kieszonkowe
adobe stock
Wychowanie

Kieszonkowe dla dziecka: ile pieniędzy dawać w zależności od wieku?

Kieszonkowe, które rodzice przekazują dziecku, powinno być uzależniona od zasobności ich portfela oraz potrzeb dziecka. Wyznacznikiem ilości pieniędzy może być także wiek dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej może dostawać kieszonkowego.
dr Aleksandra Piotrowska
dr Aleksandra Piotrowska
Konsultacja merytoryczna

Kieszonkowe to drobne kwoty regularnie wypłacane dziecku przez rodziców, a czasem dziadków. Zdaniem zarówno finansistów, jak i psychologów, jest to świetny sposób na nauczenie mądrego gospodarowania pieniędzmi młodych obywateli i obywatelki. Na razie oczywiście małymi kwotami i na niewielką skalę, ale to i tak przygotowuje do rozsądnego rozporządzania domowym budżetem w przyszłości. Kwotę, jaką dziecko ma otrzymać, najlepiej uzależnić od stanu rodzinnych finansów oraz (rozsądnych) potrzeb dziecka.

Kieszonkowe dla dziecka:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Kieszonkowe: od kiedy dawać?

Dziecko prosi o kieszonkowe? To pierwszy sygnał, że jest gotowe na to, aby je otrzymywać. Warto poprosić dziecko, by powiedziało, na co przydadzą mu się pieniądze. Jeśli wymieni choć dwa powody, oznacza to, że przemyślało sprawę. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik, że dziecko może już dostawać własne pieniądze. Kieszonkowe trzeba umieć liczyć, więc dobrze, jeśli dziecko zna podstawy matematyki. Pięciolatek swoich finansów nie dopilnuje.

Dziecko, umawiając się na otrzymywanie regularnej „pensji”, musi mieć świadomość, że nie będzie już dostawał pieniędzy na co dzień. Kieszonkowe stanie się dla niego jedynym źródłem gotówki na wszelkie drobne potrzeby – będzie to dla niego nauką oszczędzania. Z doświadczenia wynika, że ta część umowy jest dla dzieci najtrudniejsza do zaakceptowania.

Ile kieszonkowego dać dziecku? 

Wbrew pozorom wysokość wypłacanej gotówki nie ma aż tak dużego znaczenia. Sumę kieszonkowego powinno się po prostu dostosować do możliwości finansowych rodziny i otoczenia, np. do kwoty, jaką dysponują rówieśnicy dziecka. Przykładowe stawki kieszonkowego to:

 • dla 8-latka – 10 zł tygodniowo;
 • dla 10-latka – 15 zł tygodniowo;
 • dla 12-latka – 20 zł tygodniowo;
 • dla 14-latka – 25 zł tygodniowo;
 • dla 16-latka – 30 zł tygodniowo.

Znany bloger finansowy Michał Szafrański podpowiada, że jako wyznacznik kwoty kieszonkowego można przyjąć też wiek dziecka lub jego wielokrotność. I tak, ośmiolatek będzie otrzymywał np. 8 zł tygodniowo, a mający większe wydatki 16-latek – 16 zł. Jednak kieszonkowe dla nastolatka może być nieco większą kwotą, szczegolnie jeśli umówimy się wcześniej z dzieckiem, że w ramach kieszonkowego samo będzie sobie kupowało np. ubrania, kosmetyki czy podstawowe przybory szkolne. Ważne jest, aby regularnie (najlepiej raz w tygodniu, ponieważ miesiąc to za długo dla dziecka) wypłacać z góry ustaloną, zawsze tę samą kwotę. Gdy okaże się, że dziecko świetnie gospodaruje swoimi funduszami, warto ją, w dowód uznania dla małego finansisty, nieco zwiększyć.

„Ilość pieniędzy, jaka jest oferowana młodej osobie, nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ może to powodować nieuzasadnione poczucie wyższości dziecka nad kolegami. Taki model postępowania często stanowi demoralizujący sposób dbania o to, aby pociecha miała dobre kontakty z równolatkami”, przestrzega dra Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca i przewodnicząca rady naukowej programu edukacji finansowej dzieci Cha-Ching.

Czego uczy się dziecko, które dostaje kieszonkowe?

Oto konkretne zyski, jakie dziecko może osiągnąć z nauki obracania pieniędzmi właśnie tak małymi jak kieszonkowe:

 • Umiejętność zarządzania budżetem – określona kwota każdego miesiąca bądź tygodnia to budżet, wokół którego dziecko planuje swoje wydatki. Nie może wyjść poza budżet, ponieważ inaczej zabraknie pieniędzy do kolejnego dnia „wypłaty” od rodzica.
 • Planowanie większych wydatków – duże zakupy to takie, które wykraczają poza kwoty, które dziecko otrzymuje jako kieszonkowe. To wydatek, który trzeba zaplanować i np. odkładać część kieszonkowego przez kilka tygodni bądź miesięcy. Wystarczy podzielić kwotę zakupu i pokazać dziecku mechanizm – ile pieniędzy i w jakim czasie musi odkładać, aby spełnić swoje marzenie. Warto również obiecać, że się do danego zakupu częściowo dołożymy – to naprawdę niezwykle skuteczna motywacja do oszczędzania.
 • Oszczędzanie długoterminowe – wystarczy pokazać, że 10 proc. kieszonkowego odłożonego do skarbonki lub na konto w skali roku może dać wynik X zł oraz dodatkowe odsetki. Regularny nawyk oszczędzania to najcenniejsza umiejętność, jakiej możemy nauczyć dziecko.
 • Podstawy produktów finansowych – kieszonkowe można przelewać na konto młodzieżowe, dostępne w wielu bankach. Dziecko otrzyma wówczas kartę i dostęp do bankowości elektronicznej. W ten sposób, na małych kwotach i bez ryzyka zapozna się z funkcjonowaniem banku. Rodzic będzie zaś mieć pełną kontrolę nad wydatkami i podgląd rachunku.
 • Odpowiedzialność i samodzielność – dając dziecku pieniądze i swobodę ich wydawania, okazuje się mu zaufanie i uczy odpowiedzialności za własne działania. Na małych kwotach młody człowiek uczy się samodzielności finansowej, rola rodzica to tłumaczenie zasad i odpowiadanie na trudne pytania.
 • Pożyczka – jeśli dziecko chce szybciej coś kupić, ale brakująca kwota jest większa, można zaproponować mu pożyczkę i wyliczyć odsetki (lub nie). Pieniądze w postaci rat mogą być odliczane od kieszonkowego lub dziecko musi je samo oddawać rodzicom w określonym terminie – w ten sposób na bardzo małych kwotach pokażemy mechanizm działania pożyczki.

Czy rodzic powinien ingerować w to, na co dziecko wydaje pieniądze?

Wielu rodzicom trudno jest zaakceptować fakt, że dzieci wydają kieszonkowe na produkty niepierwszej potrzeby. Ale mają do tego prawo.

„Rodzice muszą przyjąć do wiadomości, że to dziecko decyduje o wydaniu swojego kieszonkowego. Jeśli wyda wszystko od razu, to do momentu kolejnej wypłaty nie będzie miało żadnych środków do dyspozycji. Nikt nie nauczy się na cudzych błędach. To bolesna nauka, ale bez niej dziecko w przyszłości może podejmować nieprzemyślane decyzje finansowe. Rodzice nie powinni zdejmować z niego odpowiedzialności i chronić go przed konsekwencjami tego, co może się wydarzyć. Należy również pamiętać, aby nie dopłacać „ekstra” do kieszonkowego, jeśli dziecko rozporządza swoim kieszonkowym nierozsądnie”, wyjaśnia dr Aleksandra Piotrowska.

Jedynym wyjątkiem, kiedy rodzice powinni zareagować, jest sytuacja, kiedy dziecko za otrzymane pieniądze kupuje wyroby tytoniowe czy substancje psychoaktywne (np. alkohol, narkotyki).

Zobacz także:

przysłowia o pieniądzach
Adobe Stock/ nastia1983
Cytaty i przysłowia
Przysłowia o pieniądzach
Przysłowia o pieniądzach na stałe weszły do języka potocznego. Już małe dziecko wie, że jak będzie odkładać „grosz do gorsza”, to będzie „kokosza”. Jednak pieniądze często są także tematem tabu. Utarło się, że w pewnych kręgach nie wypada o nich mówić i niestety można się o nie pokłócić.

O pieniądzach powiedziano – i napisano – chyba już wszystko. Oto najlepsze przysłowia o pieniądzach – można wykorzystać je jako życzenia urodzinowe lub imieninowe. Z pewnością przydadzą się również uczniom rozmawiającym w szkole o wartości pieniądza. Spis treści: Przysłowia o pieniądzach Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy Przysłowia o pożyczaniu pieniędzy Przysłowia o pieniądzach W przysłowiach o pieniądzach można znaleźć wskazówki dotyczące tego, jak powinniśmy podchodzić do pieniędzy. Być może ukryty jest w nich też klucz do bogactwa? Od przybytku głowa nie boli. Z ciężkim portfelem lekko się chodzi. Gdy pieniędzy wiele, wokół przyjaciele. Lepszy wróg za darmo niż przyjaciel za pieniądze. Ciężkie pieniądze nie gwarantują lekkiego życia. Nie zasypia w nocy śmiele, ten kto ma pieniędzy wiele. Z pieniędzmi nie jest tak dobrze, jak jest źle bez nich. Kto chodzi bez groszy, kij go wypłoszy. Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze. Czy szczęście uwarunkowane jest przez pieniądze? Przysłowia do refleksji Faktem jest to, że w dzisiejszych czasach pieniądz rządzi światem. A przecież pieniądze szczęścia nie dają... Kiedy pieniądze mówią, prawda milczy. Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pieniądze zarobisz, lecz zdrowia nie. Pieniądz dobry sługa, ale zły przewodnik. Powiedzenia o oszczędzaniu pieniędzy Te przysłowia o pieniądzach przypominają o tym, że – by osiągnąć bogactwo – warto rozpocząć od oszczędzania małych kwot. Z drugiej strony: małe wydatki na błahe, niekoniecznie potrzebne rzeczy oddalają nas od bogactwa. Grosz do grosza, a będzie kokosza. Ziarnko do...

Domowy Budżet
AdobeStock
Aktualności
Kto rozsądniej zarządza domowym budżetem? My już wiemy!
Rachunki, wydatki, paragony, oszczędzanie, planowanie... zarządzanie domowym budżetem to nie łatwa sztuka. Jak kobiety i mężczyźni postrzegają się nawzajem, jeśli chodzi o finanse? Wyniki są bardzo interesujące.

Zarządzanie domowym budżetem to nie lada wyzwanie. Czy w Polsce trwa finansowa wojna płci : kto utrzymuje rodzinę, kto trzyma pieniądze, kto pilnuje, by starczyło do pierwszego? Wyniki raportu platformy MAM są bardzo interesujące choćby dlatego, że biorą pod uwagę subiektywne odczucia ankietowanych. Polka – strażniczka domowego budżetu Ponad 50% ankietowanych kobiet stwierdziło, że to one rozsądniej zarządzają pieniędzmi . 39% uznało, że płeć nie ma w tym zakresie znaczenia, ale tylko 7% wskazało przewagę mężczyzn. Mężczyźni zapytani o to samo, wykazali większą tendencję do myślenia „równościowego”. Dla 47% ankietowanych Polaków rozsądek w sprawach finansowych nie ma związku z płcią, 32% wskazało samych siebie, natomiast 17% dostrzega w tym obszarze wyższość kobiet . I o ile na temat rozsądnego zarządzania finansami można dyskutować, to okazuje się, że zupełnie inaczej widzimy kwestie tego, kto utrzymuje gospodarstwo domowe. Mniej więcej 1/3 polaków i polek uważa, że wkład w domowy budżet jest jednakowy co partnera. 1/3 pań wskazała jako główną osobę utrzymującą gospodarstwo domowe siebie, a kolejna 1/3 swoich partnerów . Jednak panowie widzą to już zupełnie inaczej. Aż 52% z nich uważa, że to oni utrzymują dom , a tylko niecałe 9% przyznaje się do swojego mniejszego wkładu w domowy budżet. Czyżby panowie mieli problem z przyznaniem się do bycia na utrzymaniu żony? 50% mężczyzn deklaruje, że zdarzało im się utrzymywać swoją partnerkę, w stosunku do 30% kobiet deklarujących utrzymywanie swojego partnera. Z drugiej strony 43% kobiet stwierdziło, że była w przeszłości zależna finansowo od swojego partnera, do czego przyznaje się już tylko 30% mężczyzn. Planowanie – czyje to zadanie? Panie są jednoznacznie przekonane o swojej odpowiedzialności za plany budżetowe na nadchodzący miesiąc. 60% z nich uważa, że to one...

Mój syn chciał płacić ojcu za spędzanie z nim czasu
Adobe Stock, nadezhda1906
Newsy
„Mój mąż myślał tylko o pracy i pieniądzach. Doszło do tego, że nasz syn chciał mu zapłacić, żeby spędzał z nim czas”
– Słyszałem, jak mówiłeś wczoraj do mamy, że będziesz jutro w pracy 5 godzin i chciałem ci zapłacić za nie, żebyś mógł iść ze mną do szkoły – wyciągnął w stronę ojca woreczek pełen monet. – Wyjąłem ze skarbonki, mam tylko tyle…

Są na świecie rzeczy, które nie mają swojej ceny, na przykład... czas spędzony z własną rodziną. W ferworze obowiązków zapominamy, jak bardzo jest ważny, ale dzieci zaraz nam o tym przypomną. – Naprawdę nie możesz odwołać tego spotkania? – zrezygnowana patrzyłam, jak Marek szykuje się do wyjścia. – Przecież obiecałeś Kajtkowi. – Ala, nie utrudniaj – mąż popatrzył na mnie nieobecnym wzrokiem. – Wiesz, że muszę być dyspozycyjny. – Ale wciąż zapominasz, że masz rodzinę, żonę i syna – nie ustępowałam. – I co to za dyspozycyjność, służbowe spotkania w soboty, w niedziele, to jakieś niewolnictwo jest raczej – wybuchłam. – Co ty, jakiś cyrograf podpisałeś, czy co? – Umowę z firmą podpisałem rok temu i od roku zarabiam tyle, że wreszcie nam na nic nie brakuje – Marek wycedził przez zęby. – Czyżbyś o tym zapomniała? Już się nie odezwałam, nie było sensu. Tak było niemal codziennie, takie rozmowy stały się naszym chlebem powszednim. Ja mówiłam swoje, mąż swoje Odkąd Marek objął stanowisko głównego konsultanta w firmie, dom jakby dla niego przestał istnieć. Był dyspozycyjny przez dwadzieścia cztery godziny w pracy i z czasem stało się to coraz bardziej uciążliwe. Ja jeszcze skłonna byłabym to zaakceptować, rozumiałam ten dzisiejszy wyścig szczurów i doceniałam, że dzięki pracy męża żyliśmy na poziomie wyższym niż przeciętny. Trudno to jednak było wytłumaczyć naszemu dziesięcioletniemu synkowi. Kajtek wciąż dopominał się o swojego ojca, o jego uwagę, czas. – Zrozum, synku, ja muszę pracować i nic na to nie poradzę – usiłował mu tłumaczyć Marek. – Ale inni ojcowie też pracują – mały krzywił się wtedy płaczliwie. – I chodzą ze swoimi synkami na orlika, grają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz