Jedną z zapowiadanych zmian w rozliczeniach podatkowych było zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko, bez utraty przez rodziców ulgi podatkowej na dziecko. Limit ten miał wzrosnąć z 3089 zł do 16 061,28 zł, a według niektórych spekulacji – nawet do 30 tysięcy zł. A jakie są aktualne przepisy?

Reklama

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi?

Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, dziecko niepełnoletnie uczące się nie może zarobić więcej niż 3089 zł. Jeśli dziecko zarobi więcej, rodzic nie rozliczy za to dziecko ulgi podatkowej. W przypadku pełnoletnich dzieci – tych, które się uczą (studiują) i nie ukończyły 25. roku życia – kwota ta wynosi 16 061,28 zł.

Uwaga, jeśli pełnoletnie dziecko przerwało naukę (studia) lub zawarło związek małżeński – rodzic nie dostanie za nie ulgi podatkowej, bez względu na to, ile zarobiło dziecko.

Polski Ład a ulga na dziecko

Polski Ład zakładał więcej zmian w sprawach podatkowych, m.in. w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko (dzieci) i zarabiających najniższą krajową pensję. Okazało się jednak, że ulga wynosząca 1500 zł była złym pomysłem i w lipcu 2023 rząd wycofał się z jej wprowadzenia. Tym samym większość przepisów dotycząca ulgi na dziecko pozostała bez zmian. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź, kiedy w 2023 roku nie można odliczyć ulgi na dziecko.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Zobacz także

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama