mama, dziecko, narty, zima, góry, nauka
Wychowanie

Mały ryzykant – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Są dzieci zbyt ostrożne, ale są i takie, które szusują na nartach ze stromej góry, nie bacząc na konsekwencje. Jak zadbać o bezpieczeństwo małego ryzykanta, nie przekazując mu jednocześnie swoich lęków?

Dzieci różnią się między sobą w sposobie podejścia do świata. Jedne ignorują niebezpieczeństwa, a inne wolą się wycofać, niż zaryzykować. Jak radzić sobie z małym ryzykantem?

Podkreślaj odwagę dziecka

Pięcioletnia Julka należy do tych dzieci, które chcą doświadczyć wszystkiego. Wdrapuje się na drzewa sprawniej niż niejeden chłopak, pędzi na rolkach, chociaż oba kolana ma już mocno poobijane. Nawet na basenie odrzuca pomocną dłoń, choć nie umie jeszcze dobrze pływać. Ważne jest, jak dokonania takiego dziecka oceniają jego rodzice. Czy mówią: „Świetnie, jesteśmy z ciebie dumni” czy raczej: „Z tobą to tylko same kłopoty”. Tymczasem świadomość, że jest się sprawcą czyjejś radości i dumy, niezwykle wzmacnia w dziecku poczucie własnej wartości i stanowi dla niego najlepszy posag na przyszłość.

Bądź przewidująca

Mali ryzykanci nie zawsze jednak potrafią w pełni przewidzieć następstwa tego, co robią. Dlatego musisz wykazać się nie lada wyobraźnią, cierpliwością oraz zdolnością negocjowania z takim dzieckiem, które wszystko wie lepiej i nie znosi żadnych ograniczeń.
Chociaż musisz dbać o bezpieczeństwo dziecka, pamiętaj, że nie powinnaś dopuścić do tego, by pełen werwy malec rezygnował z odważnych prób i wolał się wycofywać, niż iść do przodu. Wiele badań naukowych, a także codzienne doświadczenie wskazują, że dzieci, których aktywność i ciekawe pomysły są akceptowane i doceniane przez rodziców, w dorosłym życiu stawiają sobie wysokie cele i umiejętnie je realizują. A przecież pewnie tak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka.

Ucz dziecko przewidywania

Możesz chronić dziecko przed lekkomyślnością i brawurą, cierpliwie ucząc je przewidywania tego, co nastąpi.

  • Zrezygnuj z pouczających przemówień, pokazuj w praktyce, jak wybrnąć z trudnej sytuacji. Gdy dziecko ryzykownie zjechało na nartach i wywróciło się na stoku, pokaż mu, jak wstać. Przy okazji powiedz, że musi dostosować szybkość do swoich umiejętności.
  • Pytaj: „a co będzie, gdy...”. Nim dziecko zrobi coś ryzykownego, wyjaśnij, jak się zachować gdy, np. chce przejść przez ulicę, nie patrząc, czy coś jedzie, powiedz, by się rozejrzało.
  • Chwal za każde działanie poprzedzone namysłem, np. wybierzcie razem taką trasę zjazdu na sankach, by na zboczu nie było żadnych przeszkód, drzew, kamieni.
  • Nie mów z satysfakcją: „masz wreszcie nauczkę”, gdy dziecku coś się nie uda.
  • Stwarzaj możliwości wyboru i ciesz się razem z dzieckiem ze wszystkich jego udanych dokonań.

Zobacz film: Rozmowa z nieznajomym może kosztować życie

Ekspert odpowiada: Magdalena Gąssowska, psycholog, mama jedenastoletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP.
Dziecko jest bardzo sprawne i uwielbia ryzykowne wyczyny, a mama wszystkiego się obawia. Jak to pogodzić?
To wcale nie jest rzadka sytuacja. Niektóre mamy za żadne skarby nie siądą na huśtawce, na której przed chwilą ich dziecko fruwało pod niebo, i nie zdecydują się, by choć raz skorzystać z basenowej zjeżdżalni. Jeśli dziecko chce podejmować trudne wyzwania, rodzicom nie pozostaje nic innego, jak obiektywnie ocenić ryzyko. Gdy nie ma zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, trzeba pozwolić na realizację pomysłu. Dzieci, których duch przygody nie został w dzieciństwie stłumiony, zwykle wyrastają na odważnych, podejmujących ciekawe wyzwania dorosłych. Odwrotnie niż dzieci nadmiernie ostrzegane przed niebezpieczeństwami. One po prostu przestają podejmować odważne próby lub stają się zamkniętymi w sobie marzycielami, którzy ciekawe przygody mogą przeżywać jedynie w wyobraźni.

Czy wiesz: Jaki charakter ma twoje dziecko? – test

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Aktualności
Czego pragną przyszłe mamy? Ściąga dla przyszłych ojców
Drogi przyszły tato! Nie musisz być rycerzem bez skazy ani zarabiać góry pieniędzy. To, czego oczekuje od ciebie przyszła mama twojego dziecka jest o wiele prostsze.

Niełatwo zrozumieć kobietę. Z kobietą w ciąży jest jeszcze trudniej. Zasypia w połowie zdania, ni stąd ni zowąd zarządza malowanie przedpokoju na czerwono , ma ochotę na „coś”, ale nie potrafi sprecyzować, o co dokładnie jej chodzi... Nie da się zrobić uniwersalnej listy oczekiwań przyszłej mamy (każda jest przecież inna), możemy się jednak założyć, że to, co chciałaby od ciebie dostać to przede wszystkim: 1. Pewność, że ty także oczekujesz waszego dziecka z radością Dla niej to wcale nie musi być oczywiste! Dlatego okazuj to. Interesuj się dzieckiem. Kładź rękę na brzuchu i spróbuj pogadać z potomkiem. Rozmawiaj z nią o nim. Ciesz się razem z nią. A gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia , nie zbywaj jej mówiąc, że macie mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Ona nie musi jej podjąć już teraz, chce po prostu o tym rozmawiać.  Przeczytaj: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens 2. Twoje wsparcie... Twoją ukochaną mogą dręczyć  różne lęki . Mając przed sobą wiele miesięcy ciąży i perspektywę  porodu pewnie także miałbyś sporo obaw. Samo „Dasz sobie radę kochanie, miliony kobiet robiły to przed tobą” nie wystarczy. Zrób wszystko, by wiedziała, że jesteś przy niej i że to, co się dzieje, jest dla ciebie równie ważne jak dla niej. I jeszcze jedno: nie dawaj jej dobrych rad, jeśli o nie nie prosi. Po prostu wysłuchaj . 3. ... zrozumienie Wyobraź sobie, że masz węch jak wyżeł  i drażni cię nawet zapach chleba (o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać). Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź ) i ciągle chce ci się siusiu... Właśnie tak mniej więcej ...

Co powinna zrobić mama, żeby jej dziecko było szczęśliwe w przyszłości
Fotolia
Aktualności
Jedna, mała rzecz, którą powinna zrobić każda mama
Drogie zabawki, zagraniczne wakacje i organiczne warzywa prosto z ogródka nie zastąpią tego, co Ty możesz zrobić dla swojego dziecka.

Co zrobić, żeby dziecko było szczęśliwe ? Jamie Kenney, mama 2 dzieci, opublikowała w serwisie Romper radę dla każdej mamy. Skorzystasz z niej? "Chcemy zapewnić naszym dzieciom jak najlepszą przyszłość" "Zanim nasze dzieci pojawią się na świecie, chcemy robić dla nich wszystko. Wybieramy odpowiedni czas i odpowiedniego partnera, potem odżywiamy się w określony sposób i decydujemy, w jaki sposób je urodzimy – tak wiele naszych wyborów podejmujemy z myślą, że chcemy zapewnić naszym dzieciom jak najlepszą, najjaśniejszą przyszłość" – zaczęła swój wpis Jamie. Szybko jednak zauważyła, że nie ma jednej doskonałej kombinacji wyborów, dzięki której dziecko będzie w przyszłości szczęśliwe. Jest jednak jedna mała rzecz, którą może zrobić dla swojego dziecka każda mama. Jamie przyznała, że tę jedną rzecz odkryła dopiero wtedy, gdy poznała płeć swojego drugiego (i ostatniego) dziecka – dowiedziała sie, że urodzi dziewczynkę. Wielokrotnie słyszała, że jest szczęściarą, bo jej rodzina w końcu będzie w komplecie: rodzice, syn i córka. Zrozumiała jednak, że nie chce tworzyć żadnej całości. Zamiast tego chce, że każde z jej dzieci było wyjątkowe i samodzielne. Co każda mama powinna zrobić dla swojego dziecka? "Co możemy zrobić dla naszego maluszka, żeby pomóc mu przetrwać każdy kolejny dzień? Oto co musisz zrobić. Weź na ręce swoją niesamowitą, maleńką córeczkę. Spójrz na jej śliczną buzię, pogłaszcz ją po głowie. Postaraj się, żeby poczuła całą miłość , która wypływa z każdej cząsteczki twojego ciała. Potem powiedz do niej stanowczym, ciepłym głosem: Nie jesteś moja. Należysz tylko i wyłącznie do siebie" – napisała Jamie. To rada nie tylko dla mam dziewczynek, chociaż i tak nie każdej mamie się spodoba. Być może sama jesteś jedną z tych mam, które chcą zachować swoje...

brudne dzieci, higiena, brudne ręce, jak dbać o czystość, jak uczyć dziecko higieny, zarazki, bakterie, mycie dzieci, szczęśliwe dzieci
fotolia
Wychowanie
Dzieci brudzą się, bo mają ku temu ważne powody. Jakie?
Szczęśliwe dzieci to brudne dzieci – to zdanie każdy słyszał nie raz. I choć wielu rodziców bierze je sobie do serca, czasem nasza wytrzymałość się kończy. Czy rzeczywiście mamy pozwalać na wszystko i chodzić ze szczęśliwym, ale wiecznie umorusanym maluchem? Sprawdź, dlaczego dzieci po prostu nie mogą być czyste.

Dlaczego zależy nam, by dzieci były czyste? Bo boimy się, że na brudnych rękach osiądą miliony zarazków, od których tylko krok do groźnej choroby. Bo martwimy się, że maluch przyzwyczai się do brudzenia i wyrośnie na abnegata, który nie wie, co to schludny wygląd . Bo nie chcemy, żeby inni myśleli o nas źle, widząc naszą umorusaną córcię lub ubłoconego synka. I pewnie można by przytoczyć jeszcze kilka powodów. Ale zamiast je mnożyć i stresować się wyglądem dziecka , które wraca z placu zabaw, zamiast obawiać się, co pomyśli teściowa lub pedantyczna sąsiadka na widok twojego malca w zabłoconych bucikach, warto pamiętać, że (a nawet o tym głośno mówić): dzieci wychowywane w skrajnej czystości wcale nie są zdrowsze ( sterylne środowisko sprzyja rozwojowi alergii ). maluchy nie brudzą się na złość dorosłym lub dlatego, że je źle wychowujesz, tylko dlatego, że mają ku temu ważne powody. Oto te najważniejsze, do których dołączyliśmy kilka praktycznych rad. Dziecko brudzi się, bo jest mniej sprawne Zasadnicza różnica między dorosłymi a dziećmi polega na tym, że my wszystko umiemy (no prawie wszystko), a dzieci nie umieją nic albo bardzo niewiele. Wszystkiego uczą się od początku. Mają nieporadne ręce, mało skoordynowane ruchy, często coś rozlewają, rozsypują, w coś wdeptują, przewracają się i ślizgają, co - jak wiadomo - odbija się na ich wyglądzie. Tak, ale: Jeśli często zwraca się dziecku uwagę, że się czymś oblało, w coś weszło, można zahamować jego ciekawość świata . Maluch zamiast dziarsko podejmować różne działania, będzie nieśmiało siedział w kącie, w obawie, że się pobrudzi. Polecamy: 27 pomysłów na zabawy dla dzieci   Brudząc się, dziecko może się czego nauczyć Małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, nie tylko patrząc i słuchając jak uczeń w szkole, ale także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak