Co robić, żeby dziecko odnosiło sukcesy
Fotolia
Wychowanie

Oto, co powinni robić rodzice, żeby dziecko odnosiło sukcesy

Jak mądrze wspierać rozwój dziecka, żeby odnosiło sukcesy w życiu? Przeczytaj!

Każdy z nas chce, aby jego dziecko dobrze radziło sobie w szkole, było szczęśliwe, trzymało się z dala od kłopotów, a w przyszłości dobrze sobie radziło jako człowiek dorosły. Robimy, co możemy, aby zapewnić dzieciom takie warunki do rozwoju, żeby tak właśnie się działo. Niektórzy z nas ufają swojej intuicji, inni uciekają się do fachowej lektury. A gdyby tak sprawdzić, co badania naukowe z dziedziny psychologii mówią o wychowywaniu dzieci i dobrym radzeniu sobie w życiu? "Business Insider" wymienił 12 rzeczy, które robią rodzice dzieci odnoszących życiowe sukcesy. Warto na nią spojrzeć, pamiętając jednocześnie, by nie dać się zaślepić własnej ambicji i nie zapominać, że zabawa, beztroska i nuda (!) są ważnymi elementami zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa, co więcej: są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Co robić, żeby dziecko dobrze radziło sobie w życiu?

Oto, co odkryli rozmaici naukowcy i co, ich zdaniem, sprzyja dzieciom w odnoszeniu sukcesów (także w dorosłym życiu):

Obowiązki domowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego na Harvardzie, dzieci, które mają obowiązki domowe, wyrastają na dorosłych, którzy dobrze współpracują z kolegami z pracy, są bardziej empatyczni i potrafią samodzielnie wykonywać zadania.

Umiejętności społeczne

Z tego samego badania wynika, że jeśli przekazujemy dzieciom wiedzą o tym, jak zachowywać się w sytuacjach społecznych, wychowujemy je na uczynnych, empatycznych i umiejących rozwiązywać problemy dorosłych. I odwrotnie: te dzieci, które miały słabo rozwinięte umiejętności społeczne, częściej ulegały nałogom i miały zatargi z prawem.

Duże oczekiwania

Jeśli rodzice oczekują, że ich dziecko pójdzie na studia, stwarzają mu takie warunki, żeby mogło się uczyć i to bez względu na status materialny rodziny – uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (USA). Potwierdziły to badania: 96 proc. dzieci z najlepszymi wynikami w nauce, to te, których rodzice mieli ambicje, by poszły na studia.

Odpowiednie imię

Okazuje się, że nie bez znaczenia dla sukcesów w życiu, jest także imię dziecka. Aby zapewnić dziecku dobrą przyszłość zawodową, imię to powinno być proste i łatwe do wymówienia – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Warto przejrzeć naszą Księgę imion dla dzieci, żeby wybrać to odpowiednie!

Wyższe wykształcenie rodziców

Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Michigan w 2014 roku wynika, że dzieci matek, które mają wyższe wykształcenie, same także częściej kończą studia wyższe.

Matematyka

Dzieci powinny jak najszybciej uczyć się matematyki – wynika z danych zebranych wśród 35 tys. przedszkolaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Anglii. Zdaniem naukowców wczesne umiejętności matematyczne (liczenie, znajomość cyfr) przekładają się nie tylko na późniejsze dobre wyniki w matematyce, ale też na naukę czytania.

Bliska więź

Bliskość między rodzicami a dziećmi ma same zalety, także taką, że dzieci, które są otoczone troskliwą opieką ze strony rodziców, wypadają lepiej w szkolnych testach. Poza tym jako dorośli ludzie tworzą bardziej udane związki i mają lepsze osiągnięcia akademickie.

Mniej zestresowani rodzice

Stres jest wrogiem nas samych, ale okazuje się, że stres rodziców ma zgubny wpływ nie tylko na nich, ale i na ich dzieci. Zarażamy dzieci naszymi emocjami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Warto o tym pamiętać!

Pracująca mama

Według badania przeprowadzonego w Harvard Business School, dzieci zyskują na tym, że ich mama pracuje poza domem. Pisaliśmy o tym tutaj.

Status społeczny

Przykre wnioski płyną z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Stanford – przepaść w osiągnięciach dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym i tymi z zamożnych domów jest o 30-40 proc. większa, jeśli chodzi o dzieci urodzone w 2001 roku niż u tych urodzonych 25 lat wcześniej. Można podejrzewać, że to tendencja, która się utrzymuje lub nawet pogłębia.

Wytrwałość

Cechą, która pomaga osiągnąć wyznaczone cele jest, zdaniem psycholożki Angeli Duckworth  z Uniwersytetu w Pensylwanii, wytrwałość (z ang. grit). To ta cecha ma, wg psycholożki, wyróżniać ludzi sukcesu.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Nie sposób przestać podkreślać wagi zdrowego odżywiania. Nie tylko zapewniamy w ten sposób dziecku odpowiednie warunki do wszechstronnego rozwoju, ale dbamy też o jego zdrowie.

Źródło: Business Insider

Zobacz też:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dobrzy rodzice
fotolia.com
Wychowanie
Chcesz, żeby twoje dziecko odnosiło sukcesy? Posłuchaj naukowców
Nie ma jednej recepty na doskonałe wychowanie dziecka, ale są rodzice, którym się to dobrze udało. Co mają ze sobą wspólnego? M.in. wcześnie zaczęli uczyć dzieci matematyki i umiejętności społecznych, a mamy po porodzie wróciły do pracy. Zobacz, co jeszcze możesz zrobić dla swojego dziecka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 12.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Dobre wychowanie dziecka w dużej mierze zależy od zachowań i decyzji rodziców. To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale warto sobie powiedzieć wyraźnie: rodzice stają się dla swoich dzieci silnym wzorcem postępowania na całe życie. Mają oni znaczący wpływ na ich edukację, sposób odżywiania, rozwój inteligencji emocjonalnej , przyszłe relacje z innymi ludźmi oraz wiele, wiele innych rzeczy. W skrócie: życiowy sukces, mierzony niekoniecznie w setkach złotych, a bardziej życiowymi perspektywami i własnym samopoczuciem.   Nie ma żadnej cudownej recepty na wychowanie zrównoważonego, inteligentnego człowieka. Jest za to kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, żeby się do tego przyczynić: Wyznaczenie dziecku obowiązków Teoretycznie wszyscy to wiemy, ale w praktyce wygląda to różnie. Wiele mam wciąż hołduje przekonaniu, że dziecko „jeszcze zdąży się w życiu napracować” i sprząta skarpety po swoim 8-latku. Błąd! Julie Lythcott-Haims z uniwersytetu Stanford przypomina „jeżeli dzieci nie zmywają, to znaczy, że ktoś inny musi pozmywać za nie. W ten sposób są zwolnione nie tylko z pracy, ale też z nauki, że pewna praca musi być wykonana i każdy powinien się jakoś dołożyć do wspólnego dobra”.  Lythcott-Haims podkreśla, że dzieci, które od małego mają swoje obowiązki domowe , później lepiej współpracują z innymi, są bardziej empatycznymi i samodzielnymi dorosłymi. Po prostu od dziecka są przyzwyczajeni do tego, na czym...

pracujące mamy dwójki dzieci mają o 40 proc. większy stres
Adobe Stock
Aktualności
Masz dwójkę dzieci i pracujesz? No to masz kiepsko w życiu!
Jeżeli chcesz mieć spokojniejsze życie, to nie powinnaś mieć dwójki dzieci - takie smutne wnioski płyną z zakrojonych na szeroką skalę badań.

Badanie pokazuje to, co same niejednokrotnie gdzieś tam w podświadomości czujemy, że gdybyśmy nie miały tylu obowiązków, nasze życie byłoby spokojniejesze. A zwłaszcza gdybyśmy nie miały tylu dzieci - bo jak wyliczyli naukowcy, stres idzie w parze z ich liczbą. Czy to oznacza, że najlepiej nie mieć ich wcale? Pracujące matki aż o 40 proc. bardziej zestresowane Profesorzy i naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze oraz Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych na Uniwersytecie w Essex przebadali poziom stresu u ponad 6 tys. kobiet. To największa tego typu ankieta na świecie. Aby badania były jak najbardziej rzetelne, wykluczyli takie czynniki jak wiek kobiet, ich pochodzenie etniczne, wykształcenie, zawód i dochód, skupiając się wyłącznie na godzinach pracy i warunkach rodzinnych kobiet. Naukowcy odkryli, że biomarkery wskazujące na przewlekły stres, w tym poziom hormonów i ciśnienie krwi, były aż o 40 proc. wyższe w przypadku kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin i wychowujących dwójkę dzieci, niż wśród kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin bez dzieci. Pracujące kobiety, które wychowywały jedno dziecko, miały o 18 proc. wyższy poziom stresu niż kobiety bezdzietne. Konflikt między pracą a rodziną wiąże się ze zwiększonym napięciem psychicznym, wyższym poziomem stresu i niższym poziomem samopoczucia" - powiedział prof. Tarani Chandola z Uniwersyteu w Manchesterze. Jego zdaniem rodzice małych dzieci są szczególnie narażeni na konflikt między pracą a rodziną.„Warunki pracy, które nie są elastyczne w stosunku do wymagań rodziny, w tym szczególnie długie godziny pracy , mogą niekorzystnie wpłynąć na reakcje stresowe danej osoby" - cytuje wypowiedź profesora brytyjskie czasopismo„Sociology", które opublikowało wyniki badań. Elastyczna praca niewiele pomoże Do tej pory uważano, ze wybawieniem dla pracujących rodziców...

7 cech dziecka gwarantujących mu sukces w życiu
Adobe Stock
Wychowanie
7 cech dziecka, które zagwarantują mu sukces w życiu
Przeciwstawia się rodzicom? Naukowcy mówią, że to bardzo dobrze wróży na przyszłość malucha.

Naukowcy wyodrębnili aż 7 cech dziecka, które dają mu szansę odniesienia sukcesu w życiu. To wynik wnikliwych, trwających ponad 50 lat (!) badań amerykańskich naukowców. Powstały na podstawie m.in. analizy życia 346 tys. 660 osób - uczniów szkół średnich w latach 60. i ich dalszych losów: 11 i 50 lat później. Wyniki badań opublikował „Journal of Personality and Social Psychology". Przyszłość da się przewidzieć „Ono z tego jeszcze wyrośnie” - myślisz czasami, patrząc na swoje dziecko zachowujące się nie tak jakbyś tego chciała. Uważaj, takie podejście do sprawy może być pułapką. Okazuje się, że to jakim dzieckiem jest twój maluch, bardzo rzutuje na jego przyszłość. Naukowcy mają na to dowody! Jako miernik sukcesu życiowego badacze przyjęli: uzyskanie dobrego wykształcenia, znalezienie prestiżowej pracy i otrzymywanie wynagrodzenia wyższego niż przeciętne . Idąc tym tropem podali 7 cech dziecka, które świadczą o tym, że maluch osiągnie w przyszłości te cele. Oto 7 cech dziecka świadczących o tym. 1. Dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem. Jak podkreśliła autorka badania Marion Spengler: im mniej trudności z czytaniem i pisaniem, tym w przyszłości wyższy poziom wykształcenia, bardziej prestiżowa praca i wyższe dochody. 2. Jest żywo zainteresowane szkołą. Badanie Spengler pokazuje też, że zachowanie w szkole - a właściwie stosunek do niej, pozwala przewidzieć sukces życiowy w znacznie większym stopniu niż np. pochodzenie dziecka. Przywiązywanie wagi do tego, co się dzieje w szkole , jest jednym z warunków sukcesu. 3. Jako uczeń ma duże poczucie odpowiedzialności. Zespół Spengler potwierdza, że bycie odpowiedzialnym uczniem, uczęszczanie na zajęcia, odrabianie prac domowych czy przykładanie się do egzaminów przekłada się na lepszą karierę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak