyżeczkę, kubeczek z plastiku, pluszowe maskotki. Mały człowiek poznaje świat za pomocą zmysłów.
  • Dbaj o to, by dziecko często słuchało muzyki klasycznej. Dowiedziono, że utwory takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi, świetnie wpływają na procesy myślowe.
  • Czytajcie książeczki. Dziecko może nie rozumieć tekstu, ale słuchając słów, pobudza wyobraźnię. A oglądając bajkowe ilustracje, uczy się wiązać słowa z obrazkami – czyli ćwiczy zdolność kojarzenia.

Sprawdź: Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?

Pomocne ćwiczenia dla przedszkolaka

Opracowali je psycholodzy, by dzieci mogły trenować swoje szare komórki. Twój szkrab lepiej wtedy rozwinie wrodzone zdolności.

  • Poproś dziecko, by wymieniło nazwy pięciu przedmiotów, które widzi. Potem niech spróbuje wyliczyć je z zamkniętymi oczami.
  • Niech dziecko przez pół minuty przygląda się sześciu klockom w różnych kolorach lub kształtach. Następnie zasłoń mu oczy i schowaj 2–3 klocki. Poproś dziecko, by otworzyło oczy i powiedziało, jakich klocków brakuje.
  • Bawcie się w rysowanie dwiema rękami równocześnie – tak by rysunek spod lewej ręki był lustrzanym odbiciem tego spod ręki prawej.
  • Wymachujcie jednocześnie lewą nogą i prawą ręką (i odwrotnie). Podnoście kolana, dotykając ich przeciwległą ręką.

Sprawdź też: 10 ćwiczeń dla przedszkolaka

Chwile odprężenia dla lepszego myślenia

Choć kontakt z rodzicami jest niesłychanie ważny, dziecko nie zawsze musi mieć ochotę na pogaduszki, pieszczoty czy zabawę. Nadmiar wrażeń może po prostu męczyć.

  • Dawaj dziecku czas na leniuchowanie. Pozwól, by np. spokojnie posiedziało i porozglądało się wokół siebie. To rozwija koncentrację i spostrzegawczość.
  • Pilnuj, by dziecko dobrze się wysypiało. To ważne, bo umysł najlepiej regeneruje się podczas snu.

Dieta dobra dla mózgu

Dla dobrej pracy umysłu bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Powinna zawierać m.in. kwasy tłuszczowe omega-3, które korzystnie wpływają na rozwój mózgu, ułatwiają przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi, a także stymulują funkcjonowanie intelektu, pamięci i wzroku. W jakich produktach można je znaleźć? Zadbaj, by w jadłospisie dziecka znalazły się:

  • ryby morskie zimnych wód (makrele i łososie)
  • oleje roślinne i wysokiej jakości margaryny.

Czytaj też: Dieta małego geniusza – praktyczne porady

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Psychologia
A ja wolę lewą rękę
Twoje dziecko woli jeść, rysować i zapinać guziki lewą ręką? Przeczytaj, jak postępować, by nie zakłócić jego rozwoju.

Prawa czy lewa ręka? Zwykle już 7-miesięczne niemowlę chętniej używa jednej rączki (np. pokazuje nią, gdzie mama albo miś mają oczko), jednak dopiero między 3. a 5. rokiem można stwierdzić, której ręki dziecko używa zdecydowanie cześciej. To właśnie nią lepiej rysuje, sprawniej zapina guziki i nawleka koraliki. To w niej trzyma  ukochanego misia, nią sięga po widelec. Skąd się bierze leworęczność? Lewą stronę ciała kontroluje prawa półkula mózgu, prawą - lewa. Choć półkule mózgowe ze sobą współpracują, u każdego z nas jedna z nich jest „ważniejsza”.  Zwykle dominuje lewa, dlatego większość ludzi jest praworęczna. Leworęczność pojawia się wówczas, gdy dominuje prawa półkula mózgowa.  To, która półkula mózgowa  wysuwa się na prowadzenie, jest cechą dziedziczną, podobnie jak kolor włosów czy oczu (sprawdź,  co dziecko może odziedziczyć poza wyglądem  i leworęcznością). Wiele zależy jednak także od warunków rozwoju w okresie płodowym. Np. docierająca do nienarodzonego maluszka duża ilość testosteronu może  hamować rozwój lewej półkuli, a wtedy jej funkcje przejmuje prawa, co sprzyja leworęczności, która częściej występuje u chłopców.  Co robić, gdy dziecko jest leworęczne? Nie ma znaczenia, czy dziecko wybierze prawą, czy lewą rękę. Najważniejsze jest to, by nie zmieniać tego na siłę, bo można wówczas zakłócić jego rozwój. Zmuszanie leworęcznego dziecka , by pisało lub rysowało prawą ręką przynosi więcej szkody niz pożytku.  Dzieje się tak dlatego, że leworęczne dziecko na ogół lepiej słyszy na lewe ucho, ma silniejszą lewą nogę i sprawniejsze lewe oko. Jeśli skłonimy je, by używało prawej ręki, narobimy bałaganu i utrudnimy mu rozwój.   Bywa i tak, że bałagan robi się sam, np. maluch ma w dominującym oku  wadę wzroku...

przedszkolak, edukacja
Wychowanie
Jak rozwijać pamięć dziecka – 11 najlepszych sposobów
Czy wiesz, że większość dzieci rodzi się z bardzo dobrą pamięcią? Potem jednak bywa z nią różnie: są dzieci, które świetnie zapamiętują informacje i nie mają kłopotów z nauką oraz takie, których pamięć zaczyna szwankować. Co zrobić, by twoje dziecko należało do tej pierwszej grupy? Sprawdź!

Dobra pamięć to przecież podstawa, jeśli chodzi o łatwość uczenia się , kojarzenia , sukcesów nie tylko w szkole... Pamięć rozwija się już w życiu płodowym. Pełną dojrzałość w tym zakresie człowiek osiąga dopiero około 15. roku życia. Między tymi dwoma punktami rozpościera się całe morze możliwości – to, jak ją w tym okresie u dziecka będziemy rozwijać i wspierać, zaprocentuje w przyszłości. Mózg kilkulatka jest bardzo plastyczny! Co można zrobić? 1. Często włączaj dziecku muzykę Pomyśl też o zapisaniu dziecka na zajęcia umuzykalniające albo naukę gry na instrumencie. Naukowcy z McMaster University w Kanadzie badali 4–6-latki pod kątem zdolności poznawczych i pamięci. Porównano dwie grupy dzieci. Grupa „umuzykalniana” wypadła o wiele lepiej od tej, której nie umuzykalniano. Chińscy naukowcy ustalili z kolei, że lekcje muzyki to znakomite ćwiczenie tzw. pamięci słuchowej, dzięki której młody człowiek łatwiej zapamiętuje  słowa wypowiadane na głos niż powtarzane w myślach. W przypadku małych dzieci to bardzo ważna umiejętność! Inne eksperymenty wskazują, że najlepiej poprawia pamięć muzyka barokowa. Choć są też badania na rzecz Mozarta... Najlepiej słuchajcie więc po prostu tego, co lubicie.   2. Zaproponuj dziecku grę memory Już sama nazwa wskazuje, jaką umiejętność ta gra ćwiczy (memory to ang. pamięć). W memorki można grać już z dwulatkiem (są zestawy prostych obrazków, góra 12–16 par, w sam raz dla takiego brzdąca). 4–6-latki po kilku rundach stają się prawdziwymi mistrzami. Ogrywają mamę, dziadka, starsze rodzeństwo. To znaczy, że główka pracuje! 3. Rozwijaj w dziecku umiejętność kojarzenia To że pamięć działa przez skojarzenia, wiedzieli już starożytni Grecy. Każda informacja jest w pamięci powiązana z inną, np. drzewo kojarzy się nam z pniem, liśćmi, lasem....

Jak ćwiczyć węch dziecka
AdobeStock
Gry i zabawy
Ale pachnie! 7 zabaw dla przedszkolaka na rozwój węchu i... dobry humor
Myślisz, że warto ćwiczyć tylko słuch lub spostrzegawczość, bo to pomoże dziecku zostać muzykiem lub pilotem? Warto również potrenować węch. To świetny sposób na nudę, poprawę humoru i większą uważność.

Zapachy – wbrew pozorom – odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. I nie chodzi tylko o to, że są ładne lub nie. Wprawiają w świetny nastrój albo w podenerwowanie, mogą przywoływać wspomnienia (zarówno te dobre, jak i niemiłe), sprawiać, że dziecko czuje się bezpiecznie lub obco, że jest zmotywowane do nauki albo senne. Zdaniem naukowców z Pensylwanii (USA) nasz zmysł powonienia mógłby być bardziej czuły. Tylko za rzadko go używamy. Wiek przedszkolny jest świetnym okresem, aby nad dziecięcym noskiem trochę popracować. Lekcje zapachu to nie tylko oswajanie kilkulatka z różnymi aromatami. To doskonały trening uważności (mindfulness), który sprawia, że dzieci stają się bardziej opanowane, skupione, bystre i szczęśliwe . Któż nie chciałby rozwijać u swojego przedszkolaka takich cech? Oto 7 propozycji zabaw dla małego noska, które mogą to ułatwić. 1. Pachnący dzień Umów się z dzieckiem, że jeden dzień (najlepiej, żeby to była sobota lub niedziela) poświęcicie zapachom. Od rana do wieczora (albo przez ustalone wcześniej godziny) wasz przedszkolak będzie miał wyjątkowo czujny nosek . Na przygotowanej wcześniej tablicy albo kartce zanotujecie, jakie zapachy uda mu się wykryć (pomidora na kanapce, mydło w łazience, świeżo wypranej koszulki). Dziecko może te rzeczy narysować, a obok postawi plus lub minus, jeśli zapach był dla niego przyjemny lub nie. Staraj się nie ingerować w oceny malucha ani nie podpowiadać, że teraz właśnie coś powinien poczuć. Czego uczy zabawa? Rozwija wrażliwość na zapachy. Pokazuje, że można doświadczać świata nie tylko przez wzrok, słuch, czy dotyk ale również przez zmysł powonienia. Pomaga klasyfikować zapachy. Sprawia, że dziecko może się dowiedzieć, jakie aromaty mu się podobają, a jakie nie. 2. Czyja to koszulka? Przygotuj kilka ubrań, które tego dnia nosili członkowie waszej rodziny, dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak